Höstens Moderna 569

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
618OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, "Schulz", Jio Möbler, 1940-50-tal.26 000 SEK
619OTTO SCHULZ, fåtölj, "Schulz", Jio Möbler, 1940-50-tal.12 000 SEK
620BIRGER EKMAN för Mjölby Intarsia, sannolikt, takplafond, Sverige 1930-40-tal.13 000 SEK
621AXEL EINAR HJORTH, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.26 000 SEK
622FÅTÖLJER, ett par, Alvar Andersson tillskrivna, Sverige 1930-tal.Återrop
623SOFFA, Alvar Andersson tillskriven, Sverige 1930-tal.Återrop
624AXEL EINAR HJORTH, stolar, 6 st, "Utö", Nordiska Kompaniet, Stockholm.12 000 SEK
625AXEL EINAR HJORTH, gungstol, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.13 000 SEK
626AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.85 000 SEK
627SKÅP, Axel Einar Hjorth, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.Återrop
628OKÄND FORMGIVARE, skåp, Reiners Möbler, Mjölby, 1940-tal.7 500 SEK
629JAMES KRENOV, vitrinskåp, ca 1970.25 000 SEK
630JAMES KRENOV, notställ "för två", 1965.13 000 SEK
631GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, soffbord, Studio, Sverige 1930-tal.18 000 SEK
632BRUNO MATHSSON, vilstol, modell 36, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1939.28 000 SEK
633BRUNO MATHSSON, liggstol, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1938.4 500 SEK
634BRUNO MATHSSON, arbetsstol, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940-tal.4 000 SEK
635BRUNO MATHSSON, vilstol, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940-tal.3 500 SEK
636BRUNO MATHSSON, arbetsstol, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940-tal.Återrop
637KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, rullvagn, Triva-serien, NK:s verkstäder i Nyköping, 1960-tal.4 000 SEK
638KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, "Stora Eva", Triva-serien, Nordiska Kompaniet, 1950-60-tal.30 000 SEK
639KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, canapé, "Lustgården" ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniets Triva-serie, 1950-60-tal.55 000 SEK
640KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtöljer, ett par "Skrindan", OPE-möbler.22 000 SEK
641AXEL LARSSON, fåtölj, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, 1940-tal, modell 1207.1 200 SEK
642TORE AHLSÉN, golvarmatur, "Napoleon vid Nilen", sannolikt Nordiska Kompaniet, 1940-tal.20 000 SEK
643SVEN ENGSTRÖM & GUNNAR MYRSTRAND, fåtölj, "Bågen", Nässjö Stolfabrik, 1950-tal.7 000 SEK
644CARL-GUSTAV HIORT AF ORNÄS, fåtölj, Helsingfors 1950-tal.24 000 SEK
645HANS BERGSTRÖM, takarmatur, Ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.5 500 SEK
646HANS BERGSTRÖM, bordslampa, Ateljé Lyktan, Åhus 1930-tal.5 000 SEK
647CARL CEDERHOLM, fåtölj, Firma Stil & Form, Stockholm 1940-50-tal.2 000 SEK
648VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 143,5 x 135,5 cm. Signerad EvT19KSAL09.5 000 SEK
649VÄVNAD, Gobelängteknik, 49 x 46,5 cm, Signerad AW (Alma Andreasson-Wenchert).Återrop
650VÄVNAD. "Medaljongerna". Rölakan. 59 x 88,5 cm. Signerad AB MMF.Återrop
651Vävnad "Täppan", gobelängteknik signerad AB MMF 50 x 70 cm.Återrop
652VÄVNADER, 3 st. Två "Skaftblomman", 133,5 x 48 respektive 41 x 39,5 cm. En "Lövendal", 38,5 x 40,5 cm. Inplock på linnebotten. Signerade MMF.Återrop
653VÄVNAD. "Kruka och Frukter". Gobelängteknik. Ca 50,5 x 57 cm. Signerad AMF.4 000 SEK
654VÄVD TAPET, "Sommaren som var så rar", Gobelängteknik, ca 105,5 x 137,5 cm. Signerad à tergo EEVAHENNA AALTO 1998 PARIS.Återrop
655DRAPERI. "Rågen". Inplock på linnebotten. 288 x 184 cm. Signerat MMF.26 000 SEK
656DRAPERI. "Kärvar". Gobelängvariant. 242,5 x 185 cm. Signerat AB MMF BN.22 000 SEK
657MATTA. "Spättan blå". Gobelängteknik. 213 x 140 cm. Signerad AB MMF BN.20 000 SEK
658MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 304,5 x 204,5 cm. Signerad AB MMF BN.80 000 SEK
659MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 214 x 137 cm. Signerad AB MMF BN.19 000 SEK
660MATTA. "Nejlikan gråsvart". Gobelängteknik. 272,5 x 219,5 cm. Signerad AB MMF BN.42 000 SEK
661MATTA. "Tånga brun och grön". Gobelängteknik. 116,5 x 115 cm. Signerad AB MMF BN.12 000 SEK
662MATTA. "Park Barkåkra IV". Gobelängteknik. 191,5 x 152,5 cm. Signerad AB MMF BN.26 000 SEK
663MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 603 x 270 cm. Signerad AÖ invävt samt à tergo broderat AGDA ÖSTERBERG 1964.125 000 SEK
664MATTA. Flossa. 835 x 473,5 cm. Sverige 1920-30-tal.120 000 SEK
665MATTA. Flossa. 543,5 x 334 cm. Sverige 1920-30-tal.80 000 SEK
666MATTA. "Ängarna". Flossa. 304,5 x 214 cm. Märta Måås-Fjetterström.24 000 SEK
667MATTA. "Lunden". Flossa. 308 x 216 cm. Signerad AB MMF.40 000 SEK
668MATTA. "Örtagården". Flossa. 329,5 x 226,5 cm. Signerad AB MMF.155 000 SEK
669MATTA. "Rödingen". Flossa. 317,5 x 255 cm. AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson.45 000 SEK
670MATTA. "Bankrabatten grön". Flossa. 301 x 207 cm. Signerad AB MMF BN.60 000 SEK
671MATTA. "Vit botten". Rölakan. 333 x 252 cm. Signerad MMF.14 000 SEK
672MATTA. "Ljusa mattan". Rölakan. 411,5 x 313 cm. Signerad MMF.42 000 SEK
673MATTA. "Ljusa mattan". Rölakan. 407 x 308 cm. Signerad MMF.26 000 SEK
674MATTA. "Röd grön äng". Rölakan. 357 x 251 cm. Signerad AB MMF.42 000 SEK
675MATTA. "Blå heden". Rölakan. 302,5 x 199,5 cm. Signerad och daterad AB MMF 1953.26 000 SEK
676MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 259 x 204,5 cm. Signerad AB MMF.15 000 SEK
677MATTA. "Blå heden". Rölakan. 337 x 180,5 cm. Signerad MMF.6 000 SEK
678MATTA. "Rutmattan". Rölakan. 227,5 x 148,5 cm. Signerad AB MMF.13 000 SEK
679MATTA. "Porslinsmattan". Rölakan. 275 x 205,5 cm. Signerad AB MMF.32 000 SEK
680MATTA. "Röda Esset". Rölakan. 264 x 187,5 cm. Signerad AB MMF.12 000 SEK
681MATTA. "Randig med tvist, blå". Rölakan. 218 x 173,5 cm. Signerad AB MMF BN.16 000 SEK
682MATTA. "Salerno grå" ("Kristianstad"). Rölakan. 262 x 194 cm.55 000 SEK
683MATTA. "Blomstermatta". Rölakan. 314 x 200,5 cm. Sverige omkring 1940.30 000 SEK
684MATTA. "Rosita, blå". Rölakan. 191,5 x 136 cm. Signerad AB MMF V MR.12 000 SEK
685MATTA. "Kärrmark". Rölakan. 260,5 x 248 cm. Signerad J.10 000 SEK
686MATTA. "Timmerstockar". Rölakan. 244,5 x 169 cm. Signerad JJ M (Judith Johansson).Återrop
687MATTA. "Hallandsåsen". Rölakan. 245 x 189,5 cm. Signerad JJ.19 000 SEK
688MATTA. Rölakan. 249 x 165 cm. Signerad invävt AÖ och broderat AGDA ÖSTERBERG.7 000 SEK
689MATTA. Rölakan. 331,5 x 262,5 cm. Signerad B. Sverige omkring 1960.22 000 SEK
690MATTA. "Fasad orange". Rölakan. 253 x 175,5 cm. Signerad AB MMF MR.22 000 SEK
691MATTA. "Fasad, grön II". Rölakan. 255,5 x 177 cm. Signerad AB MMF MR.32 000 SEK
692MATTA. Rölakan. 203 x 136,5 cm. Signerad AMB. Sverige omkring 1960.2 500 SEK
693MATTA. Rölakan. 244 x 173,5 cm. Signerad AGS (Anna Greta Sjöqvist).3 000 SEK
694MATTA. "Blåbärsskogen". Rölakan. 442,5 x 333,5 cm. Signerad GHV LB DT BR.100 000 SEK
695MATTA. Rölakan. 295,5 x 200,5 cm. Signerad MRR.13 000 SEK
696MATTA. Rölakan. 231,5 x 165,5 cm. Sverige 1960-70-tal.Återrop
697MATTA. "Tigerfällen". Rya. 201 x 122 cm. Signerad AB MMF BN.19 000 SEK
698MATTA. "Marina, gul". Rya. 293 x 197 cm. Signerad AB MMF BN.20 000 SEK
699GEORG JENSEN, bordsarmatur, Köpenhamn 1919-21.220 000 SEK
701GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1945-77, sterling.24 000 SEK
702GEORG JENSEN, skål, Köpenhamn 1925-32, sterling,22 000 SEK
703JOHAN ROHDE, praktskål, Georg Jensen, Köpenhamn 1919-21,38 000 SEK
704JOHAN ROHDE FÖR GEORG JENSEN, bestickuppsättning, 241 delar, "Dronning/Acanthus", Köpenhamn 1933-77.70 000 SEK
705GEORG JENSEN, saltkar, ett par med saltskedar, Köpenhamn 1920-33.8 000 SEK
706GEORG JENSEN, strösked, Köpenhamn 1915-1927,4 000 SEK
707GEORG JENSEN, ringklocka, Köpenhamn 1933-44, sterling, svenska importstämplar.3 500 SEK
708HARALD NIELSEN, saltkar, 6 st samt kryddkar, ett par "Pyramid", Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44 .5 500 SEK
709JOHAN ROHDE för Georg Jensen, bestickuppsättning, 340 delar, "Konge/Acorn", Köpenhamn 1945-54.170 000 SEK
710JOHAN ROHDE för Firma Georg Jensen, bestickuppsättning, 147 delar, "Konge/Acorn", Köpenhamn 1933-44, sterling.Återrop
711JOHAN ROHDE för Georg Jensen, bestickuppsättning, 18 delar, "Konge/Acorn", Köpenhamn 1933-44, sterling.6 500 SEK
712JOHAN ROHDE för Georg Jensen, dessertskedar, 12 st, "Konge/Acorn",Återrop
713TIAS ECKHOFF, bestickuppsättning 66 delar, "Cypress", Firma Georg Jensen, Köpenhamn efter 1945,16 000 SEK
714ANTON MICHELSEN & ROYAL COPENHAGEN, lampfot, Köpenhamn 1919, sterling och porslin.Återrop
715TAPIO WIRKKALA, skål och bägare, ett par, Kultakeskus OY, Finland 1967 och 1976,7 000 SEK
716TAPIO WIRKKALA, skål och slev, Kultakeskus OY, Finland 1976-77, 830/1000 silver.8 000 SEK
717TAPIO WIRKKALA, vas, Hopeakeskus OY, Hämeenlinna, Finland 1979,12 000 SEK
718JÖRGEN JENSEN, te- och kaffeservis, 4 delar, Stockholm 1924.12 000 SEK