Akvamarinfärgad botten med stor polykrom medaljong och hörnornament med blomslingor, blomställningar och reserver. Bred ljusgrön huvudbård med stor palmett-, blom- och bladranka.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, lagning, smärre skador. Långsidorna med smärre trampveck.