Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
565. LJUSSTAKAR, två snarlika. Barock, omkring år 1700.
565. LJUSSTAKAR, två snarlika. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1564. LJUSSTAKE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1564. LJUSSTAKE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
566. LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700.
566. LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
572. LYKTA. Nygotisk, 1800-talets första hälft.
572. LYKTA. Nygotisk, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
223. Landskap med Hermes, Argos och Hera.
223. Landskap med Hermes, Argos och Hera.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
859. Ljusstakar, ett par, okänd mästarstpl FD, Sverige 1770-tal. Rokoko.
859. Ljusstakar, ett par, okänd mästarstpl FD, Sverige 1770-tal. Rokoko.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
211. Lorens Pasch d y Tillskriven, "Claës Julius Ekeblad" (1742-1808).
211. Lorens Pasch d y Tillskriven, "Claës Julius Ekeblad" (1742-1808).
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
226. Lorens Pasch d y, "Fredrik Sparre" (1731-1803).
226. Lorens Pasch d y, "Fredrik Sparre" (1731-1803).
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
227. Lorens Pasch d y, "Sigrid Charlotta Wrede af Elimä" (1763-1828).
227. Lorens Pasch d y, "Sigrid Charlotta Wrede af Elimä" (1763-1828).
Klubbat pris
135 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
338. Louis Jean Desprez, "Vue d'une Citerne antique .....".
338. Louis Jean Desprez, "Vue d'une Citerne antique .....".
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
390. Louis Masreliez, Antik figurscen.
390. Louis Masreliez, Antik figurscen.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
210. Louis Tocqué Efter, "Carl Gustaf Tessin" (1695-1770).
210. Louis Tocqué Efter, "Carl Gustaf Tessin" (1695-1770).
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
793. LÄSFÅTÖLJ. Ryssland, 1800-tal.
793. LÄSFÅTÖLJ. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
569. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
569. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
570. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
570. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1777. MAHAKALA, brons.
1777. MAHAKALA, brons.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1155. MANSCHETTKNAPPAR,  Cartier,  No. 7265, rubiner.
1155. MANSCHETTKNAPPAR, Cartier, No. 7265, rubiner.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1195. MANSCHETTKNAPPAR, art déco.
1195. MANSCHETTKNAPPAR, art déco.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1268. MATTA. Semiantik Isfahan. Ca 204,5 x 145,5 cm.
1268. MATTA. Semiantik Isfahan. Ca 204,5 x 145,5 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
786. MEDALJER, 6 st. olika, Ryssland 1800-tal.
786. MEDALJER, 6 st. olika, Ryssland 1800-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
936. MEDICINSKED, dubbel, av Jonas Lindberg, Stockholm 1827.
936. MEDICINSKED, dubbel, av Jonas Lindberg, Stockholm 1827.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
610. MIKROMOSAIK. Italien, 1800-talets början.
610. MIKROMOSAIK. Italien, 1800-talets början.
Klubbat pris
420 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1365. MINIATYRVATTENDROPPARE, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1365. MINIATYRVATTENDROPPARE, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
774. MOCKASKEDAR, 4st, icke identifierad mästare, Moskva 1899-1908.
774. MOCKASKEDAR, 4st, icke identifierad mästare, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
687. MORTEL med PISTILL. Älvdalen, 1800-tal.
687. MORTEL med PISTILL. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1711. MUGG, porslin, Qing dynastin Kangxi (1662-1722).
1711. MUGG, porslin, Qing dynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1601. MUGG, porslin. Qing dynastin 1700-tal.
1601. MUGG, porslin. Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
336A. Madonnan med barnet.
336A. Madonnan med barnet.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
274. Marc Antoine Michel Duplessis, Landskap med byggander och figurer.
274. Marc Antoine Michel Duplessis, Landskap med byggander och figurer.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
336. Maria Magdalena.
336. Maria Magdalena.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
322. Marinus van Roejmerswaelen Hans efterföljd, Den helige Hieronimus.
322. Marinus van Roejmerswaelen Hans efterföljd, Den helige Hieronimus.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
376. Martin Rudolf Heland Tillskriven, Vy över Skeppsbron, Stockholm.
376. Martin Rudolf Heland Tillskriven, Vy över Skeppsbron, Stockholm.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
392. Mauro Gandolfi, Porträtt av mor, far och barn.
392. Mauro Gandolfi, Porträtt av mor, far och barn.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
319. Mikael Dahl, "Drottning Anne av England"  som Athena.
319. Mikael Dahl, "Drottning Anne av England" som Athena.
Klubbat pris
280 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
181. Montague J. Dawson, Marinmålning.
181. Montague J. Dawson, Marinmålning.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
291. Mor och son, dubbelporträtt.
291. Mor och son, dubbelporträtt.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
324. Moses Haughton II, Stilleben med döda fåglar.
324. Moses Haughton II, Stilleben med döda fåglar.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1420. MÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin (1644-1912).
1420. MÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1466. MÅLNINGAR på PAPPER, fyra stycken. Qing dynastin.
1466. MÅLNINGAR på PAPPER, fyra stycken. Qing dynastin.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1437. NETSUKES, nio stycken, ben och elfenben. Japan, Meiji omkring 1900.
1437. NETSUKES, nio stycken, ben och elfenben. Japan, Meiji omkring 1900.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1817. NETSUKES, trä. Japan, tidigt 1900-tal. Signerade.
1817. NETSUKES, trä. Japan, tidigt 1900-tal. Signerade.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
91. Nils Kreuger, Hästar i landskap.
91. Nils Kreuger, Hästar i landskap.
Klubbat pris
41 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
125. Nils Möllerberg, "Flicka som kammar sig".
125. Nils Möllerberg, "Flicka som kammar sig".
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1820. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
1820. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1821. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
1821. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1822. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
1822. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1438. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
1438. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1819. OKIMONO, trä. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
1819. OKIMONO, trä. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
330. OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL, Olja på duk.
330. OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL, Olja på duk.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1465. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Qing dynastin, 1800-tal.
1465. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
296. OKÄND KONSTNÄR, pasteller, ett par, 1700-tal.
296. OKÄND KONSTNÄR, pasteller, ett par, 1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
396. OLAUS MAGNUS (1490-1557), Sveriges historia, Rom 1555.
396. OLAUS MAGNUS (1490-1557), Sveriges historia, Rom 1555.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1271. OLD ISFAHAN. 243 x 152,5 cm.
1271. OLD ISFAHAN. 243 x 152,5 cm.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1309. OLD NAIN. 239 x 161,5 cm.
1309. OLD NAIN. 239 x 161,5 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1328. OLD TÄBRIS. 472 x 331 cm.
1328. OLD TÄBRIS. 472 x 331 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
709. OLJEKANNA, glas. Sverige, 1700-tal.
709. OLJEKANNA, glas. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1241. OMEGA, bordsur, "8 jours", Art Déco, 1940-tal.
1241. OMEGA, bordsur, "8 jours", Art Déco, 1940-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
3. OSKAR BERGMAN, Akvarell, signerad Oskar Bergman och daterad 1925.
3. OSKAR BERGMAN, Akvarell, signerad Oskar Bergman och daterad 1925.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
204. OTTO PIPPEL. Olja på duk. Sign Otto Pippel.
204. OTTO PIPPEL. Olja på duk. Sign Otto Pippel.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
5. Olle Hjortzberg, Från konstnärens ateljé.
5. Olle Hjortzberg, Från konstnärens ateljé.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
127. Olof Ahlberg, Diana med pilbåge.
127. Olof Ahlberg, Diana med pilbåge.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
33. Olof Hermelin, Vinterlandskap med kälkåkande pojkar.
33. Olof Hermelin, Vinterlandskap med kälkåkande pojkar.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
21. Olof Hermelin, Vårlandskap.
21. Olof Hermelin, Vårlandskap.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
39. Olof Krumlinde, Grönskande sommarhage, Osby.
39. Olof Krumlinde, Grönskande sommarhage, Osby.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
100. Olof Krumlinde, Promenad i parken.
100. Olof Krumlinde, Promenad i parken.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
22. Olof Krumlinde, Vy över Uppsala slott.
22. Olof Krumlinde, Vy över Uppsala slott.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
2. Oskar Bergman, "Kväll i Visby".
2. Oskar Bergman, "Kväll i Visby".
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
4. Oskar Bergman, Ängsblommor.
4. Oskar Bergman, Ängsblommor.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
684. PASTEJKNIVAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
684. PASTEJKNIVAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
170. PAUL FISCHER (DANMARK), signerad Paul Fischer. Duk.
170. PAUL FISCHER (DANMARK), signerad Paul Fischer. Duk.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
310. PAULUS POTTER, Hans krets, olja på pannå, ej signerad.
310. PAULUS POTTER, Hans krets, olja på pannå, ej signerad.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1526. PENSEL/SCROLLSTÄLL, porslin. Qing dynastin.
1526. PENSEL/SCROLLSTÄLL, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris
205 000 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
1423. PENSEL/SCROLLSTÄLL, trä, troligen Huanghuali. Kina.
1423. PENSEL/SCROLLSTÄLL, trä, troligen Huanghuali. Kina.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1394. PENSELBAD, nefrit. Kina.
1394. PENSELBAD, nefrit. Kina.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK