Vårens Klassiska 574

1803 föremål
1671. KENDI, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1675. KENDI, porslin. Qing dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
131. KG Bejemark, "Nils Ferlin".
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1348. KLOCKA, brons. Ming dynastin eller äldre.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1761. KLOCKA, porslin. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1806. KNAPPAR, fyra stycken, silver. Qing dynastin.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
597. KNIVAR, 12 stycken. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
683. KNIVAR, tre stycken. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
625. KOLONN PÅ SOCKEL. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
636. KOLONN PÅ SOCKEL. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
626. KOLONN. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
407. KOMMOD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
811. KONFEKTFAT, av Henning Petri, Nyköping 1702. Barock.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
838. KONFEKTSKÅL, av Samuel Presser, Linköping 1768. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
465. KONSOLBORD MED SPEGEL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
460. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
463. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
464. KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
720. KOPP med FAT, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
719. KOPP med FAT, porslin. Meissen.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1705. KOPP och FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1519. KOPP, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
713. KOPP, mjukt porslin. Marieberg, daterad 1781.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1554. KOPPAR med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1553. KOPPAR, nio stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1580. KOPPAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1251. KORAN. Konstantinopel 1716. Höjd 15,5 x 11,5 cm.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
5 000 - 8 000 SEK
751. KRUCIFIX, icke identifierad mästare, Moskva 1841.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1528. KRUKA med LOCK, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1692. KRUKA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1341. KRUKA samt FAT, keramik. Yuan/Ming dynastin.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1670. KRUKA, porslin. Ming dynasti, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1471. KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1680. KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1708. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1713. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1513. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1685. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1473. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
619. KRUTHORN. Tyskland, 1800-tal. Barockstil.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
794. KRÖNINGSBÄGARE, emalj på koppar. Till Nikolaj II:s kröning 1896.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
797. KRÖNINGSPROKLAMATION, Nikolaj II, 14 Maj, Moskva 1896. A.A. Levenson.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
799. KRÖNINGSSOUVENIRER, Moskva , Maj 1896.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
5 000 - 8 000 SEK
1389. KVINNLIG GUDOM, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
140 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
615. KYRKOSKULPTURER, för ett ljus, ett par, omkring år 1800.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
40. Karl Nordström, "Vid skördetid, Bohuslänsk bygd".
Klubbat pris
200 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
761. KÅSA, av 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
892. KÅSA, av Nils Reetz, 1759 (verksam i Umeå).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
760. KÅSA, bär stämpel Fabergé, S:t Petersburg 1880-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
763. KÅSA, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
182. LIONEL PERCY SMYTHE. Duk, signerad L.P Smythe.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
536. LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
532. LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
538. LJUSKRONA, för fyra ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
537. LJUSKRONA, för fyra ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
535. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
529. LJUSKRONA, för nio ljus. Tyskland, omkring år 1800.
Klubbat pris
160 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
528. LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
539. LJUSKRONA, för sex ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
533. LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
527. LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-tal. Rokoko.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
531. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
534. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
540. LJUSKRONA, för tolv ljus. Senbarockstil, omkring år 1900.
Klubbat pris
68 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1623. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
559. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
560. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
558. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
563. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
562. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
555. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
557. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
554. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
652. LJUSSTAKAR, ett par. Sverige, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
650. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
648. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
649. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
556. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
651. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, sent 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?