Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
859. Ljusstakar, ett par, okänd mästarstpl FD, Sverige 1770-tal. Rokoko.
859. Ljusstakar, ett par, okänd mästarstpl FD, Sverige 1770-tal. Rokoko.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1579. SERVIS, 55 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1579. SERVIS, 55 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
210 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
490. STOL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
490. STOL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1264. SEMIANTIK ISFAHAN PART SILK. 345 x 234,5 m.
1264. SEMIANTIK ISFAHAN PART SILK. 345 x 234,5 m.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
231. Pehr Hilleström, Stilleben med fiskar.
231. Pehr Hilleström, Stilleben med fiskar.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
328. Georg van der Mijn, Europa och tjuren.
328. Georg van der Mijn, Europa och tjuren.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
240. Regentlängd, 12 st.
240. Regentlängd, 12 st.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
974. BROSCH, gammalslipade diamanter tot. ca 6.50 ct, safir.
974. BROSCH, gammalslipade diamanter tot. ca 6.50 ct, safir.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 75 000 SEK
1056. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot 9.55 ct.
1056. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot 9.55 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 75 000 SEK
636. KOLONN PÅ SOCKEL. Älvdalen, 1800-tal.
636. KOLONN PÅ SOCKEL. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
648. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
648. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
251. Bengt Nordenberg, Fångad i fällan.
251. Bengt Nordenberg, Fångad i fällan.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
1220. Patek Philippe. Automatisk. Guld/Guld.  Ref. 3445/6. 35mm.
1220. Patek Philippe. Automatisk. Guld/Guld. Ref. 3445/6. 35mm.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
976. ARMBAND, briljant- och gammalslipade diamanter, tot. ca 8 ct. Art Deco 1930-tal.
976. ARMBAND, briljant- och gammalslipade diamanter, tot. ca 8 ct. Art Deco 1930-tal.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
1232. Rolex - Datejust. Automatisk. Guld/guld. Briljantring. 26 mm.
1232. Rolex - Datejust. Automatisk. Guld/guld. Briljantring. 26 mm.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
65 000 - 75 000 SEK
26. Hugo Salmson, Svärmeri i parklandskap.
26. Hugo Salmson, Svärmeri i parklandskap.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
19. Carl Flodman, Fiskeläge, Kivik.
19. Carl Flodman, Fiskeläge, Kivik.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
147. SIMON LOUIS BOIZOT, terrakotta, signerad och daterad 1774.
147. SIMON LOUIS BOIZOT, terrakotta, signerad och daterad 1774.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
191. ARTHUR ERNEST STREETON (AUSTRALIEN), signerad A. Streeton. Pannå.
191. ARTHUR ERNEST STREETON (AUSTRALIEN), signerad A. Streeton. Pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
227. Lorens Pasch d y, "Sigrid Charlotta Wrede af Elimä" (1763-1828).
227. Lorens Pasch d y, "Sigrid Charlotta Wrede af Elimä" (1763-1828).
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
73. Jacob Silvén, Sommarlandskap med kyrka.
73. Jacob Silvén, Sommarlandskap med kyrka.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1024. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot 8.01 ct.
1024. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot 8.01 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
1030. COLLIER, lång kedja med olikslipade diamanter, tot. 18.58 ct.
1030. COLLIER, lång kedja med olikslipade diamanter, tot. 18.58 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
752. DOSA, av Alexander Iwanow Shilin, Velikij Ustjug 1824.
752. DOSA, av Alexander Iwanow Shilin, Velikij Ustjug 1824.
Klubbat pris 
195 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
195. Adriana Johanna Haanen, Stilleben med äpplen.
195. Adriana Johanna Haanen, Stilleben med äpplen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
98. Roland Svensson, "Version till 'Vinterväggen' ".
98. Roland Svensson, "Version till 'Vinterväggen' ".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
45. Julia Beck, Flodlandskap från Beaumont-le-Roger.
45. Julia Beck, Flodlandskap från Beaumont-le-Roger.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1282. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 317 x 209,5 cm.
1282. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 317 x 209,5 cm.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1228. Patek Philippe - Golden Ellipse. Guld. 22 mm x 27 mm.
1228. Patek Philippe - Golden Ellipse. Guld. 22 mm x 27 mm.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
943. HÄNGE, gammalslipade diamanter tot. ca 7 ct, med grå pärla.
943. HÄNGE, gammalslipade diamanter tot. ca 7 ct, med grå pärla.
Klubbat pris 
190 000 SEK
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
558. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
558. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
182. LIONEL PERCY SMYTHE. Duk, signerad L.P Smythe.
182. LIONEL PERCY SMYTHE. Duk, signerad L.P Smythe.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
446. BYRÅ. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.
446. BYRÅ. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1125. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter tot. 2.03ct. Kvalitet K/VVS1-VS1.
1125. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter tot. 2.03ct. Kvalitet K/VVS1-VS1.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
229. David Klöcker Ehrenstrahl, Karl XII med sina syskon.
229. David Klöcker Ehrenstrahl, Karl XII med sina syskon.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1022. RING, obehandlad safir, Sri Lanka, med briljantslipade diamanter, tot. 3.25 ct.
1022. RING, obehandlad safir, Sri Lanka, med briljantslipade diamanter, tot. 3.25 ct.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
1006. RING, gul radiant slipad diamant 1.60 ct.
1006. RING, gul radiant slipad diamant 1.60 ct.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1043. RING, diamant ca 1.14 ct. Kvalitet G/VVS-VS.
1043. RING, diamant ca 1.14 ct. Kvalitet G/VVS-VS.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
1051. DROPPSLIPAD DIAMANT, oinfattad 1.02 ct.
1051. DROPPSLIPAD DIAMANT, oinfattad 1.02 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
116. Anders Zorn, "Kusinerna".
116. Anders Zorn, "Kusinerna".
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
234. Pehr Hilleström, "Hönsmatning i landskap".
234. Pehr Hilleström, "Hönsmatning i landskap".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
305. Jacob Jordaens Hans krets, Den flöjtspelande familjen.
305. Jacob Jordaens Hans krets, Den flöjtspelande familjen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
266. Abraham Jansz Begeyn, Pastoralt landskap med vilande herdinna.
266. Abraham Jansz Begeyn, Pastoralt landskap med vilande herdinna.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
20. Axel Jungstedt, Arbete på fälten.
20. Axel Jungstedt, Arbete på fälten.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
16. Hugo Birger, Motiv från Alhambra.
16. Hugo Birger, Motiv från Alhambra.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
332. David de Haen Hans efterföljd, Satyr med vindruvor.
332. David de Haen Hans efterföljd, Satyr med vindruvor.
Klubbat pris 
500 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
274. Marc Antoine Michel Duplessis, Landskap med byggander och figurer.
274. Marc Antoine Michel Duplessis, Landskap med byggander och figurer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1305. ANTIK/SEMIANTIK MAHAL, s.k. Ziegler Mahal. 472,5 x 371 cm.
1305. ANTIK/SEMIANTIK MAHAL, s.k. Ziegler Mahal. 472,5 x 371 cm.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
179. Sydney R Percy, Landskap med figurer och boskap.
179. Sydney R Percy, Landskap med figurer och boskap.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
580. BORDSPENDYL. Stockholmsarbete, 1800-talets början. Sengustaviansk.
580. BORDSPENDYL. Stockholmsarbete, 1800-talets början. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
63. GUNNAR WIDFORSS (USA), akvarell. Sign Widforss.
63. GUNNAR WIDFORSS (USA), akvarell. Sign Widforss.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
64. GUNNAR WIDFORSS (USA), akvarell. Sign Widforss och daterad 1914.
64. GUNNAR WIDFORSS (USA), akvarell. Sign Widforss och daterad 1914.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1153. RING, navettslipad fancy greenish-yellow diamant, 2.46 ct.
1153. RING, navettslipad fancy greenish-yellow diamant, 2.46 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
58. Gunnar Widforss, "Bright Angel Landing. Zion National Park, Utah".
58. Gunnar Widforss, "Bright Angel Landing. Zion National Park, Utah".
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
104. Helene Schjerfbeck, "Sidenskon".
104. Helene Schjerfbeck, "Sidenskon".
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
253. Slaget vid Hogland 1713.
253. Slaget vid Hogland 1713.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
527. LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-tal. Rokoko.
527. LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-tal. Rokoko.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1417. TRÄDGÅRDSKLIPPA, sten. Kina.
1417. TRÄDGÅRDSKLIPPA, sten. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
816. DRYCKESKANNA, av Peter II Rode, Danzig (verksam 1654-1699).
816. DRYCKESKANNA, av Peter II Rode, Danzig (verksam 1654-1699).
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1089. COLLIER, kunziter tot. ca 372 ct. med briljantslipade diamanter.
1089. COLLIER, kunziter tot. ca 372 ct. med briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
633. BORDSSKIVA. Älvdalen, 1830/40-tal.
633. BORDSSKIVA. Älvdalen, 1830/40-tal.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
634. BORDSSKIVA. Älvdalen, 1800/1900-tal.
634. BORDSSKIVA. Älvdalen, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
640. URNA, Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
640. URNA, Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
13. Hanna Hirsch-Pauli, Stilla sommarafton.
13. Hanna Hirsch-Pauli, Stilla sommarafton.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
160. Thorolf Holmboe, "Midnattsol Lofoten".
160. Thorolf Holmboe, "Midnattsol Lofoten".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1275. ANTIK/SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 205,5 x 135 cm.
1275. ANTIK/SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 205,5 x 135 cm.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK