Vårens Klassiska 574

1803 föremål
1709. SKÅLFAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
880. CHATELAINE, förgylld mässing. Rokoko.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1347. SKULPTUR, brons. Troligen, Java, Indonesian, 1300-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1423. PENSEL/SCROLLSTÄLL, trä, troligen Huanghuali. Kina.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1375. GUDOM, förgylld brons. Troligen Sui/Tang dynastin.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
457. BORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1767. GOLVURNA med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
957. HÄNGE, emalj, omkring 1900.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
910. SKED, icke identifierad mästarstämpel, Skandinavien 1600-talets mitt.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1807. RULLMÅLNINING samt KALLIGRAFI, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1406. PLAKETT, nefrit. Kina.
1406. PLAKETT, nefrit. Kina.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1447. SNUSFLASKA med LOCK, agat och nefrit. Kina.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1500. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1471. KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1680. KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1662. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1666. TALLRIK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1390. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1273. ANTIK KAUKASISK/PERSISK KELIM. 302,5 x 164,5 cm.
Klubbat pris
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
1255. SEMIANTIK/OLD BAOTOU. 132 x 65,5 cm.
Klubbat pris
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
723. FIRGURINER, ett par, porslin. Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
1526. PENSEL/SCROLLSTÄLL, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris
205 000 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
779. KAVIARSKED, Samuel Z. Filander, S:t Petersburg 1876.
Klubbat pris
Utropspris
7 000 - 7 500 SEK
780. KAVIARSKED, Samuel Z. Filander, S:t Petersburg 1877.
Klubbat pris
Utropspris
7 000 - 7 500 SEK
1689. VASER, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
1280. SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 65,5 x 56,5 cm.
Klubbat pris
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
570. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1461. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1462. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1443. SNUSFLASKA, troligen agat med korallpropp. Qing dynastin.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
853. TEKANNA, av John Samuel Hunt, London 1849. Nyrokoko.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
101. Fanny Hjelm, Mor och son i skogsbacke.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1479. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1556. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1605. FAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1482. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
7 700 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1601. MUGG, porslin. Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1649. SKÅLAR, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1676. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1714. BOJAN, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1692. KRUKA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
69. Gunnar Widforss, "Vieille Ville, Menton".
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1618. FAT, porslin. Kanton, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1456. VAS, pekingglas. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1656. VAS, porslin. Troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1400. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Vit. Kina.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1726. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1737. TALLRIK, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1547. TALLRIKAR, två stycken, vapenporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1745. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1436. VAS, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1435. FIGURINER, ett par, elfenben. Kina, Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1240. Spindelur. Anton Finn. Bemålad emalj, Wien 1800-talets mitt. 55mm.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1414. ASK med LOCK, rosenkvarts. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
918. SKED med dubbel kerubknopp, ostämplad, Skandinavien 1600-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
920. SKED med serafknopp, ostämplad, Skandinavien 1600-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
131. KG Bejemark, "Nils Ferlin".
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
909. SKED med kronknopp, ostämplad, Skandinavien 1600-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
677. SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
674. TALLRIK. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
650. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
651. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, sent 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
670. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
893. BÄGARE, av Martin Bernström, Härnösand (verksam 1742-1779(-82)).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
712. VAS, fajans. Märkt Marieberg, 19/3 (17)71.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
716. FAT, fajans. Märkt Rörstrand 17/11 (17)64.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1573. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1568. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
701. GLAS, två stycken. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1734. STEKFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1558. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
508. TABURETTER, två snarlika, av Johan Hammarström och Erik Öhrmark.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1707. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1755. SKÅL, porslin. Qing dynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1476. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
644. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
897. RESEBESTICK, 3 delar, ostämplade, Tyskland 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
766. DOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
769. SNUSDOSA, Moskva 1883.
769. SNUSDOSA, Moskva 1883.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
603. KANNA, troligen Tyskland. 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK