Vårens Klassiska 574

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
300Pieter Wouwerman, Vit häst vid smedjan.Återrop
301Francesco Monti (Il Brescianino) Hans krets, Kavalleribatalj.Återrop
302Gaspard Dughet Hans krets, Landskap med Konstantinbågen och herde i förgrunden.34 000 SEK
303Jacob Grimmer Hans efterföljd, Landskap med figurer och byggnader.240 000 SEK
304David Teniers d.y Hans krets, Värdshusscener.18 000 SEK
305Jacob Jordaens Hans krets, Den flöjtspelande familjen.Återrop
306HENDRICK VAN STEENWYCK, Hans art, olja på pannå, otydligt signerad och daterad 16??.Återrop
307Willem van Herp Tillskriven, Ecce Homo.20 000 SEK
308Ottmar Elliger Tillskriven, Stilleben med exotiska frukter, blommor och insekter kring en nisch med en stående putti.130 000 SEK
309Johan Heinrich Roos Hans efterföljd, Pastorala landskap med figurer och djur.34 000 SEK
310PAULUS POTTER, Hans krets, olja på pannå, ej signerad.Återrop
311PHILIPS WOUWERMAN. HANS EFTERFÖLJD. Olja på duk.Återrop
312Esaias van de Velde Hans krets, Batalj mellan kristna och ottomaner.100 000 SEK
313Jean-Louis Demarne Tillskriven, Ridlektionen.18 000 SEK
314David Roberts, Figurer framför ruin.22 000 SEK
315Ruinlandskap.12 000 SEK
316HERMAN VAN SWANEFELT, Tillskriven. Olja på duk, signerad och daterad Paris?.Återrop
317Abraham Storck Hans krets, Hamnbild med figurstaffage.Återrop
318OKÄND KONSTNÄR 1800/1900-TAL , Ett par. Olja på uppfodrad duk, ej signerade. Möjligen kinesiska.Återrop
319Mikael Dahl, "Drottning Anne av England" som Athena.280 000 SEK
320Johann Elias Ridinger Tillskrivna, Landskap med jägare.120 000 SEK
321FRANSK KONSTNÄR 1700-TAL, ett par. Uppfodrad duk.Återrop
322Marinus van Roejmerswaelen Hans efterföljd, Den helige Hieronimus.Återrop
324Moses Haughton II, Stilleben med döda fåglar.46 000 SEK
325Jean Bernard Restout Hans krets, Darius död.24 000 SEK
326JOSEPH RHODES, Olja på uppfodrad duk, sign och dateerad 1826.Återrop
327Jean Valette-Falgores Penot, Trompe l'oeil med antikiserande mansporträtt på medaljong krönt av rosett.15 000 SEK
328Georg van der Mijn, Europa och tjuren.65 000 SEK
329Parklandskap med kurtiserande par.24 000 SEK
330OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL, Olja på duk.Återrop
331Soldater intar byn.100 000 SEK
332David de Haen Hans efterföljd, Satyr med vindruvor.500 000 SEK
333Giovanni Paolo Panini Hans krets, Carpricco med figurer och ruiner.47 000 SEK
334RAFAEL, kopia efter, olja på koppar, 1600-tal.Återrop
335ITALIENSK SKOLA 1600/1700, Uppfodrad duk. Ej sign.Återrop
336Maria Magdalena.46 000 SEK
336AMadonnan med barnet.Återrop
336BDianas jakt.55 000 SEK
337Johan Fredrik Martin, "Kronprins Gustaf Adolf" (1778-1837).32 000 SEK
338Louis Jean Desprez, "Vue d'une Citerne antique .....".65 000 SEK
339Elias Martin, "Friherre Herman Fleming af Lieblitz" (1734-1789).Återrop
340Elias Martin Hans krets, Vy mot Mynttorget, Stockholm.13 000 SEK
341Elias Martin Hans krets, Olivehult.12 000 SEK
342ELIAS MARTIN, Akvarell, ej signerad.Återrop
343Elias Martin, Från Djurgården mot Fredrikshofs slott och Ladugårdslandet.Återrop
344Johan Tobias Sergel, "Skäl (!) och Tanka på Dömestorp. / Kroppen i Köpenhamn".160 000 SEK
345Johan Tobias Sergel, Åldrig arbetare.30 000 SEK
346Jean Eric Rehn, Bro på vägen mellan Paris och Bryssel.12 000 SEK
347Louis Masreliez Tillskriven, Helfigursporträtt av Konung Gustaf III av Sverige (1746-1792).4 000 SEK
348Carl August Ehrensvärd, Erotisk scen.20 000 SEK
349Carl August Ehrensvärd, Gracer.Återrop
350Elias Martin, Biblisk figurgrupp.Återrop
351Johan Tobias Sergel, Sergel, Abildgaard och ett okänt fyllesvin i Rom.100 000 SEK
352Carl Wilhelm Swedman, "Les Nettoyeuses à Stockholm".Återrop
353Carl Wilhelm Swedman, "Femmes de la Paroisse de Wingåker".3 000 SEK
354Carl Wilhelm Swedman, "Dalecarlien schieur de bois, á Stockholm".Återrop
355Carl Wilhelm Swedman, "Dalekarlien de la Paroisse de Mora".Återrop
356Carl Wilhelm Swedman, "Une Servante, á Stockholm".Återrop
357Carl Wilhelm Swedman, "Le Guet de nuit á Stockholm".Återrop
358Carl Wilhelm Swedman, "Dalekarliens de la Paroisse de Lecksand".Återrop
359Carl Wilhelm Swedman, "Femme de la Province de Blekinge".Återrop
360Carl Wilhelm Swedman, "Servante d' Hôtelleri á Stockholm".3 000 SEK
361Carl Wilhelm Swedman, "Habitant de Wingåker, en Sudermannie".3 000 SEK
362Carl Wilhelm Swedman, "Les Scaniens".Återrop
363Carl Wilhelm Swedman, "Habtant de la Province de Wettergothie".3 000 SEK
364Carl Wilhelm Swedman, "Femme de la Westergothie".Återrop
365Carl Wilhelm Swedman, "Une Marchande de Poissons á Stockholm".Återrop
366Carl Wilhelm Swedman, "Habitant de la Province de Blekinge".Återrop
367Carl Wilhelm Swedman, "Dalekarlienne de la Paroisse de Mora".Återrop
368Jaktscen med tiger och elefanter.3 000 SEK
369Jaktscen med tiger och vildsvin.3 000 SEK
370Jaktscen med hundar och björn.3 000 SEK
371Jaktscen med buffel.3 000 SEK
372Benjamin Patersson Efter, "Facade principale du Chateau St. Michel sur la grande entrée à St. Petersbourg".110 000 SEK
373Benjamin Patersson Efter, "Vue du Palais de Marbre á sa facade d'entrée et alentours, facant le Jardin Imperial, á St Pétersbourg".46 000 SEK
374Johan Fredrik Martin, "Kongl. Lust Slottet Drottningholm", Ur: "Svenska vuer".Återrop
375Johan Fredrik Martin, "Norrmalms Torg i Stockholm med Utsigt af K Slottet, K. Gustaf Adolphs Statüe, H.K.H. Prinsessans Palais och Opera Huset.35 000 SEK
376Martin Rudolf Heland Tillskriven, Vy över Skeppsbron, Stockholm.10 000 SEK
377Johan Fredrik Martin, "Utsigt af Stockholm tagen ifrån ingången till Blasiiholmen", ur: "Svenska vuer".Återrop
378Johan Fredrik Martin, "Utsigt af Stockholm tagen ifrån ingången till Blasiiholmen", ur: "Svenska vuer".30 000 SEK
379Johan Fredrik Martin, "Utsigt af Stockholm tagen ifrån Långholmen", ur: "Svenska vuer".30 000 SEK
380Jacob Axel Gillberg, "Jakob Vilhelm Sprengtporten" (1794-1875) & makan "Ulrika Vilhelmina Brahe" (1808-1836).12 000 SEK
381Peter Adolf Hall, Man iförd blå frack.Återrop
382Carl Viertel Tillskriven, "Gustaf Lagerbring".6 000 SEK
383Gustaf Fredrik Nycander, "Karl XIV Johan" (1763-1844).4 000 SEK
384Herre med rysk orden.5 000 SEK
385Johan Way, "Gustaf Johan Taube" (1796-1872) & "Kristina Ulrika Lagerbring" (1798-1862).12 000 SEK
386Abraham Ortelius, Ur: Theatrum Orbis Terrarum" (6). Världskarta, Europa, Asien, Afrika, Amerika samt porträtt. 1579.150 000 SEK
387Fredric Westin Efter, "Karl XIV Johan Sveriges och Norriges Konung".9 000 SEK
388William Daniell, & Thomas Daniell, "The Observatory at Delhi", ur: "Oriental Sceneray" (Plates XIX och XX).20 000 SEK
389Pastorala landskap med rastande figurer.Återrop
390Louis Masreliez, Antik figurscen.13 000 SEK
391Helfigursporträtt av Konung Karl XII av Sverige (1682-1718).4 000 SEK
392Mauro Gandolfi, Porträtt av mor, far och barn.32 000 SEK
393Jacob Axel Gillberg, Blomsterflickan Nydia.10 000 SEK
394ANTONIS VAN DYCK, EFTER. Miniatyr. Gouache på ben.Återrop
395GUSTAV VASAS BIBEL, THET ÄR, ALL THEN HELGHA SCRIFFT, PÅ SWENSKO. Richolff, Uppsala 1540-41.40 000 SEK
396OLAUS MAGNUS (1490-1557), Sveriges historia, Rom 1555.60 000 SEK
397ANDERS SPARRMANN (1748-1820), Svensk Ornithologie med efter naturen colorerade tekningar, Stockholm 1806.Återrop
398C.F. HULTENHEIMS BOKSAMLING CAMERA ANTIQUA.400 000 SEK