Vårens Klassiska 574

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
601UPPSATSSKÅLAR MED LOCK, ett par. Empirestil, omkring år 1900.40 000 SEK
602VINKYLARE. Tyskt/nordeuropeiskt arbete, 1600-talets andra hälft/cirka 1700. Barock.20 000 SEK
603KANNA, troligen Tyskland. 1700-tal.6 000 SEK
604VATTENKANNA PÅ RECHAUD. Rokoko, 1700-talets mitt.5 000 SEK
605KANNA MED LOCK, av O. F. Richman, Falun. Sengustaviansk, 1800-talets början.5 000 SEK
606BRICKA. Empire, 1800-talets första hälft.4 000 SEK
607EMALJPLAKETTER, två stycken, sannolikt Limoges, 1600-tal.24 000 SEK
608DOSA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.7 000 SEK
609FICKURSSTÄLL. Sverige, 1700-talets mitt. Rokoko.4 000 SEK
610MIKROMOSAIK. Italien, 1800-talets början.420 000 SEK
611RAMAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.13 000 SEK
612SKRIN. Sydtyskland, 1500-talets senare del.16 000 SEK
613SKRIN. Barock, 1700-talets första hälft.9 500 SEK
614BREVPRESS. Empire, 1800-talets första hälft.6 500 SEK
615KYRKOSKULPTURER, för ett ljus, ett par, omkring år 1800.12 000 SEK
616SKULPTURER, två stycken. Barock 1600/1700-tal.Återrop
617KABINETTSKÅP. Barock, omkring år 1700.12 500 SEK
618FLINTLÅSPISTOLER, ett par, Berg Norrköping 1700-talets andra hälft.50 000 SEK
619KRUTHORN. Tyskland, 1800-tal. Barockstil.Återrop
620ORNAMENT. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt i Carl Hårlemans art. Rokoko.32 000 SEK
621ÖVERSTYCKE. Rokoko, 1700-talets mitt.25 000 SEK
622TRÄDGÅRDSURNA MED POSTAMENT. J & M Craig, Kilmarnock. Skottland, 1800-talets slut.13 000 SEK
623TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. Barockstil, 1800-talets andra hälft.10 000 SEK
624KASSAKISTA. Barock, 1600-talets andra hälft.18 000 SEK
625KOLONN PÅ SOCKEL. Älvdalen, 1800-tal.26 000 SEK
626KOLONN. Gustaviansk, 1700-talets slut.50 000 SEK
632August Strindberg, handskrivet och undertecknat brev. Daterat Djursholm 9 september 1891.16 000 SEK
633BORDSSKIVA. Älvdalen, 1830/40-tal.115 000 SEK
634BORDSSKIVA. Älvdalen, 1800/1900-tal.35 000 SEK
635SKRIVBYRÅ. Karl Johan, 1800-talets första hälft.13 000 SEK
636KOLONN PÅ SOCKEL. Älvdalen, 1800-tal.60 000 SEK
637URNOR med LOCK, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustavianska.150 000 SEK
638URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustaviansk.80 000 SEK
639URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustaviansk.42 000 SEK
640URNA, Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.65 000 SEK
641URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.30 000 SEK
642SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.55 000 SEK
643SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.44 000 SEK
644URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.19 000 SEK
645SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.16 000 SEK
646SKÅL med LOCK. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.11 000 SEK
647BORDSPENDYL, av Johan Fredrik Cedergren (verksam i Stockholm 1811-1839). Empire.50 000 SEK
648LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.50 000 SEK
649LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.14 000 SEK
650LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets andra hälft.12 000 SEK
651LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, sent 1800-tal.5 000 SEK
652LJUSSTAKAR, ett par. Sverige, 1800-talets andra hälft.5 000 SEK
653SKRIVSTÄLL med bläckhorn och sandströare. Älvdalen, sekelskiftet 1900. Empirestil.7 000 SEK
654BLÄCKHORN OCH SANDSTRÖARE. Älvdalen, 1800-tal.2 400 SEK
655BREVPRESS. Älvdalen, 1800-taletes första hälft. Empire.5 500 SEK
656BREVPRESS. Älvdalen, 1800-tal.4 500 SEK
657BREVPRESS, Älvdalen, 1800-tal.2 400 SEK
658BREVPRESS. Älvdalen, 1800-tal.3 500 SEK
659BORDSKLOCKA. Älvdalen, 1900-tal.1 200 SEK
660MINNESMEDALJ, över Eric Hagström (1760-1827), porfyrverkets utvecklare och förvaltare från 1788. Utförd 1843.2 200 SEK
661BOK. Hjelm P. J., Berättelse om Elfdals porphyrverk i Öster-Dalarna, Stockholm, C. F. Marquard, 1802.3 500 SEK
662DOSA MED LOCK. Älvdalen, tidigt 1800-tal. Sengustaviansk.16 000 SEK
663SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.26 000 SEK
664SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.10 000 SEK
665SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.20 000 SEK
666SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.28 000 SEK
667SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.18 000 SEK
668SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.17 000 SEK
670SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.10 000 SEK
671SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.10 000 SEK
672SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.7 000 SEK
673TOBAKSBURK med LOCK. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.18 000 SEK
674TALLRIK. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.19 000 SEK
675SALTKAR, ett par. Älvdalen/Värmland, 1800-talets början.10 000 SEK
676SALTKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.4 200 SEK
677SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft.14 000 SEK
678SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början.8 500 SEK
679SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början.10 000 SEK
680SALTKAR. Älvdalen, 1800-talets början.1 600 SEK
681SALTKAR. Älvdalen, 1800-talets början.3 500 SEK
682BESTICK, fyra delar. Älvdalen, 1800-tal.2 600 SEK
683KNIVAR, tre stycken. Älvdalen, 1800-tal.4 500 SEK
684PASTEJKNIVAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.7 500 SEK
685SMÖRKNIVSTÄLL, två stycken. Älvdalen, 1800-tal.1 400 SEK
686SERVETTRINGAR, tre stycken. Älvdalen, 1900-tal.6 000 SEK
687MORTEL med PISTILL. Älvdalen, 1800-tal.8 000 SEK
688GLAS, pokal. Tyskland, 1700-talets början.Återrop
689POKAL/BORDSPINGLA, glas. 1700-tal.2 000 SEK
690VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.Återrop
691BÄGARE, glas. 1700-tal.Återrop
692VINGLAS. 1700-tal.Återrop
693SWEET MEAT DISH MED LOCK, glas. 1700-tal.Återrop
694RESESET, fem delar, glas. 1700-tal.5 500 SEK
695POKAL, glas. Ryssland, 1700-tal.7 000 SEK
696VINFLASKA, glas. Bär sigill märkt 'CON STANTIA WYN", Sydafrika, 17/1800-tal.2 000 SEK
697PRAKTPOKAL, glas. Sverige, Kungsholms glasbruk, 1700-tal.14 000 SEK
698PRAKTPOKAL MED LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.16 000 SEK
699PRAKTPOKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.17 000 SEK
700SMÖRASK med LOCK och FAT, glas. Sverige, 1700-tal.2 600 SEK
701GLAS, två stycken. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.6 500 SEK
702GLAS. Sverige, 1700-tal.6 000 SEK
703GLAS, tre stycken. 1700-tal.8 500 SEK
704SPETSGLAS, fyra stycken. Sverige, 1700-tal.26 000 SEK
705GLAS, två stycken. Sverige, 1700-tal.Återrop
706SPETSGLAS, fyra stycken. Sverige, 1700-tal.2 800 SEK