Vårens Klassiska 574

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
399J. E. VON REIDER, Annalen Der Blumisterei für gartenbesitzer, Kunstgärtner, Saamenhändler und Blumenfreunde, 12 vol.Återrop
400E. J. C. ESPER (1742-1810), 9 vol, Die Schmetterlinge in abbildungen nach der Natur, Erlangen 1777-1801. (9).Återrop
401HÖRNSKÅP, ett par, av Francois Reizell (mästare i Paris 1764-88). Louis XV.200 000 SEK
402SKRIVSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
403MÄSTERSTYCKESKÅP, av Carl Gustaf Björklund (mästare i Stockholm 1778-99). Rokoko.Återrop
404DOKUMENTSKÅP. Sengustavianskt, 1700-talets slut.42 000 SEK
405BOKSKÅP. Karl Johan, 1800-talets första hälft.Återrop
406POTTSKÅP. Stockholmsarbete i Lars Nordins art, 1700-talets mitt. Rokoko.20 000 SEK
407KOMMOD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.16 000 SEK
408MÄSTERSTYCKE, av Johan Fredric Wejssenburg d.ä. 1795. Sengustavianskt.390 000 SEK
409SEKRETÄR, tillskriven Jöns Efverberg (mästare i Stockholm 1768-1777). Gustaviansk.40 000 SEK
410SEKRETÄR. Tillskriven Niklas Korp (mästare i Stockholm 1771). Gustaviansk.24 000 SEK
411SEKRETÄR. Sengustaviansk, 1700-talets slut.13 000 SEK
412SEKRETÄR. Sengustaviansk, 1700-talets slut.22 000 SEK
413SEKRETÄR. Österrike, 1800-talets början. Empire.28 000 SEK
414SKRIVBORD MED UPPSATS. Fredrik I:s tid. Senbarock.36 000 SEK
415SKRIVBORD MED UPPSATS. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.175 000 SEK
416SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.80 000 SEK
417BYRÅ. Stockholmsarbete i Lars Nordins art, 1700-talets mitt. Rokoko.40 000 SEK
418BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), ej signerad. Rokoko.105 000 SEK
419BYRÅ, av Christopher Tietze (mästare i Stockholm 1764-1791). Rokoko.30 000 SEK
420BYRÅ, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795). Rokoko.42 000 SEK
421BYRÅ, av Mathias Engström (mästare i Stockholm 1758-1797), rokoko.20 000 SEK
422BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
423BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.24 000 SEK
424BYRÅ. Mathias Ortmanns (ca.1692–1757) art. Danmark, 1700-talets mitt. Rokoko.90 000 SEK
425BYRÅ, av Mathias Ortmann (ca.1692–1757), Danmark, 1700-talets mitt. Rokoko.84 000 SEK
426BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. Christian Linnings art.Återrop
427BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.28 000 SEK
428BYRÅ, tillskriven Johan Hugo Fürloh (mästare i Stockholm 1724-1745). Senbarock.26 000 SEK
429BYRÅ, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), ej signerad. Gustaviansk.135 000 SEK
430BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.Återrop
431BYRÅ, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerad. Gustaviansk, omkring år 1780.5 300 000 SEK
432BYRÅ, tillskriven Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800). Gustaviansk.35 000 SEK
433BYRÅ. Jonas Hultstens art. Gustaviansk, 1700-talets slut.Återrop
435BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk.105 000 SEK
436BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.100 000 SEK
437BYRÅAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1770-tal.250 000 SEK
438BYRÅ, av Johan Wilhelm Metzmacher (mästare i Stockholm 1769-1783), ej signerad. Gustaviansk.Återrop
439BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.40 000 SEK
440BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Sengustaviansk.75 000 SEK
441BYRÅ. Sengustaviansk omkring år 1800.15 000 SEK
442SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk, 1800-talets början.24 000 SEK
443BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.16 000 SEK
444BYRÅ, av Carl Diedric Fick ( mästare i Stockholm 1776 - 1806 ). Sengustaviansk.15 000 SEK
445SKRIVBYRÅ MED UPPSATS, av Fredrik August Eckstein (mästare i Stockholm 1794-1814). Sengustaviansk.50 000 SEK
446BYRÅ. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.85 000 SEK
447BIBLIOTEKSBORD. England, 1700-talets andra hälft, i Thomas Chippendales art.75 000 SEK
448BIBLIOTEKSBORD, av Daniel Sehfbom (mästare i Stockholm 1800-1837). Karl Johan.12 000 SEK
449SPELBORD, av Jean Potarange (mästare i Paris 1767). Louis XVI.50 000 SEK
450SPELBORD, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.13 000 SEK
451SPELBORD. Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft. Rokoko.9 000 SEK
452SPELBORD. Stockholmsarbete i Lars Nordins art. Rokoko.11 000 SEK
453POUDREUSE, tillskriven Johan Jacob Eisenbletter (verksam i Stockholm 1732-1813). Rokoko.Återrop
454BORD. Tillskrivet Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813). Sengustavianskt.26 000 SEK
455BORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.22 000 SEK
456BORD, ett par. Sverige, 1800-tal.19 000 SEK
457BORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.4 000 SEK
458BORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.13 000 SEK
459BORD. Stockholmsarbete, 1800-talets första hälft. Empire.32 000 SEK
460KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.40 000 SEK
461KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.16 000 SEK
462KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800- talets början.42 000 SEK
463KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.34 000 SEK
464KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.16 000 SEK
465KONSOLBORD MED SPEGEL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.12 000 SEK
466SOFFA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.12 000 SEK
467TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.26 000 SEK
468SOFFA, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustaviansk.28 000 SEK
469BANKETTSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.17 000 SEK
470TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets slut. Gustaviansk.Återrop
471BANKETTSOFFA. Sengustaviansk, 1700-talets slut.22 000 SEK
472SOFFA, av Anders Hellman (mästare i Stockholm 1761-1793). Gustaviansk.17 000 SEK
473KARMSTOLAR, par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.Återrop
474KARMSTOLAR, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft.Återrop
475KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.Återrop
476SKRIVBORDSSTOL / PUDERSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.8 500 SEK
477KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.24 000 SEK
478KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.17 000 SEK
479KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.13 000 SEK
480KARMSTOLAR, tre stycken. Gustavianska stockholmsarbeten. En av Carl Fredrik Flodin (stolmakare i Stockholm 1776-95).55 000 SEK
481KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.Återrop
482KARMSTOLAR, fyra stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.80 000 SEK
483KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1800-talets början. Sengustavianska.44 000 SEK
484KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.65 000 SEK
485KARMSTOLAR, ett par, av Erik Holmberg (mästare i Stockholm troligen 1768, burskap 1791-96). Sengustavianska.42 000 SEK
486KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.30 000 SEK
487KARMSTOLAR, ett par, av Lars Fahlberg, Linköping. Sengustavianska, 1800-talets början.55 000 SEK
488KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början.24 000 SEK
489SALONGSMÖBEL, fem delar. Empire, 1800-talets första hälft.25 000 SEK
490STOL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.200 000 SEK
491STOLAR, sex stycken, av Carl Johan Wadström (mästare i Stockholm 1788-1816). Rokoko.110 000 SEK
492STOLAR, sju stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.22 000 SEK
493STOLAR, sex stycken. Gustavianska Stockholmsarbeten.38 000 SEK
494STOLAR, fyra stycken snarlika. Gustavianska, 1700-talets slut.15 000 SEK
495STOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1770/80-tal.17 000 SEK
496STOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.6 000 SEK
497STOLAR, sex stycken, av Erik Öhrmark (stolmakare i Stockholm verksam 1777-1813). Sengustavianska.19 000 SEK
498STOLAR, sex stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska.20 000 SEK
499STOLAR, sex stycken. England, 1700-talets andra hälft.Återrop