Vårens Klassiska 574

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
707GLAS. 1700-tal.2 000 SEK
708GLAS, 12 stycken, snarlika. Troligen Sverige, sent 1700-tal.22 000 SEK
709OLJEKANNA, glas. Sverige, 1700-tal.4 000 SEK
710APOTEKSKRUS, fajans. 1700-tal.2 000 SEK
711APOTEKSKRUS, fajans. 1700-tal.3 000 SEK
712VAS, fajans. Märkt Marieberg, 19/3 (17)71.Återrop
713KOPP, mjukt porslin. Marieberg, daterad 1781.11 000 SEK
714FAT, mjukt porslin. Marieberg, daterat 1781.7 000 SEK
715FIGURINER, två stycken, mjuktporslin. Marieberg, 1700-tal.4 000 SEK
716FAT, fajans. Märkt Rörstrand 17/11 (17)64.7 500 SEK
717FAT, fajans. Märkt Rörstrand 11/1 (17)73.Återrop
718FAT, porslin. Meissen, 1700-tal, punktperioden.25 000 SEK
719KOPP med FAT, porslin. Meissen.2 800 SEK
720KOPP med FAT, porslin. Meissen, 1700-tal.6 000 SEK
721ECUELLE med LOCK och FAT, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).16 000 SEK
722TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Ludwigsburg, 1700-tal.6 500 SEK
723FIRGURINER, ett par, porslin. Berlin, 1800-tal.5 000 SEK
724PLAKETT, porslin. Signerad CL Herr. 1800-tal.18 000 SEK
725PLAKETT, porslin. KPM 2:a sortering. Märkt Fraureuth. Efter Rubens. Signerad Alfred Brädel.24 000 SEK
726PRAKTURNOR med LOCK, ett par, porslin. Berlin KPM, omkring 1900.Återrop
727VINKYLARE, ett par, mjukt porslin. Sèvres, 1700-tal, möjligen senare dekorerade.5 000 SEK
728SOLITAIRE, fem delar, porslin. Empire, Frankrike.Återrop
729TERRIN med LOCK, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.22 000 SEK
730SALADIERER, ett par, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.8 000 SEK
731SÅSSNIPOR, ett par, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.16 000 SEK
732SKÅL på FOT, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.5 000 SEK
733CYLINDERKAFFEKANNA samt GRÄDDSNIPA, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.10 000 SEK
734SALTKAR, ett par, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.7 200 SEK
735KAFFEKOPPAR med FAT, sju stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal.20 000 SEK
736FAT, fyra stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.11 100 SEK
737FAT, två stycken, porslin. "Flora Dancia", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.7 000 SEK
738BULJONGKOPPAR med FAT, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.41 000 SEK
739STEKFAT, ett par, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.10 000 SEK
740STEKFAT, två stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.9 500 SEK
741STEKFAT, två stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.7 500 SEK
742ASSIETTER, 11 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.22 000 SEK
743Sopptallrikar, 11 (4+7) stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.15 000 SEK
744TALLRIKAR, 15 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.30 000 SEK
745TALLRIKAR, 14 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.32 000 SEK
746GARNITYR, 5 delar i ETUI, S:t Petersburg 1850-tal. Orginaletuiet märkt Gustav Fabergé.90 000 SEK
747IKON, av Pavel Ovtchinnikov, Moskva 1881. Hovleverantösstämpel. Kristus Allhärskaren.620 000 SEK
748IKON, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917. Hovleverantörsstämpel. Kristus Allhärskaren.26 000 SEK
749IKON, av Alexander Munchin, Moskva 1886. Gudsmodern med Kristus.28 000 SEK
750RESEIKON, triptyk, av Nikolai Pokrovsky, Moskva 1868-1897.62 000 SEK
751KRUCIFIX, icke identifierad mästare, Moskva 1841.20 000 SEK
752DOSA, av Alexander Iwanow Shilin, Velikij Ustjug 1824.195 000 SEK
753CIGARETTETUI, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1889.8 000 SEK
754SNUSDOSOR, 2 st, en av Chlebnikov, Moskva 1881, en av 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.9 500 SEK
755KALKAR, 6 st (3+3), icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets andra hälft.9 000 SEK
758SKÅLAR, 2 st, en av Carl Ekqvist, S:t Petersburg och en av en icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets mitt.11 000 SEK
759BONBONJÄRER, ett par, av Carl Tegelsten, S:t Petersburg 1851.105 000 SEK
760KÅSA, bär stämpel Fabergé, S:t Petersburg 1880-tal.34 000 SEK
761KÅSA, av 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.14 000 SEK
762KÅSA, av Pavel Ovchinnikov, Moskva 1899-1908. Hovleverantörsmärke.15 000 SEK
763KÅSA, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917.13 000 SEK
764PILLERDOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.7 000 SEK
765ÄGG, silver och emalj, tvådelat, Ryssland 1800-talets slut/1900-talets början.2 600 SEK
766DOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.Återrop
767DOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.11 000 SEK
768SNUSDOSA, av Gustav Klingert, Moskva 1908-1917.2 000 SEK
769SNUSDOSA, Moskva 1883.6 000 SEK
770SNUSDOSA, av Vasilij Agafonov, Moskva 1899-1908.4 000 SEK
771CIGARETTETUI, av Gustav Klingert, Moskva 1887.26 000 SEK
772SALTKAR på kulfötter, icke identifierad mästare Moskva 1800-talets slut.2 600 SEK
773SALTKAR, möjligen Maria Seminova, Moskva 1899-1908.2 600 SEK
774MOCKASKEDAR, 4st, icke identifierad mästare, Moskva 1899-1908.2 600 SEK
775MOCKASKEDAR, 4 st, av Samuel Z. Filander, S:t Petersburg 1800-talets slut.800 SEK
776STRÖSKED, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1899-1908.4 000 SEK
777SOCKERTÅNG, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1899-1908.2 200 SEK
778KAVIARSKED, Samuel Z. Filander, S:t Petersburg 1883.Återrop
779KAVIARSKED, Samuel Z. Filander, S:t Petersburg 1876.Återrop
780KAVIARSKED, Samuel Z. Filander, S:t Petersburg 1877.Återrop
781STRÖSKED, Jonas Auvin, S:t Petersburg 1859.Återrop
782LJUSSAX, av Johan Wilhelm Ludwig, S:t Petersburg (verksam 1808-1849).1 400 SEK
783DESSERTBESTICK, 23 st, av Pavel Ovtchinnikov, Moskva 1880.11 000 SEK
784JETONG, S:t Petersburg 1899-1908. Hederstecken för Mariinskii Barracks sjukhus.6 000 SEK
784AOFFICERSSABEL Ryssland m/1865, med St Anna tecken samt gravyr "För Tapperhet".65 000 SEK
785JUBILEUMSPLAKETT, silver 925/1000, av Henri Varenne, Paris 1907.48 000 SEK
786MEDALJER, 6 st. olika, Ryssland 1800-tal.18 000 SEK
787ÄGG, porslin. Ryssland, sent 1800-tal.5 500 SEK
788ÄGG, porslin. Ryssland, sent 1800-tal.4 500 SEK
789BÄGARE, flintgods. Ryssland, Kuznetsov, sekelskifte 1900.2 800 SEK
790SPELBORD. Ryssland, 1780-tal, troligen gjord i St Petersburg i Christian Meyers verkstad.50 000 SEK
791BORD. Ryssland, 1800-tal.22 000 SEK
792KARMSTOLAR, ett par. Ryssland/Baltikum, 1800-tal.20 000 SEK
793LÄSFÅTÖLJ. Ryssland, 1800-tal.17 000 SEK
794KRÖNINGSBÄGARE, emalj på koppar. Till Nikolaj II:s kröning 1896.2 000 SEK
795KRÖNINGSPROGRAM, Bolshoiteatern 17 Maj, Moskva 1896. A.A. Levenson.5 000 SEK
796PROGRAM för KRÖNINGSFESTLIGHETER, Khodynka A. A. Levenson: Moskva, Maj 1896.5 000 SEK
797KRÖNINGSPROKLAMATION, Nikolaj II, 14 Maj, Moskva 1896. A.A. Levenson.4 000 SEK
798Viktor Mikhailovich Vasnetsov, Kröningsmeny, Nikolaj II, 14 maj 1896. A.A. Levenson, Moskva.20 000 SEK
799KRÖNINGSSOUVENIRER, Moskva , Maj 1896.1 000 SEK
800GRIGORI RASPUTIN (1869-1916), brev med kuvert, handskrivet och undertecknat. 1915.250 000 SEK
801KÅSA, av Anders Düsterbach, Stockholm (verksam -1588-1612). Senrenässans.32 000 SEK
802DOSA, ostämplad c:a 1700. Barock.Återrop
803KONFEKTSKÅL, icke identifierad mästare, Nürnberg 1645-1651. Barock.5 000 SEK
804BÄGARE på kulfötter, av Marx Schaller II, Augsburg 1600-talets andra hälft.6 500 SEK
805BÄGARE, silver, av Balthazar Haydt, Augsburg, 1670.Återrop
806BÄGARE med LOCK, av Simon Wickert, Augsburg (verksam 1691-1708).36 000 SEK
807BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Skandinavien 1600-talets slut.15 000 SEK