Vårens Klassiska 574

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
201Edmund Adler, Kaninen/Mor med barn.30 000 SEK
202Helene Schjerfbeck, Min mor.Återrop
203Paul Emile Chabas, Ung kvinna vid vatten.38 000 SEK
204OTTO PIPPEL. Olja på duk. Sign Otto Pippel.Återrop
205Antonietta Brandeis, "Barche da pesca, Venezia".17 000 SEK
206ÉMILE BERNARD. Olja på duk. Sign Emile Bernard o dat Venise 1903.Återrop
207Stanislaw Zukowski, Flodkröken.80 000 SEK
208COLIN HUNTER. Olja på duk. Sign Colin Hunter o dat -83.Återrop
209Cornelius Arendtz Tillskriven, "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).Återrop
210Louis Tocqué Efter, "Carl Gustaf Tessin" (1695-1770).11 500 SEK
211Lorens Pasch d y Tillskriven, "Claës Julius Ekeblad" (1742-1808).21 000 SEK
212"Carl Mauritz von Gertten" (1731-1798).35 000 SEK
213Johan Henrik Scheffel Tillskriven, "Erik Adolf Printzensköld" (1718-1796).30 000 SEK
214Per Krafft d.ä., Porträtt av man i svenska dräkten & dennes maka i svenska dräkten.Återrop
215Ulrica Fredrica Pasch, "Gustavus Imus, Johannes IIItinus, Sigismundus, Carolus Xmus, Carolus XImus, Fridericus, Lovisa Ulrica".60 000 SEK
216Adolf Ulrik Wertmüller, Marie Antoinette, (1755-1793), drottning av Frankrike i kreolsk hatt.120 000 SEK
217Per Wilhelm Cedergren, Vy mot Skeppsbron och Stockholms slott.40 000 SEK
218Carl Abraham Rothstén Tillskriven, Vy mot Sveaborg med segelfartyg, hjulångare och den optiska telegrafen.28 000 SEK
219Anders Holm, Insjölandskap med figurer och stad i bakgrunden.10 000 SEK
220Johan Philip Korn, Pastoralt landskap med figurer och båt.Återrop
221Carl Abraham Rothstén, Stockholms inlopp sett från området kring Danviksklippan.135 000 SEK
222Carl Wilhelm Nordgren, "Henrik Bror Munch af Fulkila" (1833-1845) & "Johanna Henrika Much af Fulkila" (1845-1858).12 000 SEK
223Landskap med Hermes, Argos och Hera.Återrop
224Guillaume Thomas Raphael Taraval, Jesusbarnet med korset trampandes på en orm, symbol för ondskan.14 000 SEK
225Fredric Westin, "Aftonen".14 000 SEK
226Lorens Pasch d y, "Fredrik Sparre" (1731-1803).75 000 SEK
227Lorens Pasch d y, "Sigrid Charlotta Wrede af Elimä" (1763-1828).135 000 SEK
228David Klöcker Ehrenstrahl Hans skola, "Karl XI till häst" (1655-1697).Återrop
229David Klöcker Ehrenstrahl, Karl XII med sina syskon.100 000 SEK
230Pehr Hilleström, "Tvänne Qvinnor, den ena skär skinka, den andra stöter peppar".400 000 SEK
231Pehr Hilleström, Stilleben med fiskar.75 000 SEK
232Pehr Hilleström, Brand vid Katarina kyrka.40 000 SEK
233Pehr Hilleström, Interiör av en klensmedja med en smed i arbete.80 000 SEK
234Pehr Hilleström, "Hönsmatning i landskap".Återrop
235Pehr Hilleström, "I ritskolan".Återrop
236GEORG ENGELHARD SCHRÖDER, tillskriven, olja på duk, osign.Återrop
237Alexander Lauréus Tillskriven, Kurtis.12 000 SEK
238Pehr Hörberg, "Frimurartavla", "Tempelherrar".20 000 SEK
239Johan Gustaf Wäström, Mansporträtt, knäbild.Återrop
240Regentlängd, 12 st.65 000 SEK
241Francois Adrien Grasognon Latinville Tillskriven, "Drottning Lovisa Ulrika som Aurora" (1720-1782).85 000 SEK
242CARL ABRAHAM ROTHSTÉN. Olja på duk. Ett par. Sign C.Rothsten o dat 1869, resp CR.Återrop
243Carl Abraham Rothstén, Vårflod i fjällen.12 000 SEK
244Carl Abraham Rothstén, Vy mot Gripsholms slott.30 000 SEK
245Adolf Ulrik Wertmüller, Porträtt av den unge Henri Bertholet-Campan (1784-1821) med hunden Aline.650 000 SEK
246Gustaf Wilhelm Palm, "Vue af Klostergården i Palermo".30 000 SEK
247Gustaf Wilhelm Palm, "Romerska Campagnan".22 000 SEK
248Gustaf Wilhelm Palm, "Vue från Villa Conti vid Rom".36 000 SEK
249Carl Abraham Rothstén, Vy mot Skokloster.16 000 SEK
250Bengt Nordenberg, "Tiondemöte i Skåne".60 000 SEK
251Bengt Nordenberg, Fångad i fällan.50 000 SEK
252Alexander Roslin, Porträtt av okänd dam, midjebild.740 000 SEK
253Slaget vid Hogland 1713.42 000 SEK
254Henrik Theodor Lundh, Karl XII till häst (1682-1718).10 000 SEK
255Fredric Westin Hans krets, "Porträtt av Karl XV i uniform" (1826-1872).16 000 SEK
256Per Krafft d.ä., Porträtt av en ung kvinna med en hund, midjebild.250 000 SEK
257Carl Gustaf Pilo Hans krets, "Drottning Juliane Marie av Danmark".Återrop
258BENGT NORDENBERG. Olja på duk. Sign B. Nordenberg o M Larson o dat 1850.Återrop
259Carl Fredrik Kiörboe, "Räven i saxen".Återrop
260Jan Martszen de Jonge Tillskriven, Gustaf II Adolf till häst (1594-1632).20 500 SEK
261Johannes Bouman Hans efterföljd, Stilleben med äpplen, päron, druvor och valnöt.18 000 SEK
262Justus Juncker, Stilleben med frukter och blommor.40 000 SEK
263Jan Pauwel Gillemans Hans krets, Lekande barn med blomster.28 000 SEK
264Francois Vanderverdonck, Landskap med hönsfåglar och änder.12 000 SEK
265Francesco Trevisani Tillskriven, St Laurentius martyrium.300 000 SEK
266Abraham Jansz Begeyn, Pastoralt landskap med vilande herdinna.Återrop
267Egbert Lievensz van der Poel Hans krets, Vilande man vid husvägg.25 000 SEK
268Jacob van Ruisdael Hans krets, Landskap med vandrande figurer vid en fors.28 000 SEK
269Giavanni Nicolas Servandoni, Capriccio med figurer.Återrop
270Capriccio.Återrop
271Jan Jansz. van der Stoffe, Kavalleribatalj.Återrop
272Jan van Huchtenburg Hans art, Kavalleribatalj.12 000 SEK
273Giovanni Paolo Panini, Capriccio med figurer vid romerska ruiner och Konstantinbågen.200 000 SEK
274Marc Antoine Michel Duplessis, Landskap med byggander och figurer.Återrop
275Pieter Hendrik Thomas, Pastorala landskap med skymningsfiske samt betande boskap.15 000 SEK
276Jan Miel Tillskriven, Ruinlandskap med rastande sällskap.Återrop
277Diego Velasquez Hans efterföljd, "Margarita Teresa av Spanien" (1651-1673).45 000 SEK
278Frans Franszoon Hals Hans krets, Mansporträtt.35 000 SEK
279FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad.Återrop
280Frans Ykens, Stilleben med frukter, fåglar och insekter framför en kartusch.150 000 SEK
281Claude Lorrain Efter, Carpriccio med en italiensk hamn i skymning med Villa Medici och handelsmän.Återrop
282Clemente Spera Tillskriven, Ruinlandskap med Peleus som överlämnar Akilles till kentauren Keiron.Återrop
283HOLLÄNDSK SKOLA 16/1700-TAL , Olja på pannå, otydligt signerad S. V. Vou?.Återrop
284Giovanni Ghisolfi Tillskriven, Capriccio med ruiner och figurstaffage.Återrop
285Anton (Antoine) Mirou, Landskap med jaktsällskap.230 000 SEK
286Abraham Storck Hans krets, Sydländsk hamnbild med figurer och fartyg.85 000 SEK
287JOOST CORNELISZ DROOCHSLOOT, olja på pannå, signerad och daterad 1674.Återrop
288SIMON VAN DER DOES, hans krets, olja, ej signerad.Återrop
289Frederic de Moucheron Tillskriven, Landskap med jägare, hundar och hjortar.30 000 SEK
290Monogramisten V.S-Z, Stilleben med remmare, silverbägare, citron och bröd i nisch.155 000 SEK
291Mor och son, dubbelporträtt.38 000 SEK
292Giovanni Battista Lampi Hans krets, Allegorisk kvinnoporträtt.16 000 SEK
293MICHEL BARTHELÉMY OLLIVIER, Tillskriven, olja på pannå, ej signerad.Återrop
294Willem van der Vliet Tillskriven, Mansporträtt, helfigur "Aetatis 22".Återrop
295HOLLÄNDSK SKOLA, olja på pannå, ej signerad, 1600-TAL.Återrop
296OKÄND KONSTNÄR, pasteller, ett par, 1700-tal.Återrop
297Pierre Cogell Hans krets, Mansporträtt med snusdosa, midjebild.Återrop
297ASt Paulus.Återrop
298Johan (Giovanni) Richter, S.Pietro di Castello, Venedig.150 000 SEK
299Barent Gael, Sällskap utanför värdshuset.48 000 SEK