Nr. | Föremål | Klubbat pris |
697 | MÅLNING, porslin. "Rastande Sällskap". Okänd konstnär, bär signatur i nedre vänstra hörnet. | 24 000 SEK |
698 | PLAKETT, porslin. Tyskland, 1800-talets första del. Märke. Vy över "München". | Återrop |
699 | VAS med INSATS på SOCKEL, porslin. Fürstenberg, 1800-tal. | Återrop |
700 | FAT, porslin. Frankrike, 1700-tal. | 2 100 SEK |
701 | TALLRIK, porslin. Frankrike, omkring 1800. | Återrop |
702 | TERRIN med LOCK och FAT, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 44 000 SEK |
703 | MATTALLRIKAR, tio stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, Danmark, 1900-tal. | 25 000 SEK |
704 | TALLRIKAR, 11 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, tidigt 1900-tal. | 16 000 SEK |
705 | ASSIETTER, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal. | 18 000 SEK |
706 | SOPPTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, Danmark, tidigt 1900-tal. | 25 000 SEK |
707 | SERVERINGSFAT, tre stycken samt SÅSSNIPA, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal. | 15 000 SEK |
708 | UPPLÄGGNINGFAT, fyra stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, Danmark, 1900-tal. | 12 000 SEK |
709 | SERVERINGSFAT, två stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, Danmark, 1900-tal. | 6 500 SEK |
710 | TAZZA, FAT samt GELÉSKÅL, porslin, Flora Danica, Kunglig dansk, 1900-tal. | Återrop |
711 | CREMEKOPPAR med LOCK och FAT, åtta stycken (6+2), porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal. | 18 000 SEK |
712 | BONBONIERE med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, Danmark, 1900-tal. | 9 000 SEK |
713 | KAFFESERVIS, 14 delar, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal. | 22 000 SEK |
714 | IKON med förgylld silverinfattning, Bebådelsen, S:t Petersburg 1794. | 7 500 SEK |
715 | IKON, grekisk, St. Mina, med datering 1814. | 11 000 SEK |
716 | IKON, med silverinfattning, av icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1864. | 22 000 SEK |
717 | IKON, Ryssland, 1800-tal. Den helige Nil Stolobenskij. | 7 000 SEK |
718 | IKON, med silverinfattning av Pavel Ovchinnikov, S:t Petersburg 1899-1908. | 75 000 SEK |
719 | TUMLARE, 2 st samt VODKAKOPPAR, 2 st, Moskva 1700-talets andra hälft. | 18 000 SEK |
720 | VODKAKOPPAR, 4 st, tre omärkta, Ryssland 1700-talets andra hälft. | 18 000 SEK |
721 | FLASKOR, ett par, blått glas med silvermontering av Johan Henrik Blom, S:t Petersburg 1766-1805. | 8 000 SEK |
722 | SOCKERSKRIN, av Jakow Semenow Maslennikow, Moskva 1757. | Återrop |
723 | SKÅLAR, 2 st, en av Carl Ekqvist, S:t Petersburg och en av en icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets mitt. | 8 000 SEK |
724 | TESERVIS, 3 delar, av Sasikow, Moskva 1839. | 16 000 SEK |
725 | TE- OCH KAFFESERVIS MED BRÖDKORG, 5 delar, av Carl Adolf Seipel, S:t Petersburg 1870. | 30 000 SEK |
726 | DRYCKESKANNA, av icke identifierad mästare, Moskva 1884. | 22 000 SEK |
727 | FABERGÉ, korg, silver, Moskva 1894. | Återrop |
728 | BLÄCKHORN, förgyllt silver, emalj och glas. Ryssland 1800-talets slut. | Återrop |
729 | KOVSH, av FABERGÉ, Moskva 1899-1908. Hovleverantörsmärke och ristat inventarienr. 22012. | Återrop |
730 | PENNSKAFT, märkt FABERGÉ, verkmästare Julius Rappoport, S:t Petersburg 1899-1908. Hovleverantörstämpel. | 7 500 SEK |
731 | JARDINIERE, liten, av Chlebnikov, Moskva 1908-1917. | 5 000 SEK |
732 | KORG, av Elias Modig, S:t Petersburg 1827. | 12 000 SEK |
733 | KOVSH, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1899-1908. | Återrop |
734 | GLAS, fem stycken (4+1). Ryssland, 1800-tal. | Återrop |
735 | VASER, ett par, opalglas. Attribuerade till Kejserliga glas och porslinsmanufakturen, St Petersburg, 1800-tal. | Återrop |
736 | TALLRIKAR, två stycken, porslin. Ryssland, kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg. | 14 000 SEK |
737 | TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Ryssland, kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Nikolaj II period. | 9 000 SEK |
738 | TALLRIK, porslin. Ryssland, Gardner, 1800-tal. | 2 000 SEK |
739 | FIGURINER, två stycken, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal. | 30 000 SEK |
740 | KOPPAR med FAT, sex stycken, porslin. Popov, Ryssland, 1800-talets mitt. | Återrop |
741 | BREVPRESS. Frankrike, 1800-talets första hälft. | 4 000 SEK |
742 | BORDSPLATEAU, tre delar. St Petersburg omkring år 1900, Louis XV-stil. | 120 000 SEK |
743 | LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1830-tal. Empire. | 18 000 SEK |
744 | LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal. | 25 000 SEK |
745 | DRYCKESKANNA, av Jacob Garnier, Stockholm (verksam 1657-1659). Barock. | 46 000 SEK |
746 | DRYCKESKANNA, av Didrik Hansson Hysing, Stockholm 1699. Barock. | 50 000 SEK |
747 | DRYCKESKANNA, av Lorenz Westman, Stockholm (v. 1656-1682), daterad i gravyren 1678. Barock. | 50 000 SEK |
748 | KONFEKTFAT, av Petter Bernegau, Stockholm 1707. Barock. | 18 000 SEK |
749 | KALK, ostämplad, troligen Spanien 1600-talets förra hälft. | 22 000 SEK |
750 | DOSA, ostämplad c:a 1700. Barock. | 16 000 SEK |
751 | BÄGARE med lock, av Carl Wilhelm Hartman, Breslau 1710-1712. | 17 000 SEK |
752 | FILIGRANBÄGARE med LOCK, av Johan Friedrich Straub, Karlstad (verksam -1674-1713). Barock. | 42 000 SEK |
753 | DRYCKESKANNA, sannolikt av Franz Johann Dreyer, Reval (v. 1664-1714). Senbarock. | 100 000 SEK |
754 | KONFEKTSKÅL, icke identifierad mästarstäpel, Nürnberg (1645-1651). | 3 000 SEK |
755 | BÄGARE, av Johan Seutter, Augsburg 1670-1680. | Återrop |
756 | BÄGARE, icke identifierad mästare, Augsburg 1670-80-tal. | Återrop |
757 | DRYCKESKANNA, av Marx II Schaller, Augsburg 1600-talets andra hälft. | Återrop |
758 | BÄGARE med kulfötter, av Tobias Lange d.ä. Dresden (v. 1676-1695). Barock. | 12 000 SEK |
759 | BRÄNNVINSSKÅL, icke identifierad mästarstämpel HP, Nederländerna. Daterad 1716. | 8 000 SEK |
760 | DRYCKESKANNA, av Herman Hermansson, Göteborg 1725. Senbarock. | 36 000 SEK |
761 | DRYCKESKANNA, av Magnus Söderberg, Visby 1810. | 70 000 SEK |
762 | TEKANNA med dubbla pipar, av Gustaf Stafhell d.ä., Stockholm 1740. Senbarock. | Återrop |
763 | KAFFEKANNA, av Gottfried Johan Boden, Braunschweig 1700-talets förra hälft. | 9 000 SEK |
764 | KAFFEKANNA, av Zacharias Ekfelt, Arboga 1771. Rokoko. | Återrop |
765 | SOCKERRUSKA, icke identifierad mästarstämpel, Tyskland c:a 1770. Rokoko. | Återrop |
766 | GRÄDDSNÄCKA, av Petter Norlin, Malmö 1784. Rokoko. | 16 000 SEK |
767 | TEKANNA, av Johannes Nordgren, Jönköping 1788. Rokoko. | Återrop |
768 | SOCKERSKRIN, av Fredrik Petersson Ström, Stockholm 1774. Rokoko. | Återrop |
769 | GRÄDDSNÄCKA, av Fredrik Petersson Ström, Stockholm 1774. Rokoko. | Återrop |
770 | KAFFEKANNA, av Fredrik Petersson Ström, Stockholm 1775. Rokoko. | Återrop |
770A | VILLKORAD FÖRSÄLJNING: Kaffeservisen, katalognr. 768-770 försäljes genom en så kallad villkorad försäljning. | 400 000 SEK |
771 | TEDOSA, av Henrik Petman, Wiborg (verksam 1776-1799). | 26 000 SEK |
772 | CHOKLADKANNA, av Arvid Castman, Eksjö 1787. Gustaviansk. | 20 000 SEK |
773 | TEKÖK, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798. Gustavianskt. | 48 000 SEK |
774 | GRÄDDKANNA, av Adolf Zethelius, Stockholm 1813. Empire. | 4 500 SEK |
775 | TEKANNA, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1828. Empire. | 10 000 SEK |
776 | SERVIS, 4 delar, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1849. Nyrokoko. | 30 000 SEK |
777 | TEKITTEL, av Martin-Guillaume Biennais, Paris 1809-1819. Empire. | 20 000 SEK |
778 | TOILETTEASKAR, ett par, av Mikael Nyberg, Stockholm 1790. Gustavianska. | 26 000 SEK |
779 | BORDSURTOUT för sex flaskor/bössor, av Johan Lorenz Starin, Stockholm 1750. Senbarock. | 75 000 SEK |
780 | BORDSSURTOUT för fyra flaskor, av Petter Eneroth, Stockholm 1787. Gustaviansk. | 8 000 SEK |
781 | BRÖDKORG, av John Laughlin jr., Dublin 1780-tal. | 13 000 SEK |
782 | BRÖDKORG, av Anders Lundqvist, Stockholm 1826. Empire. | 12 000 SEK |
783 | PRAKTURNA, av Christian Hammer, Stockholm 1854. Nyrokoko. | Återrop |
784 | TALLRIKAR, 6 st, av John Parker I & Edward Wakelin, London 1765. | 17 000 SEK |
785 | POKAL med hänklar, s.k. "lovingcup", sannolikt av Thomas Bolton, Dublin 1714-1715. | 18 000 SEK |
786 | SÅSTERRINER, ett par, troligen av John Robins, London 1784. | 19 000 SEK |
787 | VINKANNOR, ett par, Frankrike 1800-talets slut. | 15 000 SEK |
788 | VINKARAFF, glas och silver, av W.A. Bolin, Stockholm sannolikt 1918 (otydlig årsbokstav). | 8 000 SEK |
789 | TESERVIS, 5 delar, icke identifierad mästarstämpel, Österrike-Ungern 1800-talets slut. | 40 000 SEK |
790 | JARDINIERE, av Wilkens (Wilkens & söhne, Bremen), 1800-talets slut. | 160 000 SEK |
791 | FAT/BRICKA, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1823. Empire. | 16 000 SEK |
792 | FAT, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1761. Rokoko. | 25 000 SEK |
793 | LJUSSTAKAR, ett par, av Mikael Åström, Stockholm 1765. Rokoko. | 400 000 SEK |
794 | LJUSSTAKAR, ett par, av John Cafe, London 1753. | Återrop |
795 | LJUSSTAKAR, 4 st, av William Holmes, London 1772. George III. | Återrop |