Höstens Klassiska 577

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
397BORD, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Sengustavianskt.16 000 SEK
398BRICKBORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.8 500 SEK
399BORD. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XV.32 000 SEK
400DAMARBETSBORD, av Georg Haupt, (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat. Gustavianskt.490 000 SEK
401BORD. Barock, omkring år 1700.55 000 SEK
402GUERIDON. Barock, 1700- talets första hälft.Återrop
403BORD, ett par. Sverige, omkring år 1800.17 000 SEK
404SEKRETÄR. Tillskriven Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800). Rokoko.52 000 SEK
405TEBORD. Rörstrand 1765. Rokoko.145 000 SEK
406SIDEBOARD, s.k. Console desserte, av Fidelys Schey (mästare i Paris 1777). Louis XVI.80 000 SEK
407KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.34 000 SEK
408KONSOLBORD, av Pehr Ljung (1743-1819), bildhuggare i Stockhom. Gustavianskt.36 000 SEK
409KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.36 000 SEK
410KONSOLBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.15 000 SEK
411KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.16 000 SEK
412KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.26 000 SEK
413KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, tidigt 1800-tal.32 000 SEK
414KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, tidigt 1800-tal.60 000 SEK
415SPEGEL OCH KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Sengustavianskt.20 000 SEK
416BANKETTSOFFA. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.Återrop
417SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.7 000 SEK
418SOFFA. Sengustaviansk, 1800-talets början.22 000 SEK
419BERGERE. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.37 000 SEK
420FÅTÖLJER, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.25 000 SEK
421KARMSTOL. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XV.15 000 SEK
422KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-tal. Rokoko. Med kronprins Gustavs (III) ägarmärkning.42 000 SEK
423KARMSTOLAR, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft.140 000 SEK
424KARMSTOL. Tillskriven Carl Magnus Sandberg (mästare i Stockholm 1759-1789). Rokoko.23 000 SEK
425KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.32 000 SEK
426KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.20 000 SEK
427KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.34 000 SEK
428KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.22 000 SEK
429KARMSTOLAR, två snarlika. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.21 000 SEK
430KARMSTOL. Fredrik I:s tid. Senbarock.14 000 SEK
431KARMSTOL. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.12 000 SEK
432KARMSTOLAR, par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.Återrop
433KARMSTOLAR, ett par, av Melchior Lundberg d.ä. (mästare i Stockholm 1775-1812). Gustavianska.55 000 SEK
434KARMSTOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777-1813). Gustavianska.20 000 SEK
435KARMSTOLAR, ett par, av Melchior Lundberg d.ä. (mästare i Stockholm 1775-1812). Gustavianska.26 000 SEK
436KARMSTOLAR, tre stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.36 000 SEK
437KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.10 000 SEK
438KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.20 000 SEK
439KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.25 000 SEK
440KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början.70 000 SEK
441KARMSTOLAR, ett par, s. k. Sullastolar. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.44 000 SEK
442KARMSTOLAR, ett par, sk Sullastolar. Sengustavianska.28 000 SEK
443KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.22 000 SEK
444KARMSTOL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.16 000 SEK
445KARMSTOL, s. k. Sullastol. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.22 000 SEK
446STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
447STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.10 000 SEK
448STOLAR, 12 stycken snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.100 000 SEK
449STOLAR, tio stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Transition rokoko/gustavianska.Återrop
450STOLAR, sex stycken, av Lars Söderholm (mästare i Stockholm 1785-94). Gustavianska.37 000 SEK
451STOLAR, sex stycken. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.24 000 SEK
452STOLAR, åtta stycken, av Lars Söderholm (mästare i Stockholm 1785-1794). Gustavianska.42 000 SEK
453STOLAR, 15 stycken (+ 1 kopia). Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.Återrop
454STOLAR, sex stycken, av Melchior Lundberg (mästare i Stockholm 1775-1812). Gustavianska.32 000 SEK
455STOLAR, åtta stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.48 000 SEK
456STOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.15 000 SEK
457STOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.15 000 SEK
458BANKETTER, fyra stycken. Empire, 1800-talets första hälft.17 000 SEK
459TABURETTER, ett par, av Melchior Lundberg (mästare i Stockholm 1775-1812). Gustavianska.12 000 SEK
460TABURETT, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustaviansk.8 000 SEK
461SPEGLAR, ett par, av Ehrhart Göbel 1760 (spegelmakare i Stockholm 1744-64). Rokoko.200 000 SEK
462RAM/SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.20 000 SEK
463SPEGEL, av Nils Meunier (spegelmakare i Stockholm 1754-97). Rokoko.20 000 SEK
464SPEGEL, av Samuel Bomansson (mästare i Stockholm 1756-71, änkan drev verkstaden till 1780-talet). Transition.26 000 SEK
465SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.24 000 SEK
466SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.24 000 SEK
467SPEGEL. Stockholmsarbete 1774, transition rokoko/gustaviansk.12 000 SEK
468SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1780-tal.Återrop
469SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.34 000 SEK
470SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.32 000 SEK
471SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete 1777.22 000 SEK
472SPEGEL, av Pehr Ljung (1743-1819), bildhuggare i Stockholm. Sengustaviansk.28 000 SEK
473SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.15 000 SEK
474SPEGEL. Sengustaviansk, omkring år 1800.22 000 SEK
475SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par snarlika, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustavianska.55 000 SEK
476SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustavianska.100 000 SEK
477SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.32 000 SEK
478SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets första hälft. Karl Johan.17 000 SEK
479SPEGELLAMPETT, för två ljus, av Carl Gustaf Fyrwald (mästare i Stockholm 1776-1825). Gustaviansk.36 000 SEK
480SPEGELLAMPETT, för två ljus. England, 1700-talets andra fjärdedel. Senbarock.20 000 SEK
481LJUSPLÅTAR, för ett ljus, ett par. Sverige, 1700-tal.17 000 SEK
482APPLIQUER, för två ljus, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft. Möjligen Sverige.37 000 SEK
483APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.17 000 SEK
484APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.Återrop
485LJUSKRONA, för sex ljus. Frankrike, 1700-talets andra hälft/1800-talets första hälft. Louis XV.100 000 SEK
486LJUSKRONA, för åtta ljus. Nordeuropa, omkring år 1800.Återrop
487LJUSKRONA, för sju ljus, av Carl Henrik Brolin (1765-1832, burskap i Stockholm 1801). Sengustaviansk.160 000 SEK
488LJUSKRONA, för elva ljus. Sverige, 1820/30-tal. Karl Johan.40 000 SEK
489LJUSKRONA, för fem ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.28 000 SEK
490AMPEL. Nordeuropa, omkring år 1800.50 000 SEK
491AMPEL, för tre ljus. Sverige, 1800-talets början. Empire.16 000 SEK
492AMPEL, för sex ljus. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.17 000 SEK
493AMPEL, för tre ljus. Empire, 1800-talets början.14 000 SEK
494AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets början.Återrop
495KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Parisarbete i Louis XVI, omkring 1780.70 000 SEK
496KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.Återrop