Höstens Klassiska 577

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
296Elias Martin, "Gustaf III" (1746-1792).48 000 SEK
297Pehr Nordqvist, Norsholms gamla herrgård och borgruin, Östergötland.8 000 SEK
298Louis Jean Desprez Hans krets, Brunn vid mur.12 000 SEK
299CARL AUGUST EHRENSVÄRD. Tuschlavering och färgkrita. Med påskrift "C. August Ehrensvärd från Svanehoolm".Återrop
300Carl Johan Hjelm, Slaget vid Ölands norra udde 1564.8 500 SEK
301Axel Fredrik Cederholm Tillskriven, Flanörer vid Gustaf III:s paviljong på Haga.27 000 SEK
302Pehr Hörberg, Korsfästelsen.5 000 SEK
303Carl August Ehrensvärd, Gravmonument med trofeer & antik målad vas samt grottscen.7 000 SEK
304Carl August Ehrensvärd, Stridande amason & sörjande kvinnogestalt vid soldatgrav.Återrop
305JOHAN TOBIAS SERGEL, tillskriven. Tuschlavering. Märkt 12.Återrop
306PEHR HÖRBERG, Tuschlavering, Sign P.H. o dat 1776.Återrop
307Elias Martin Tillskriven, Antika figurstudier.4 000 SEK
308Carl August Ehrensvärd, Gracer.18 000 SEK
309Ingemar Sunesson, "Staden Alexandrias grundläggning".Återrop
310Louis Jean Desprez, Amfiteater som teaterkuliss.34 000 SEK
311Pehr Hilleström, Samefamilj utanför lappkåta & Interiör från Mora.13 000 SEK
312Alexander Clemens Wetterling & Carl Andreas Dahlström Efter, "Slaget vid Feiningen den 22 Aug 1796","Rehns öfvergång och Bendorffs intagande af General Bernadotte den 4 Julii 1796".15 000 SEK
313Carl August Ehrensvärd, Tre profilporträtt, "F", "Å", "P".10 000 SEK
314Carl August Ehrensvärd, Marin.40 000 SEK
315Adolf Ulrik Wertmüller, Ammande kvinna.8 000 SEK
316Kullens fabrik.Återrop
317Johan Fredrik Martin, "Utsigt af Stockholm tagen från Kungsholmen", Ur: "Svenska vyer".20 000 SEK
318Johan Fredrik Martin, "Utsigt af Stockholm tagen ifrån ingången till Blasiiholmen", Ur: "Svenska vuer".15 000 SEK
319Johan Fredrik Martin, "Utsigt af Stockholm, tagen från Mose backe (en höjd å Södermalm)".75 000 SEK
320Johan Fredrik Martin, "Utsigt af Stockholm tagen ifrån ingången till Blasiiholmen".Återrop
321Martin Rudolf Heland, "Slottet med Domkjorckan i Upsala".24 000 SEK
322Johan Fredrik Martin, "Vue af Stockholm ifrån gl. Arsenalen".24 000 SEK
323Johan Fredrik Martin, "Kongl. Lust Slottet Drottningholm", Ur: "Svenska vuer".Återrop
324JOHAN FREDRIK MARTIN, konturetsning med akvatint, utgiven 1805.Återrop
325Johan Fredrik Martin, "Lund från Lilla Torget till norr" (Lunds Domkyrka och stad).5 000 SEK
326Robert Nanteuil Hans krets, Mansporträtt, bröstbild.19 000 SEK
327CARLE VAN LOO, Hans krets, rödkrita, ej signerad.Återrop
328Giambattista Tiepolo Tillskriven, Jupiter.15 000 SEK
329Bergslandskap.9 000 SEK
330Bergslandskap med byggnader vid en flod. Växtstudie a tergo.Återrop
331Hubert Robert Tillskriven, Landskap med byggnad.Återrop
333Maria Sybilla Merian Tillskriven, Blomsterstilleben.70 000 SEK
334Peter Adolf Hall, Man iförd blå frack.6 500 SEK
335"Gustaf II Adolf" (1594-1632).6 000 SEK
336SVENSK KONSTNÄR OMKRING ÅR 1800, Miniatyr. Gouache på ben, ej signerad.Återrop
337Damporträtt, bröstbild.3 000 SEK
338Jean Laurent Mosnier Hans krets, "Charlotte Marie De Buisser".Återrop
339KARL XII:s BIBEL, "Biblia, thet är all then heliga skrift på swensko....", Stockholm 1702-1703.15 000 SEK
340DROTTNING LOVISA ULRIKA AV SVERIGE (1720-1782), Personliga bokband med pärmexlibris. (2).4 500 SEK
341NILS GUSTAV WERMING (1769-1820), Atlas med kartor över Sveriges städer, 1808-15.Återrop
342HENRI MICHELOT & LAURENT BRÉMOND, Recüeil de Plusieurs Plans des Ports et Rades de la mer Mediterranée, 1727-32.6 000 SEK
343Albrecht Dürer, "Die Geburt Christi", ur: "Das Marienleben".17 500 SEK
344Albrecht Dürer, Fem motiv ur: "Das Marienleben".12 000 SEK
345Albrecht Dürer, "Die Geburt Mariens", ur: "Das Marienleben".12 000 SEK
346Lucas Janszoon Waghenaer, "Zee Custe van Sweden, otrent de Westerwÿck en tgatt vann Stockholm...".12 000 SEK
347Wolffgang Hartmann, "Then konungzlige Residens och hufwudstaden Stockholm".Återrop
348Otto August Malmborg, ALBUM med vyer från Turkiet, Ryssland, Polen och Sverige.10 000 SEK
349Joan Blaeu, Ur: Atlas Maior (9).70 000 SEK
350Robert Nanteuil, Samling om 33 gravyrer. Porträtt.6 500 SEK
351Robert Nanteuil, Samling om 14 gravyrer. Porträtt.3 000 SEK
352Robert Nanteuil, Samling om 20 gravyrer. Porträtt.4 500 SEK
353BYRÅ, av Christian Linning 1762 (mästare i Stockholm 1744-1779). Rokoko.170 000 SEK
354BYRÅ. Fredrik I:s tid. Senbarock.28 000 SEK
355BYRÅ. Fredrik I:s tid. Senbarock.40 000 SEK
356BYRÅ MED UPPSATS. Fredrik I:s tid. Senbarock.15 000 SEK
357BYRÅ, av Johan Hugo Fürloh (mästare i Stockholm 1724-1745). Senbarock.25 000 SEK
358BYRÅ. Mellaneuropa, 1700-talets mitt.26 000 SEK
359BYRÅ. Senbarock, 1700-talets mitt.20 000 SEK
360BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. Christian Linnings art.30 000 SEK
361BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.200 000 SEK
362BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
363BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.32 000 SEK
364BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.32 000 SEK
365BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.24 000 SEK
366BYRÅ, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerad. Gustaviansk.2 900 000 SEK
367BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.90 000 SEK
368BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.85 000 SEK
369BYRÅ. Jonas Hultstens art (mästare i Stockholm 1773-94). Gustaviansk.50 000 SEK
370BYRÅ. Jonas Hultstens art (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk, 1700-talets slut.85 000 SEK
371BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk.210 000 SEK
372BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk.Återrop
373BYRÅ. Gustaviansk, 1700-talets slut. Möjligen av Westring i Gränna.26 000 SEK
374BYRÅ, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809). Sengustaviansk.70 000 SEK
375BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. Skivan signerad Haupt.46 000 SEK
376BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.18 000 SEK
377BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.18 000 SEK
378SKRIVBYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.Återrop
379SEKRETÄR, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813). Gustaviansk.Återrop
380SEKRETÄR, av Niklas Korp, signerad (mästare i Stockholm 1763-1800). Gustaviansk.Återrop
381SEKRETÄR, tillskriven Lorentz Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.20 000 SEK
382SEKRETÄR, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk.110 000 SEK
383SKRIVSKÅP, av Johan Christian Linning d.y (mästare i Stockholm 1779-1801). Sengustavianskt.40 000 SEK
384CHIFFONJÉ , av Johan Öman (mästare i Stockholm 1815-1833). Empire.20 000 SEK
385SKRIVPULPET. Ryssland, 1800-tal.75 000 SEK
386SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.26 000 SEK
387SKÅP. Jämtland, 1800-tal.32 000 SEK
388STOLPSKÄNK. England, 1600-tal.55 000 SEK
389KABINETTSKÅP. Italien, 1800-tal. Barockstil.105 000 SEK
390KABINETTSKÅP. Senbarock, 1700-tal.12 000 SEK
391POTTSKÅP. Tillskrivet Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustavianskt.55 000 SEK
392POTTSKÅP, ett par. Sengustavianska, 1700-talet slut.34 000 SEK
393SPELBORD, av Georg Haupt 1772 (mästare i Stockholm 1770-1784). Rokoko.185 000 SEK
394BORD, av Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813). Sengustavianskt.32 000 SEK
395BORD, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809). Sengustavianskt.36 000 SEK
396BORD, av Johan Christian Linning d.y. (mästare i Stockholm 1779-1801). Sengustavianskt.35 000 SEK