Höstens Klassiska 577

Slutpriser

Nr.Föremål
197Per Krafft d.ä. Tillskrivna, "Paul Pijhlgardt" (1713-1775) och hans maka "Regina Reimers" (1721-1773).30 000 SEK
198Per Krafft d.ä., Ung dam torkandes en tår.90 000 SEK
199Ulrica Fredrica Pasch Tillskriven, Flicka med ros.40 000 SEK
200Georg Engelhard Schröder, "Ulrika Eleonora d.y." (1688-1741).28 000 SEK
201Lorens Pasch d y Tillskrivna, Herre iklädd blå justacorpe och dam iklädd vit klänning.60 000 SEK
202Lorens Pasch d y Tillskriven, Kung Gustav III.50 000 SEK
203David von Krafft Hans krets, "Karl XII till häst" (1682-1718).95 000 SEK
204Stilleben med hönsfåglar.18 000 SEK
205Lars Henning Boman, Stilleben med höna, korv, grönsaker och köksredskap.15 000 SEK
206Govert Dircksz. Camphuysen Tillskriven, Jaktstilleben med änder och hjullåsgevär.Återrop
206AJohan Gustaf Sandberg, Porträtt av Generallöjtnant Gustaf Olof Lagerbring (1769-1847).Återrop
206BBOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.26 000 SEK
207Elias Martin, Pastoralt flodlandskap med fiskare vid ett träd, i bakgrunden en stad.Återrop
208Pehr Hilleström, "En som plåckar fågel".310 000 SEK
209Pehr Hilleström, "I ritskolan".38 000 SEK
210Pehr Hilleström, "3ne fruent: i en skog som låter spå sig i händerna".160 000 SEK
211Pehr Hilleström, "2ne fruent: der söker att fastaga en f(j)eril på en blomma".160 000 SEK
212Pehr Hilleström, "En Qvinna som ränsar fisk".Återrop
213David von Krafft Hans krets, Karl XII vid slaget vid Narva.50 000 SEK
214Alexander Roslin, "Anne Vallayer-Coster" (1744-1818).1 400 000 SEK
215Carl Johan Fahlcrantz, Österbybruks herrgård från söder.32 000 SEK
216Gustaf Wilhelm Palm, "Vue af Subiaco-dalen med de antika aquedukterna och klostret S:t Bendetto i fonden".45 000 SEK
217Joseph Magnus Stäck, "Kloster vid Terracina".22 000 SEK
218Joseph Magnus Stäck, "Utsikt över Stockholm från Mälaren".50 000 SEK
219Marcus Larsson, Fjordmotiv från Christiania.30 000 SEK
220Carl Abraham Rothstén, Viggbyholm.17 000 SEK
221Utsikt från Slottsbacken, vinterbild.380 000 SEK
222JOSEPH MAGNUS STÄCK, olja på duk uppklistrad på pannå, sign J. M. Stäck o dat 1857.Återrop
223Gustaf Brusewitz, Ugolino med sina barn och barnbarn i hungertornet.9 000 SEK
224EDVARD BERGH, olja på duk, sign E. Bergh.Återrop
225Gustaf Wilhelm Palm, Italiensk stadsbild med figurer.Återrop
226Fredric Westin, "Vårblommorna och lärkan".110 000 SEK
227Guillaume Thomas Raphael Taraval Hans krets, "Salvator Mundi" och "Trefaldigheten".8 000 SEK
228Edvard Bergh, Landskap från Dalarna med fors, kvarn och vandrare.Återrop
229Axel Nordgren, Kustlandskap från Bohuslän.Återrop
230Per Daniel Holm, Stugor i hage vid Åresjön; Åreskutan i bakgrunden.4 500 SEK
231Ferdinand Fagerlin, "Den förhånade ungkarlen".16 000 SEK
232Ferdinand Fagerlin, "Huslig andakt".
233Bengt Nordenberg, Jägarens hemkomst.40 000 SEK
234Kilian Zoll, Pojkar som vattnar hästar.18 000 SEK
235Carl Stephan Bennet, Självporträtt.Återrop
236OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL , Uppfodrad duk, ej sign.Återrop
237Melker Fredrik Sjösteen (Sjösten), "Interiör av en källare i Stockholm" (möjligen Rosengrens källare).Återrop
238Frans Floris dä Hans efterföljd, Jesus träffar den samariska kvinnan vid brunnen.45 000 SEK
239Religiösa scener.230 000 SEK
240Peter Paul Rubens Hans efterföljd, Romerska kejsare (11).Återrop
241Nicolas de Largilliere Hans krets, Man i allongeperuk och röd mantel.32 000 SEK
242Jens Juel Hans krets, Porträtt föreställande Fru Ingeborg de Akeleije.20 000 SEK
243Jean-Baptiste Perroneau Hans art, Porträtt av dam i blå klänning.20 000 SEK
244Jean Valade Tillskriven, Porträtt av yngling.8 500 SEK
245Abraham Storck Hans krets, Hamnbild med båtar på redden och köpmän på kaj.Återrop
246Pieter Frederik De la Croix Hans krets, "Fredrik den Store av Preussen".14 000 SEK
247Wolfgang Heimbach, Fredrik III vid slaget vid Nyborg på Fyn 1659.125 000 SEK
248Jacob Adriaensz. Backer, Äldre herre med skägg.780 000 SEK
249Michiel van Mierevelt Tillskriven, Damporträtt.32 000 SEK
250Salomon Mesdach Tillskriven, Damporträtt.46 000 SEK
251Jan Vonck Hans krets, Stilleben med kramsfåglar och frukter.26 000 SEK
252Philip Angel Hans krets, Stilleben med döda fåglar på stenskiva.10 000 SEK
253Blomsterstilleben.19 000 SEK
254Fransesco Lavagna Hans krets, Stilleben med blomster och fontän.18 000 SEK
255Sebastiaen Vrancx, Kavalleribatalj.Återrop
256Abraham Janssens Hans efterföljd, Pomona, trädgårdens gudinna.50 000 SEK
257Francesco Albani Hans efterföljd, Jaktgudinnan Diana.Återrop
258Philips de Marlier Hans efterföljd, Kartusch med blomstergirland och kvinna, möjligen Sta Ursula.19 000 SEK
259Philips Wouwerman Hans krets, Figurer och hästar vid bygata.27 000 SEK
260PIETER CASTEELS III, tillskriven, olja på duk, ej signerad.Återrop
261Isaac (Isaack) Luttichuys, Ung dam med solfjäder, knäbild.250 000 SEK
262ITALIENSK KONSTNÄR 1600-TAL, Olja på duk, ej signerad.Återrop
263FLAMLÄNDSK SKOLA 16/1700-TAL, Olja på duk, ej signerad.Återrop
264Johann Heinrich Schönfeld Hans krets, S:ta Katarina av Alexandrias martyrium.34 000 SEK
265LEANDRO BASSANO (ITALIEN), Olja på förstärkt pannå.Återrop
266Nicola Malinconico Hans krets, Stilleben med blommor, frukter och kaniner.145 000 SEK
267Melchior de Hondecoeter Hans krets, Hönsgården.Återrop
268Johannes Hannot Tillskriven, Stilleben med frukter, fjäril och Kraakfat.240 000 SEK
269JACOBUS STORCK, Uppfodrad duk. Ej sign.Återrop
270SIMON DE VOS, hans efterföljd, olja på koppar.Återrop
271Gysbrechts Leytens Hans efterföljd, Jesu dop.Återrop
272Denis (Denys) Calaverts (Il Fiammingo) Hans efterföljd, Religiös scen.20 000 SEK
273Marten de Vos Hans efterföljd, Allegori över tro, hopp och kärlek.Återrop
274Bergigt vinterlandskap med figurer.10 000 SEK
275Paolo de Matteis Hans krets, Zigenare, pojke med flöjt och boskap.100 000 SEK
276Abraham Jansz Begeyn, Pastoralt landskap med vilande herdinna.5 000 SEK
277Simon van der Does Hans krets, Pastoralt landskap med herde, hund, får och getter.Återrop
278Pieter Cornelisz. van Soest Tillskriven, Det andra Engelsk-Holländska kriget, Attacken på Medway.75 000 SEK
279Philips Wouwerman Hans krets, Rastande figurer och hästar utanför värdshus.Återrop
280Matthijs Voet Tillskriven, Mötet mellan Kung David och Abigail.400 000 SEK
281Anton Rafael Mengs Hans krets, Mytologisk figurscen med drottning Dido och Iris.16 000 SEK
283Natale Schiavoni Hans krets, Man med gul mantel.Återrop
284Bartolomeo Schedoni Hans efterföljd, Den heliga familjen.18 000 SEK
285Jan Dirksz Both Hans efterföljd, Italienskt landskap med figurer och kreatur.30 000 SEK
286Willem van Drielenburgh Hans efterföljd, Vyer mot Dortrecht.Återrop
287Jean Baptist van der Meiren Hans krets, Kavalleribatalj.Återrop
288JAN JACOBSZ. VAN DER CROOS (HOLLAND), Olja på pannå.Återrop
289Gabriel Perelle, Landskap med Johannes Döparen.15 000 SEK
290Carl Fredrik Sörensen, Motiv från den grå fyr, Danmark.95 000 SEK
291Jan Victors Hans efterföljd, Frukt och grönsakshandel.Återrop
292Egbert van Heemskerk Hans krets, Interiör från värdshus.Återrop
293Clemente Spera Tillskriven, Ruinlandskap med Peleus som överlämnar Akilles till kentauren Keiron.18 000 SEK
294PETRUS VAN SCHENDEL. Pannå. Signerad P.V.S.Återrop
295John Wilson Carmichael Hans krets, Hjulångare, roddbåt och segelskutor på upprört hav.10 000 SEK