Höstens Klassiska 577

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
697MÅLNING, porslin. "Rastande Sällskap". Okänd konstnär, bär signatur i nedre vänstra hörnet.24 000 SEK
698PLAKETT, porslin. Tyskland, 1800-talets första del. Märke. Vy över "München".Återrop
699VAS med INSATS på SOCKEL, porslin. Fürstenberg, 1800-tal.Återrop
700FAT, porslin. Frankrike, 1700-tal.2 100 SEK
701TALLRIK, porslin. Frankrike, omkring 1800.Återrop
702TERRIN med LOCK och FAT, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.44 000 SEK
703MATTALLRIKAR, tio stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, Danmark, 1900-tal.25 000 SEK
704TALLRIKAR, 11 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, tidigt 1900-tal.16 000 SEK
705ASSIETTER, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.18 000 SEK
706SOPPTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, Danmark, tidigt 1900-tal.25 000 SEK
707SERVERINGSFAT, tre stycken samt SÅSSNIPA, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.15 000 SEK
708UPPLÄGGNINGFAT, fyra stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, Danmark, 1900-tal.12 000 SEK
709SERVERINGSFAT, två stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, Danmark, 1900-tal.6 500 SEK
710TAZZA, FAT samt GELÉSKÅL, porslin, Flora Danica, Kunglig dansk, 1900-tal.Återrop
711CREMEKOPPAR med LOCK och FAT, åtta stycken (6+2), porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.18 000 SEK
712BONBONIERE med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, Danmark, 1900-tal.9 000 SEK
713KAFFESERVIS, 14 delar, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal.22 000 SEK
714IKON med förgylld silverinfattning, Bebådelsen, S:t Petersburg 1794.7 500 SEK
715IKON, grekisk, St. Mina, med datering 1814.11 000 SEK
716IKON, med silverinfattning, av icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1864.22 000 SEK
717IKON, Ryssland, 1800-tal. Den helige Nil Stolobenskij.7 000 SEK
718IKON, med silverinfattning av Pavel Ovchinnikov, S:t Petersburg 1899-1908.75 000 SEK
719TUMLARE, 2 st samt VODKAKOPPAR, 2 st, Moskva 1700-talets andra hälft.18 000 SEK
720VODKAKOPPAR, 4 st, tre omärkta, Ryssland 1700-talets andra hälft.18 000 SEK
721FLASKOR, ett par, blått glas med silvermontering av Johan Henrik Blom, S:t Petersburg 1766-1805.8 000 SEK
722SOCKERSKRIN, av Jakow Semenow Maslennikow, Moskva 1757.Återrop
723SKÅLAR, 2 st, en av Carl Ekqvist, S:t Petersburg och en av en icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets mitt.8 000 SEK
724TESERVIS, 3 delar, av Sasikow, Moskva 1839.16 000 SEK
725TE- OCH KAFFESERVIS MED BRÖDKORG, 5 delar, av Carl Adolf Seipel, S:t Petersburg 1870.30 000 SEK
726DRYCKESKANNA, av icke identifierad mästare, Moskva 1884.22 000 SEK
727FABERGÉ, korg, silver, Moskva 1894.Återrop
728BLÄCKHORN, förgyllt silver, emalj och glas. Ryssland 1800-talets slut.Återrop
729KOVSH, av FABERGÉ, Moskva 1899-1908. Hovleverantörsmärke och ristat inventarienr. 22012.Återrop
730PENNSKAFT, märkt FABERGÉ, verkmästare Julius Rappoport, S:t Petersburg 1899-1908. Hovleverantörstämpel.7 500 SEK
731JARDINIERE, liten, av Chlebnikov, Moskva 1908-1917.5 000 SEK
732KORG, av Elias Modig, S:t Petersburg 1827.12 000 SEK
733KOVSH, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1899-1908.Återrop
734GLAS, fem stycken (4+1). Ryssland, 1800-tal.Återrop
735VASER, ett par, opalglas. Attribuerade till Kejserliga glas och porslinsmanufakturen, St Petersburg, 1800-tal.Återrop
736TALLRIKAR, två stycken, porslin. Ryssland, kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg.14 000 SEK
737TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Ryssland, kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Nikolaj II period.9 000 SEK
738TALLRIK, porslin. Ryssland, Gardner, 1800-tal.2 000 SEK
739FIGURINER, två stycken, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.30 000 SEK
740KOPPAR med FAT, sex stycken, porslin. Popov, Ryssland, 1800-talets mitt.Återrop
741BREVPRESS. Frankrike, 1800-talets första hälft.4 000 SEK
742BORDSPLATEAU, tre delar. St Petersburg omkring år 1900, Louis XV-stil.120 000 SEK
743LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1830-tal. Empire.18 000 SEK
744LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal.25 000 SEK
745DRYCKESKANNA, av Jacob Garnier, Stockholm (verksam 1657-1659). Barock.46 000 SEK
746DRYCKESKANNA, av Didrik Hansson Hysing, Stockholm 1699. Barock.50 000 SEK
747DRYCKESKANNA, av Lorenz Westman, Stockholm (v. 1656-1682), daterad i gravyren 1678. Barock.50 000 SEK
748KONFEKTFAT, av Petter Bernegau, Stockholm 1707. Barock.18 000 SEK
749KALK, ostämplad, troligen Spanien 1600-talets förra hälft.22 000 SEK
750DOSA, ostämplad c:a 1700. Barock.16 000 SEK
751BÄGARE med lock, av Carl Wilhelm Hartman, Breslau 1710-1712.17 000 SEK
752FILIGRANBÄGARE med LOCK, av Johan Friedrich Straub, Karlstad (verksam -1674-1713). Barock.42 000 SEK
753DRYCKESKANNA, sannolikt av Franz Johann Dreyer, Reval (v. 1664-1714). Senbarock.100 000 SEK
754KONFEKTSKÅL, icke identifierad mästarstäpel, Nürnberg (1645-1651).3 000 SEK
755BÄGARE, av Johan Seutter, Augsburg 1670-1680.Återrop
756BÄGARE, icke identifierad mästare, Augsburg 1670-80-tal.Återrop
757DRYCKESKANNA, av Marx II Schaller, Augsburg 1600-talets andra hälft.Återrop
758BÄGARE med kulfötter, av Tobias Lange d.ä. Dresden (v. 1676-1695). Barock.12 000 SEK
759BRÄNNVINSSKÅL, icke identifierad mästarstämpel HP, Nederländerna. Daterad 1716.8 000 SEK
760DRYCKESKANNA, av Herman Hermansson, Göteborg 1725. Senbarock.36 000 SEK
761DRYCKESKANNA, av Magnus Söderberg, Visby 1810.70 000 SEK
762TEKANNA med dubbla pipar, av Gustaf Stafhell d.ä., Stockholm 1740. Senbarock.Återrop
763KAFFEKANNA, av Gottfried Johan Boden, Braunschweig 1700-talets förra hälft.9 000 SEK
764KAFFEKANNA, av Zacharias Ekfelt, Arboga 1771. Rokoko.Återrop
765SOCKERRUSKA, icke identifierad mästarstämpel, Tyskland c:a 1770. Rokoko.Återrop
766GRÄDDSNÄCKA, av Petter Norlin, Malmö 1784. Rokoko.16 000 SEK
767TEKANNA, av Johannes Nordgren, Jönköping 1788. Rokoko.Återrop
768SOCKERSKRIN, av Fredrik Petersson Ström, Stockholm 1774. Rokoko.Återrop
769GRÄDDSNÄCKA, av Fredrik Petersson Ström, Stockholm 1774. Rokoko.Återrop
770KAFFEKANNA, av Fredrik Petersson Ström, Stockholm 1775. Rokoko.Återrop
770AVILLKORAD FÖRSÄLJNING: Kaffeservisen, katalognr. 768-770 försäljes genom en så kallad villkorad försäljning.400 000 SEK
771TEDOSA, av Henrik Petman, Wiborg (verksam 1776-1799).26 000 SEK
772CHOKLADKANNA, av Arvid Castman, Eksjö 1787. Gustaviansk.20 000 SEK
773TEKÖK, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798. Gustavianskt.48 000 SEK
774GRÄDDKANNA, av Adolf Zethelius, Stockholm 1813. Empire.4 500 SEK
775TEKANNA, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1828. Empire.10 000 SEK
776SERVIS, 4 delar, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1849. Nyrokoko.30 000 SEK
777TEKITTEL, av Martin-Guillaume Biennais, Paris 1809-1819. Empire.20 000 SEK
778TOILETTEASKAR, ett par, av Mikael Nyberg, Stockholm 1790. Gustavianska.26 000 SEK
779BORDSURTOUT för sex flaskor/bössor, av Johan Lorenz Starin, Stockholm 1750. Senbarock.75 000 SEK
780BORDSSURTOUT för fyra flaskor, av Petter Eneroth, Stockholm 1787. Gustaviansk.8 000 SEK
781BRÖDKORG, av John Laughlin jr., Dublin 1780-tal.13 000 SEK
782BRÖDKORG, av Anders Lundqvist, Stockholm 1826. Empire.12 000 SEK
783PRAKTURNA, av Christian Hammer, Stockholm 1854. Nyrokoko.Återrop
784TALLRIKAR, 6 st, av John Parker I & Edward Wakelin, London 1765.17 000 SEK
785POKAL med hänklar, s.k. "lovingcup", sannolikt av Thomas Bolton, Dublin 1714-1715.18 000 SEK
786SÅSTERRINER, ett par, troligen av John Robins, London 1784.19 000 SEK
787VINKANNOR, ett par, Frankrike 1800-talets slut.15 000 SEK
788VINKARAFF, glas och silver, av W.A. Bolin, Stockholm sannolikt 1918 (otydlig årsbokstav).8 000 SEK
789TESERVIS, 5 delar, icke identifierad mästarstämpel, Österrike-Ungern 1800-talets slut.40 000 SEK
790JARDINIERE, av Wilkens (Wilkens & söhne, Bremen), 1800-talets slut.160 000 SEK
791FAT/BRICKA, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1823. Empire.16 000 SEK
792FAT, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1761. Rokoko.25 000 SEK
793LJUSSTAKAR, ett par, av Mikael Åström, Stockholm 1765. Rokoko.400 000 SEK
794LJUSSTAKAR, ett par, av John Cafe, London 1753.Återrop
795LJUSSTAKAR, 4 st, av William Holmes, London 1772. George III.Återrop