Kan inte nå servern

Klassiska 580

 
1789 föremål
1050. BEGRAVNINGSSKED, Petter Lund, Nyköping (verksam 1694-1736-).
1050. BEGRAVNINGSSKED, Petter Lund, Nyköping (verksam 1694-1736-).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1527. BERGERE. Frankrike, 1800-tal.
1527. BERGERE. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
773. BERNDT LINDHOLM, olja på duk, signerad.
773. BERNDT LINDHOLM, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1058. BESTICKSERVIS, 126 delar, av WA Bolin, Stockholm 1935. Modell A .
1058. BESTICKSERVIS, 126 delar, av WA Bolin, Stockholm 1935. Modell A .
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1665. BIBLIOTEKSUR. London, 1700-talets början.
1665. BIBLIOTEKSUR. London, 1700-talets början.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
211. BODHISATTVA, förgylld kopparlegering. Manjushri, Nepal 14/1500-tal.
211. BODHISATTVA, förgylld kopparlegering. Manjushri, Nepal 14/1500-tal.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
268. BOJAN med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
268. BOJAN med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
128. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
128. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
471. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
471. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
337. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
337. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
336. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
336. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1456. BOKSKÅP, ett par. Karl Johan, 1800-talets mitt.
1456. BOKSKÅP, ett par. Karl Johan, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
156. BORD, lackarbete. Sen Qing dynasti (1644-1912).
156. BORD, lackarbete. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1614. BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Empirestil.
1614. BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Empirestil.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1678. BORDSPENDYL, av Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794). Gustaviansk.
1678. BORDSPENDYL, av Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794). Gustaviansk.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1662. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
1662. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1668. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
1668. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1673. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-tal.
1673. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1675. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1675. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1677. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1677. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1672. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1672. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1676. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1676. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1674. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1674. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1669. BORDSPENDYL. Louis XVI, 1700-talets slut.
1669. BORDSPENDYL. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1663. BORDSPENDYL. Troligen Schweiz, 1700-tal.
1663. BORDSPENDYL. Troligen Schweiz, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1507. BORDSSKIVA. Älvdalen, 1800/1900-tal.
1507. BORDSSKIVA. Älvdalen, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1680. BORDSUR MED SPELVERK. Mellaneuropa, 1800-talets andra hälft.
1680. BORDSUR MED SPELVERK. Mellaneuropa, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1692. BRASUTENSILIER, tre delar, mässing, 1700-tal.
1692. BRASUTENSILIER, tre delar, mässing, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
953. BRICKA, av Chlebnikov, Moskva 1875.
953. BRICKA, av Chlebnikov, Moskva 1875.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
310. BRICKA, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
310. BRICKA, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1499. BRICKBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
1499. BRICKBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
153. BRICKOR, två stycken, hardwood. Sen Qing dynasti (1644-1912).
153. BRICKOR, två stycken, hardwood. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1097. BROSCH i form av en spindel med en cabochonslipad rubin samt en svart opal.
1097. BROSCH i form av en spindel med en cabochonslipad rubin samt en svart opal.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1430. BROSCH med antikslipade diamanter, omkring 1900.
1430. BROSCH med antikslipade diamanter, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1448. BROSCH med blå emalj samt rosenslipade diamanter.
1448. BROSCH med blå emalj samt rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1239. BROSCH med gammalslipade diamanter totalt ca 1.50 ct.
1239. BROSCH med gammalslipade diamanter totalt ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1215. BROSCH med gammalslipade diamanter totalt ca 3.00 ct. Art Deco ca 1920.
1215. BROSCH med gammalslipade diamanter totalt ca 3.00 ct. Art Deco ca 1920.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1404. BROSCH med odlade pärlor samt gammalslipade diamanter totalt ca 1.60 ct.
1404. BROSCH med odlade pärlor samt gammalslipade diamanter totalt ca 1.60 ct.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1258. BROSCH med rosenslipade diamanter, ca 15ct och troligen naturlig pärla.
1258. BROSCH med rosenslipade diamanter, ca 15ct och troligen naturlig pärla.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1451. BROSCH med rubiner, rosenslipade diamanter samt emalj i form av en skalbagge.
1451. BROSCH med rubiner, rosenslipade diamanter samt emalj i form av en skalbagge.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1131. BROSCH med trappslipad akvamarin ca 31.00 ct samt diamanter totalt ca 0.60 cts.
1131. BROSCH med trappslipad akvamarin ca 31.00 ct samt diamanter totalt ca 0.60 cts.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1249. BROSCH med troligen orientalisk barock pärla samt diamanter totalt ca 4.00 ct.
1249. BROSCH med troligen orientalisk barock pärla samt diamanter totalt ca 4.00 ct.
Klubbat pris 
41 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1449. BROSCH med troligen orientalisk äkta pärla samt rosenslipade diamanter totalt ca 1.00 ct.
1449. BROSCH med troligen orientalisk äkta pärla samt rosenslipade diamanter totalt ca 1.00 ct.
Klubbat pris 
2 500 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
1375. BROSCH silver med gammal- samt rosenslipade diamanter. Sent 1800-tal.
1375. BROSCH silver med gammal- samt rosenslipade diamanter. Sent 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1116. BROSCH, platina samt 14k guld med gammalslipade diamanter totalt ca 2.30 ct.
1116. BROSCH, platina samt 14k guld med gammalslipade diamanter totalt ca 2.30 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1112. BROSCH/HÄNGE med gammalslipade diamanter samt troligen naturlig pärla.
1112. BROSCH/HÄNGE med gammalslipade diamanter samt troligen naturlig pärla.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1033. BRUDKRONA, av Eric Söderholm, Härnösand, 1841.
1033. BRUDKRONA, av Eric Söderholm, Härnösand, 1841.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
559. BRUNO LILJEFORS, olja på duk, signerad Bruno Liljefors och daterad -94.
559. BRUNO LILJEFORS, olja på duk, signerad Bruno Liljefors och daterad -94.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
984. BRÄNNVINSSKÅL, av Lars Castman, Vimmerby (verksam 1739-1784).
984. BRÄNNVINSSKÅL, av Lars Castman, Vimmerby (verksam 1739-1784).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1037. BRÖLLOPSBÄGARE, av Erik Wibeck, Borås 1751.
1037. BRÖLLOPSBÄGARE, av Erik Wibeck, Borås 1751.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
224. BUDAI, brons. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
224. BUDAI, brons. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
231. BUDDHA DIPANKARA, metall. Tibet, troligen tidigt 1900-tal.
231. BUDDHA DIPANKARA, metall. Tibet, troligen tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
212. BUDDHA, brons. Sakyamuni, Ming dynastin (1368-1644).
212. BUDDHA, brons. Sakyamuni, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
435. BUDDHA, brons. Troligen Tang/Liao dynastin (618-1125).
435. BUDDHA, brons. Troligen Tang/Liao dynastin (618-1125).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
213. BUDDHA, förgylld brons. Tibet, 1500-tal eller äldre.
213. BUDDHA, förgylld brons. Tibet, 1500-tal eller äldre.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
190. BUDDHA, jade och hardstone, Qing dynastin (1644-1912) eller äldre.
190. BUDDHA, jade och hardstone, Qing dynastin (1644-1912) eller äldre.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK