Moderna 581

654 föremål
289. KJELL ENGMAN, skulptur, glas "Fyren", Kosta Boda 1993, unik.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
478. JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1020.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
636. MATTA. Rölakan. 240,5 x 148 cm. Signerad a tergo Agda Österberg.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
649. MATTA. Rölakan. 337,5 x 256,5 cm. Signerad B. Sverige omkring 1970.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
191. Joan Miró, "Strindbergmappen".
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
258. AXEL ENOCH BOMAN, skål, Reimyre, 1914, jugend.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
637. MATTA. Rölakan. 254,5 x 158,5 cm. Signerad AÖ och a tergo AGDA ÖSTERBERG.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
278. VICKE LINDSTRAND, vas, "Vinter", Kosta 1950-tal.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
128. Arne Jones, "Treklang".
128. Arne Jones, "Treklang".
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
615. MATTA. "Sommarmattan". Rölakan. 349,5 x 259,5 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
389. GEORG JENSEN, puderdosa, Köpenhamn, 1933-44, 18k.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
236. Walasse Ting, Model.
236. Walasse Ting, Model.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
237. Walasse Ting, Modell bland blomster.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
199. Pablo Picasso, "Combat de centaures III".
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
178. Joan Miró (Efter), "Femmes oiseaux étoile".
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
189. Joan Miró, "L'Oiseau mangeant le feu".
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
190. Joan Miró, Utan titel, ur: "Homenatge a Joan Prats".
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
408. WIWEN NILSSON, ljusstakar, ett par, Lund 1957, sterling.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
412. ANNA-STINA ÅBERG, vinkanna, Nyköping 1999, sterling.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
418. BJÖRN WECKSTRÖM, hängsmycke, Lapponia, Finland, 18 k,
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
15. Tor Bjurström, "Landskap från Tjörn".
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
297. EMILE GALLÉ, bordslampa, Nancy, Frankrike, jugend.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
136. Olle Bærtling, "DENY", ur: "Les triangles de Baertling".
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
542. AXEL EINAR HJORTH, pallar, ett par, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
204. Serge Poliakoff, "Composition rouge, verte, bleue et jaune".
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
255. Josaku Maeda, Mystagogie d´Espace (Les trois mondes).
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
349. HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
450. JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 947.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
147. Marc Chagall, "Le piège".
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
253. Beverloo Corneille, Sans titre / Utan titel.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
523. AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
551. OKÄND FORMGIVARE, väggarmaturer, 4 st, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
552. VÄGGLAMPOR, 2 st, okänd formgivare, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
344. ÅKE HOLM, skulptur, "Saul och David", Höganäs 1950-60-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
267. EDWARD HALD, "Fyrverkeriskålen", Orrefors 1945,
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
94. Sixten Lundbohm, Kolonner.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
95. Sixten Lundbohm, "Kyrkterrassen Cadaqués".
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
220. Willy James, "L'homme et la rue Le Lapin Agile".
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
512. ROLF BOLIN, "Sporturnan", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
37 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
536. AXEL EINAR HJORTH, soffa "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
135 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
430. ANNA PETRUS, lejon, Firma Svenskt Tenn, 1920-30-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
287. KJELL ENGMAN, skulptur, "Acrobatic Music", Kosta Boda 2010, unik.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
419. LAPPONIA, armlänk "Mystique", Finland, 18k.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
453. JOSEF FRANK, karmstolar, 6 st, Firma Svenskt Tenn, modell 725.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
243. ELAINE DE KOONING, olja på duk. Sign och daterad 1942.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
548. ORREFORS, spegel, 1940-50-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
167. Fernand Léger Efter, "La lecture".
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
524. AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
505. OKÄND FORMGIVARE, soffa, Sverige 1920-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
517. OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1930-40-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
475. JOSEF FRANK, stolar, 6 st, Firma Svenskt Tenn, modell 815.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
602. MATTA. "Scholanders matta". Flossa. 218,5 x 124 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
618. MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 254 x 206,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
546. AXEL EINAR HJORTH, pallar, ett par "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
539. AXEL EINAR HJORTH, väggskåp, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
84. Hilma af Klint, Barnet och modern.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
601. MATTA. Flossa. 305 x 194 cm. Sverige/Finland 1920-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
358. HANS HEDBERG, päron, Biot, Frankrike.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
184. Joan Miró, "L'astre du labyrinthe".
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
181. Joan Miró, Plate X, ur: "Ubu roi".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
182. Joan Miró, Plate XIII, ur: "Ubu roi".
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
145. Marc Chagall, "Ecuyère sur cheval ailé".
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
644. MATTA. "Fasad Grön". Rölakan. 342 x 237 cm. Signerad AB MMF MR.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
414. KRISTIAN NILSSON, ljusstakar, 3 st, Stockholm 1987, sterling.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
342. HERTHA HILLFON, "Paret", 1960-tal,
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
4. Pelle Åberg, Clown vid cafébord.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
617. MATTA. "Grön äng". Rölakan. 309 x 209 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
282. BERTIL VALLIEN, skulptur, "Inside", Kosta Boda 2007, unik.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
226. Rudolph Thygesen, Bondgård.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
131. Salvador Dalí, "The surrealist angel".
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK