Moderna 587

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
91HILDING LINNQVIST, Stilleben med kornettblomma.Omfattas av följerätt (d) Droit de suite
144GEORGES BRAQUE, "Le Canard".Samt med handkolorering/also with hand-colouring.
161ALBERTO GIACOMETTI, litografi, 1964, signerad med blyerts och numrerad 10/75, utgiven av Maeght, Paris.Omfattas av följerätt (d) Droit de suite
168MAN RAY, serigrafi och plexiglas, 1971, inristad signatur, numrerad 20/35.Omfattas av följerätt (d) Droit de suite då han bor stadigvarande i Paris.
197"La Mysticité Charnelle de René Crevel".Omfattas av följerätt (d) Droit de suite
217ANDRÉ LHOTE, Portraits de ma femme.Olja på papper uppfäst på duk.
220JOSEF ALBERS, "Constellation".Korrekt numrering 5/30.
231LÉON DE SMET, Maria med blommor.Daterad 1915 på dukens sidokant. Målningens äkthet har bekräftats av konstnärens barnbarn, Robin de Smet. Målningen äkthet har även bekräftats av Piet Boyens som daterar målningen till 1915.
234ALBERTO DA VEIGA GUIGNARD, Porträtt med solfjäder.Proveniens: Inköpt i Brasilien på 1930-talet av konstnären Erik Skårman. Därefter i arv till nuvarande ägare. Litteratur: Svenska hem i ord och bilder - Gotlands-nummer, årgång 33, 1945, avbildad i interiörbild från konstnär och fru Erik Skårmans hem.
239HENRY MOORE, "Reclining Figure (Bone)",Skulpturens längd 27 cm, sockelns längd 39 cm.
240MÜBIN ORHON, Untitled.Galerie Bonnier, Lausanne, nr 131. Inköpt på ovanstående utställning. Privatsamling, Sverige
241AVICTOR VASARELY, "O4 NN-2".Inköpt direkt av konstnären i mitten av 1980- talet AH-grafik, Stockholm Privat samling
278BERTIL VALLIEN, skulptur, båt, på stensockel, Kosta Boda 1988.En brusten glasbubbla, synlig på en av webbilderna.
299BERNDT FRIBERG, vaser 8 st, Gustavsbergs Studio 1942-61.Följerätt kommer endast att tas ut när snittpriset överstiger minimipriset (2225 kr).
300BERNDT FRIBERG, vaser och skålar, 5 st, Gustavsbergs Studio 1944-78.Följerätt kommer endast att tas ut när snittpriset överstiger minimipriset (2225 kr).
314BERNDT FRIBERG, vaser, 4 st, Gustavsbergs Studio 1958-79.Följerätt kommer endast att tas ut när snittpriset överstiger minimipriset (2225 kr).
315BERNDT FRIBERG, miniatyrer, 6 st, Gustavsberg Studio, bl a 1964.Följerätt kommer endast att tas ut när snittpriset överstiger minimipriset (2225 kr).
317BERNDT FRIBERG, vaser, 8 st och skålar, 4 st, Gustavsbergs Studio, bl a 1969.Följerätt kommer endast att tas ut när snittpriset överstiger minimipriset (2225 kr).
324STIG LINDBERG, vaser, 4 st, Gustavsbergs Studio 1966-67.Följerätt kommer endast att tas ut när snittpriset överstiger minimipriset (2225 kr).
327ROLF PALM, miniatyrer, 6 st, Mölle.Följerätt kommer endast att tas ut när snittpriset överstiger minimipriset (2225 kr).
361WIWEN NILSSON, bestickuppsättning, 125 delar, Lund, ca 1964-67.Salladskniven ej avbildad/ the sallad knife is not depicted in the photograph of the set.
389ALISA ANDERSSON (HAAL/HÅL) MORELL, rökbord, Rackstad, Arvika 1928.Benställningen sannolikt utförd av Bo Fjaestad/ The base is probably executed by Bo Fjaestad.
399FIRMA SVENSKT TENN, skrivset, 6 delar, Stockholm 1928-32.Den främre skivan på brevstället lös.
404HUGO GEHLIN, bordslampa, Ystad Metall 1929.En fot lagad, fötterna möjligen senare.
409JOSEF FRANK, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 336.Skall vara modell 336, formgiven år 1934.
444LARS HOLMSTRÖM, ljuskrona, Arvika, Swedish Grace.Observera det korrekta auktionsnumret. Ljuskronan har fram till och med den 18/10 varit felmärkt i visningen. Rätt avbildad i online-katalogen.
478LARS HOLMSTRÖM, ljuskrona, Arvika, Swedish Grace.Observera det korrekta auktionsnumret. Ljuskronan har fram till och med den 18/10 varit felmärkt i visningen. Rätt avbildad i online-katalogen.
483CARL BERGSTEN, fåtölj, Nordiska Kompaniet, Nordiska Kompaniet, ca 1918.Stolen med ritningsnr 25136 tillverkad vid Nordiska Kompaniet, ca 1918. Ett ben lagat.
510SAMMETSMÅLNING. 124 x 197 cm. Signerad och daterad R Gowenius 29 (Rudolf G., 1929).Droit de suite
520VÄVD TAPET. "Cassmarks". Ryssväv. 222 x 165,5 cm. Signerad AÖ.Droit de suite
522VÄVD TAPET. "Soleil et pluie" ("Solregn"). Slätväv. 183 x 245 cm. Signerad MTP GYNNING.Droit de suite
526MATTA. "Josefina, brun". Gobelängteknik. 475 x 380,5 cm. Signerad AB MMF MR.Droit de suite
540MATTA. "Kullager, röd". Flossa. 435 x 327,5 cm. Signerad AB MMF BN.Jämför Liljevalchs: Nordiskt Konsthantverk, 7 september - 6 oktober 1946, Stockholm 1946, pl. sid 82.
541MATTA. Flossa. 179 x 124,5 cm. Signerad SB.Droit de suite
542MATTA. "Lökar". Flossa. 324 x 185,5 cm. Signerad à tergo i romb och daterad IH 53.Droit de suite
547MATTA. Reliefflossa. 250,5 x 197 cm. Signerad à tergo AGDA ÖSTERBERG.Droit de suite
566MATTA. "Kattegatt". Rölakan. 229,5 x 135 cm. Signerad AB MMF MR.Jämför Liljevalchs: Nordiskt Konsthantverk, 7 september - 6 oktober 1946, Stockholm 1946, pl. sid 83.
585MATTA. Rölakan. 203,5 x 139,5 cm. Signerad B Grahn.Droit de suite
586MATTA. Rölakan. 253 x 161 cm. Signerad AÖ samt à tergo AGDA ÖSTERBERG.Droit de suite
587MATTA. Rölakan. 298 x 201 cm. Signerad BR.Storlek: 298x201 cm.
591MATTA. "Arild". Rölakan. 248 x 169,5 cm. Signatur JJ.Droit de suite
593MATTA. "Flickorna i fönstret". Rölakan. 251,5 x 196,5 cm. Signerad EM SH.Droit de suite
594MATTA. Rölakan. 213,5 x 149,5 cm. Signerad KLH IK.Droit de suite

Utdragna föremål

Nr.Föremål
110OLLE BAERTLING, Utan titel.
219ALUCIO FONTANA, läder med collage, signerad med filtpenna och daterad 1964.
309BERNDT FRIBERG, VAS, stengods, Berndt Friberg, Gustavsberg Studio.

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Det finns inga föremål med införselmoms.