Kan inte nå servern

Klassiska 593

 
1281 föremål
22. VAS, brons. Mingdynastin (1368-1644).
22. VAS, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
302. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
302. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1105. RING med 10st smaragder. Tillverkad av H. Stern, Brasilien.
1105. RING med 10st smaragder. Tillverkad av H. Stern, Brasilien.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 26 000 SEK
31. BIDISK, sten. Möjligen Handynastin.
31. BIDISK, sten. Möjligen Handynastin.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
586. LJUSKRONA, för sju ljus, Sengustaviansk, 1800-talets början.
586. LJUSKRONA, för sju ljus, Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
573. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
573. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
524. KARMSTOLAR, ett par, av Pierre Bara, mästare i Paris 1758. Louis XV.
524. KARMSTOLAR, ett par, av Pierre Bara, mästare i Paris 1758. Louis XV.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
241. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
241. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
493. BYRÅ. Frankrike 1700-talets slut. Directoire.
493. BYRÅ. Frankrike 1700-talets slut. Directoire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
641. Axel Erdmann, "Drottninggatan".
641. Axel Erdmann, "Drottninggatan".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1221. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt ca 2.70ct.
1221. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt ca 2.70ct.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 24 000 SEK
364. SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.
364. SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.
Klubbat pris 
43 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
565. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
565. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
648. Helmer Osslund, Kyrkoruin med annalkande ovväder, Sigtuna.
648. Helmer Osslund, Kyrkoruin med annalkande ovväder, Sigtuna.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
339. PENSELBURK, porslin. Mingdynasty, 1600-tal.
339. PENSELBURK, porslin. Mingdynasty, 1600-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
946. W A BOLIN, Stockholm 1920, dosa/cigarettetui 18K guld.
946. W A BOLIN, Stockholm 1920, dosa/cigarettetui 18K guld.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
812. Johan Henrik Scheffel, "Claes Cederström" (1726-1778).
812. Johan Henrik Scheffel, "Claes Cederström" (1726-1778).
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
390. TERRIN med LOCK och FAT, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
390. TERRIN med LOCK och FAT, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
17. GANESHA, trä. Nepal, 1800-tal eller äldre.
17. GANESHA, trä. Nepal, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
435. MATTA. Antik silke Heris. 177 x 146 cm.
435. MATTA. Antik silke Heris. 177 x 146 cm.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
778. Jussi Mäntynen, Smygande lodjur.
778. Jussi Mäntynen, Smygande lodjur.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
588. LJUSKRONA, för fem ljus, Sengustaviansk, 1800-talets början.
588. LJUSKRONA, för fem ljus, Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
171. FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
171. FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
446. Seirafian, MATTA. Old Isfahan Seirafian. 175 x 105 cm.
446. Seirafian, MATTA. Old Isfahan Seirafian. 175 x 105 cm.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
68. SKÅL, keramik. Sung/Yuandynastin.
68. SKÅL, keramik. Sung/Yuandynastin.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
591. KANDELABRAR, för tre ljus, Sengustavianska, omkring år 1800.
591. KANDELABRAR, för tre ljus, Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
587. LJUSKRONA, för fem ljus, Sengustaviansk, 1800-talets början.
587. LJUSKRONA, för fem ljus, Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
727. Jenny Nyström, Faraos dotter finner Moses i vassen.
727. Jenny Nyström, Faraos dotter finner Moses i vassen.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
868. Francesco Giuseppe Casanova Hans krets, Härläger med ryttare.
868. Francesco Giuseppe Casanova Hans krets, Härläger med ryttare.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
248. VAS, keramik. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
248. VAS, keramik. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
766. Carl Milles, "Kampen för tillvaron".
766. Carl Milles, "Kampen för tillvaron".
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
830. Perseus och Andromeda.
830. Perseus och Andromeda.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
780. Jussi Mäntynen, Älgko och kalvar.
780. Jussi Mäntynen, Älgko och kalvar.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
628. IKON/PLAKETT, sannolikt Bysantinsk, medeltid fram till 1453.
628. IKON/PLAKETT, sannolikt Bysantinsk, medeltid fram till 1453.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
777. Ivar Johnsson, "Ungdom".
777. Ivar Johnsson, "Ungdom".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
505. BORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
505. BORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
127. GOUACHE, förhöjd med guld, Mogul, troligen Murshidabad, omkring 1760.
127. GOUACHE, förhöjd med guld, Mogul, troligen Murshidabad, omkring 1760.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
922. MICHAEL KREZNER, Riga 1672, sked, silver, barock.
922. MICHAEL KREZNER, Riga 1672, sked, silver, barock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
194. BRICKA/FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
194. BRICKA/FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
855. LUCAS VAN UDEN, hans krets. Olja på pannå, ej signerad.
855. LUCAS VAN UDEN, hans krets. Olja på pannå, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
682. ANDERS ZORN, etsning (I état av I), 1903, signerad med blyerts.
682. ANDERS ZORN, etsning (I état av I), 1903, signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
897. PEHR ZETHELIUS, Stockholm 1776, gräddsnäcka, silver, rokoko.
897. PEHR ZETHELIUS, Stockholm 1776, gräddsnäcka, silver, rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
617. BORDSPENDYL. Frankrike, omkring år 1800. Directoire.
617. BORDSPENDYL. Frankrike, omkring år 1800. Directoire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1137. HÄNGE med akvamarin 36.00ct samt åttkantsslipade diamanter.
1137. HÄNGE med akvamarin 36.00ct samt åttkantsslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 28 000 SEK
990. PATEK PHILIPPE, Geneve, armbandsur, 25 mm,
990. PATEK PHILIPPE, Geneve, armbandsur, 25 mm,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 SEK
875. HENDRIK VAN MINDERHOUT, hans krets. Olja på duk, ej signerad.
875. HENDRIK VAN MINDERHOUT, hans krets. Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
860. LUDOLF DE JONGH, hans krets. Olja på pannå 73 x 58 cm. Ej signerad.
860. LUDOLF DE JONGH, hans krets. Olja på pannå 73 x 58 cm. Ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
450. MATTA. Antik Keshan part silk, s.k. Motachem. 200 x 95,5-108 cm.
450. MATTA. Antik Keshan part silk, s.k. Motachem. 200 x 95,5-108 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
719. Julia Beck, Kvinnoporträtt.
719. Julia Beck, Kvinnoporträtt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
982. UR, infälld i brosch, ca 28 x 32 mm, Österrike,
982. UR, infälld i brosch, ca 28 x 32 mm, Österrike,
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
19 000 SEK
758. Carl Eldh, "Carl von Linné".
758. Carl Eldh, "Carl von Linné".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
502. DAMSKRIVBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
502. DAMSKRIVBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1270. RING, Bulgari, färgstenar samt briljantslipad diamant ca 0.10 ct.
1270. RING, Bulgari, färgstenar samt briljantslipad diamant ca 0.10 ct.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 24 000 SEK
1153. COLLIER med briljantslipade diamanter. Totalt ca 1.10ct.
1153. COLLIER med briljantslipade diamanter. Totalt ca 1.10ct.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
762. Axel Petersson Döderhultarn, Brudpar.
762. Axel Petersson Döderhultarn, Brudpar.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
598. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
598. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
733. Henri de Toulouse-Lautrec, "Sous-Maîtresse de Maison".
733. Henri de Toulouse-Lautrec, "Sous-Maîtresse de Maison".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1223. ÖRHÄNGEN med pavé-fattade briljantslipade diamanter, ca 1.8 ct.
1223. ÖRHÄNGEN med pavé-fattade briljantslipade diamanter, ca 1.8 ct.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1248. RING med smaragd 2.97ct samt diamanter 0.70ct.
1248. RING med smaragd 2.97ct samt diamanter 0.70ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
568. SPEGEL. Stockholmsarbete, daterad 1763 . Rokoko.
568. SPEGEL. Stockholmsarbete, daterad 1763 . Rokoko.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1215. ÖRHÄNGEN med odlade south sea pärlor, rubiner, diamanter samt tanzaniter.
1215. ÖRHÄNGEN med odlade south sea pärlor, rubiner, diamanter samt tanzaniter.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
110. EN MATTA, semiantik Beijing, Kina, 295,5 x 247,5 cm.
110. EN MATTA, semiantik Beijing, Kina, 295,5 x 247,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
929. JULIUS MARIANUS BERGS, Stockholm 1783, dessertbestick 25 delar, silver.
929. JULIUS MARIANUS BERGS, Stockholm 1783, dessertbestick 25 delar, silver.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1132. ARMBAND med turkoser.
1132. ARMBAND med turkoser.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1074. HÄNGE, Bulgari "Yin Yang" i pärlemor. Rörliga delar.
1074. HÄNGE, Bulgari "Yin Yang" i pärlemor. Rörliga delar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
977. FICKUR, 56 mm, savonett, minutrepeter, kronograf,
977. FICKUR, 56 mm, savonett, minutrepeter, kronograf,
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
17 000 SEK
1071. COLLIER med briljantslipade diamanter, snidad turkos samt turkoskulor.
1071. COLLIER med briljantslipade diamanter, snidad turkos samt turkoskulor.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
181. TERRIN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
181. TERRIN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK