Klassiska 593

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
806Pehr Hilleström, "Kärleksbrevet".Återrop
807Pehr Hilleström Tillskriven, "Tillrättavisningen".Återrop
808Pehr Hilleström, Scen ur La belle Arsène (akt III, scen VIII).125 000 SEK
809Pehr Hilleström, Ebba Brahes trolofning med Jacob de la Gardie.110 000 SEK
810Bengt Nordenberg, Interiör med familj framför spisen.22 000 SEK
811Bengt Nordenberg, Eldsvådan.36 000 SEK
812Johan Henrik Scheffel, "Claes Cederström" (1726-1778).38 000 SEK
813ANDERS EKLUND, olja på duk, signerad och daterad 1770 a tergo.Återrop
814Jonas Forsslund, "Beata Catharina Lovisa Cederström" (1771-1862).9 000 SEK
815Jonas Forsslund, "Henrietta Elisabeth Cederström" (1770-1854).9 000 SEK
816Jonas Forsslund Tillskriven, "Charlotta Ulrica Cederström" (1768-1833).9 000 SEK
817CARL GUSTAF PILO, hans ateljé, olja på duk.Återrop
818Damporträtt i vit chemise klänning med blåtvit randiga rosetter.54 000 SEK
819Bengt Nordenberg, Fiskarkvinna med gosse.30 000 SEK
820Edvard Bergh, Pastoralt landskap med figurer vid å.50 000 SEK
821Edvard Bergh, Skogsglänta med en herde och hans hund.25 000 SEK
822Kilian Zoll, "Midsommardans i Rättvik".220 000 SEK
823Johan Peter Cumelin, "Börian af Bataillen-Slaget vid Ölands södra udde 26 juli 1789/ Hans Kongl Höghet Stor Amiralens infart till Carlskrona".Återrop
824CARL PETTER HILLESTRÖM, Akvarell, signerad och otydligt daterad (17)84?.Återrop
825NICLAS LAFRENSEN D.Y. Akvarellerad tuschlavering. Signerad Lawreince och daterad 1780.Återrop
826Elias Brenner Tillskriven, Porträtt av herre i allongeperuk och harnesk.11 000 SEK
826AJohan Fredrik Martin, "Stockholm från Saltsjön" ("Stockholm från södra sidan"), ur: "Svenska Vuer".16 000 SEK
826BJohan Fredrik Martin, "Stockholm från nya Kungsholmsbron och Glasbruksgatan" ("Utsigt af Stockholm tagen från Kungsholmen"), ur "Svenska Vuer".16 000 SEK
826CJohan Fredrik Martin, "Stockholm sedt ifrån Mälare sidan" (Utsigt af Stockholm tagen ifrån Långholmen), ur: "Svenska Vuer".16 000 SEK
826DJohan Fredrik Martin, "Norrmalms Torg i Stockholm med Utsigt af K Slottet, K. Gustaf Adolphs Statüe, H.K.H. Prinsessans Palais o Opera Huset".19 000 SEK
827Babels torn.50 000 SEK
828Pieter Brueghel dy Hans art, Vinterlandskap med människor på isen.380 000 SEK
829Johann Franz Haberstroh, Minervas triumf.50 000 SEK
830Perseus och Andromeda.36 000 SEK
831Adriaen van der Cabel, Hamnscener från Neapel (2).Återrop
833Petrus Jan (Johannes) Schotel, Holländska fartyg vid kust.30 000 SEK
834Wilhelm Melbye, Marin med tre skepp vid kust.Återrop
835Adriaen de Gryeff, Stilleben med frukter och villebråd.75 000 SEK
836Michiels Simons (Simonis), Stilleben med fasan, remmare med citron samt skål med frukter.80 000 SEK
837Stilleben med blommor, frukter, pokal och silverfat med en sittande rödhake.44 000 SEK
838Stilleben med bröd och rotfrukter på tennfat.65 000 SEK
839Fruktstilleben med ananas, körsbär, vindruvor, persikor och plommon.28 000 SEK
840Pieter Elinga Janssens Tillskriven, Stilleben med en remmare, citron och apelsin.Återrop
841Dörröverstycken med fruktstilleben (2).60 000 SEK
842HOLLÄNDSK SKOLA, olja på duk, 16-/1700-tal.Återrop
843Joos van Craesbeeck, Värdshusinteriör.Återrop
844David Teniers d.y Hans efterföljd, Kroginteriör med piprökare.10 000 SEK
845JEAN MICHELIN, tillskriven. Olja på uppfodrad duk. Ej signerad.Återrop
846David Monies, Sommargille.Återrop
847Giuliano Bugiardini Hans krets, Madonna med Jesusbarnet och Johannes Döparen som barn.195 000 SEK
848Stefanus stening.36 000 SEK
849Paolo Veronese Hans art, Kain och Abel.40 000 SEK
850Landskap med Maria, Jesusbarnet och änglar.22 000 SEK
851Jan Gossaert Hans efterföljd, Jungfru Maria, Jesusbarnet & Johannes Döparen.Återrop
852Allaert van Everdingen Tillskriven, Landskap med figurer vid vattenfall.115 000 SEK
853Jan Wynants (Wijnants) Tillskriven, Forslandskap med figurer.Återrop
854Jan Wynants (Wijnants) Tillskriven, Figurer och bebyggelse i landskap.Återrop
855LUCAS VAN UDEN, hans krets. Olja på pannå, ej signerad.Återrop
856SEBASTIEN VRANCX, hans krets, ett par, olja på pannå, signerade med initialer VS(?).Återrop
857Jean Baptiste Pillement Tillskrivna, Flodlandskap med staffarsfigurer och hästar (2).Återrop
858Flodlandskap med bebyggelse längs stränderna.Återrop
859Kvinna med svart dok.20 000 SEK
860LUDOLF DE JONGH, hans krets. Olja på pannå 73 x 58 cm. Ej signerad.Återrop
861NICOLAES MAES, tillskriven. Olja på duk, ej signerad.Återrop
862Parporträtt med ung herre och dam.34 000 SEK
863Jan Havicksz. Steen Hans krets, Kärlekspar.8 000 SEK
864LOUIS TOCQUE, hans art, olja på duk, oval.Återrop
865Dam i vit klänning och blå mantel.15 000 SEK
866THOMAS LAWRENCE, hans krets, olja på duk.Återrop
867August Querfurt Tillskriven, Batalj utanför stadsmuren.32 000 SEK
868Francesco Giuseppe Casanova Hans krets, Härläger med ryttare.15 000 SEK
869Slaget vid Wien 1683.48 000 SEK
870Charles Breydel Tillskriven, Fältläger med figurer och hästar.16 000 SEK
871Georg Philipp Rugendas Hans krets, Bataljer (2).20 000 SEK
872Johann Conrad Seekatz Tillskriven, Putti med militärtroféer.Återrop
873Cornelis van Poelenburgh Tillskriven, Tre nymfer i landskap.Återrop
874ABRAHAM JANSZ BEGEYN, tillskriven. Olja på duk, ej signerad.Återrop
875HENDRIK VAN MINDERHOUT, hans krets. Olja på duk, ej signerad.Återrop
876ADRIAEN DE GRYEFF, Jakten, olja på duk, signerad.Återrop
877Giulio Cesare Procaccini Hans art, Dam med pärlörhängen som håller en bok.22 000 SEK
879"Steller's Jay" (Cyanocitta stelleri) (Stellerskrika).Återrop
880Samuel Dixon Tillskrivna, Gouacher med fåglar (4).110 000 SEK
881FRANSK SKOLA 1700-TAL , två stycken, Gouacher. Ej signerade.Återrop
882JOSEPH-MARIE VIEN, Circle of, Tuschlavering och akvarell, ej signerad.Återrop
883André Pujos, Markisen och Markisinnan De Vilette. Ett par. Signerade A. Pujos och daterade 1788 (2).30 000 SEK
884WOLTER SIEWERS, Norrköping (verksam 1693-1722 (-24)), konfektfat, silver, barock.19 000 SEK
885WOLTER SIEWERS, Norrköping (verksam 1693-1722 (-24)), dosa, silver, barock.36 000 SEK
886JÖRAN HIERONYMI BERNEGAU, Norrköping (verksam -1648-1679), brännvinsskål, silver, barock.28 000 SEK
887JOHAN FRIEDRICH STRAUB, Karlstad (verksam -1674-1713), filigranbägare med lock, silver, barock.28 000 SEK
888JOHAN WEFWER (verksam i Linköping 1672-1705), bägare på kulfötter, silver, barock.14 000 SEK
889BÄGARE på kulfötter, Stockholm 1693, icke identifierad mästarstämpel, silver, barock.6 500 SEK
890ABRAHAM GRILL, Augsburg (verksam 1672-1682), dryckeskanna, silver, barock.20 000 SEK
891HENRIK MÖLLER dä, Stockholm (1645-1690) före 1689, dryckeskanna, silver, barock.40 000 SEK
892JOHAN BIÖRCK, Västerås (verksam 1680-1709), dryckeskanna, silver, barock.60 000 SEK
893JOHAN RYBERGS änka, Uddevalla 1759, saltkar, ett par, silver, rokoko.22 000 SEK
894Johan Lorens Starin, kaffekanna, silver, Stockholm 1742. Fredrik I:s stil.Återrop
895Johan Wennerwall, Göteborg 1756, kaffekanna, silver, rokoko.Återrop
896JOHAN BERGENGREN, Kristianstad 1764, gräddsnäcka, silver, rokoko.20 000 SEK
897PEHR ZETHELIUS, Stockholm 1776, gräddsnäcka, silver, rokoko.Återrop
898ANDERS CASTMAN dy, Eksjö 1779, konfektskål, silver, rokoko.28 000 SEK
899FAT/KAROTT, Firman Parker & Wakelin, London 1767, silver.10 000 SEK
900TEKANNA, Lars Boye, Stockholm 1786, tekanna, silver, gustaviansk.Återrop
901STEPHAN HALLING, Örebro 1788, mjölkkanna, silver, gustaviansk.15 000 SEK
902ANDERS BRANDT, Norrköping 1781, sockerskålar, ett par, silver, gustavianska.Återrop
903ARVID FLOBERG, Stockholm 1783, sockerskål med lock, silver, gustaviansk.Återrop