Kan inte nå servern

Decemberauktionen + Asiatiska 597

 
270 föremål
353. ALTARBORD, hardwood. Tidigt 1900-tal.
353. ALTARBORD, hardwood. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
380. ALTARUPPSATS, brons. Tibet, 16/1700-tal.
380. ALTARUPPSATS, brons. Tibet, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
370. AMITAYUS, förgylld kopparlegering. Tibet, 1400-tal.
370. AMITAYUS, förgylld kopparlegering. Tibet, 1400-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
430. ANFADERSPORTRÄTT, sen Qingdynasti (1644-1912).
430. ANFADERSPORTRÄTT, sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
349. ASK m LOCK, lackarbete. Qingdynastin (1644-1912).
349. ASK m LOCK, lackarbete. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
345. ASK med LOCK, ett par, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
345. ASK med LOCK, ett par, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
347. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin med Qianlongs märke.
347. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
346. ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin med sigillmärke.
346. ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin med sigillmärke.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
551. ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-talets början.
551. ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-talets början.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
388. ASK, bambu, Japan, Meiji (1868-1912).
388. ASK, bambu, Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
465. ASSIETTER, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
465. ASSIETTER, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
381. AVALOKITESHVARA, förgylld kopparlegering. Tibet, circa 1800.
381. AVALOKITESHVARA, förgylld kopparlegering. Tibet, circa 1800.
Klubbat pris 
43 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
296. BODHISATTVA i kopparlegering, 1600/1700-tal.
296. BODHISATTVA i kopparlegering, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
311. BOJAN, porslin. Mingdynastin, Wanli (1576-1620).
311. BOJAN, porslin. Mingdynastin, Wanli (1576-1620).
Klubbat pris 
7 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
533. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
533. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
434. BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji". Beijing 1952.
434. BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji". Beijing 1952.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
292. BORDSSKÄRM, trä och porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
292. BORDSSKÄRM, trä och porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
312. BRICKA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
312. BRICKA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
502. BRICKA, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
502. BRICKA, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
355. BRUSHPOT, trä. Qingdynastin (1644-1912).
355. BRUSHPOT, trä. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
393. BUDDHA, brons. Thailand, sent 1800-tal. Rattanakosin.
393. BUDDHA, brons. Thailand, sent 1800-tal. Rattanakosin.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
389. BUDDHA, brons. Thailand, troligen Lanna, 14-1500-tal.
389. BUDDHA, brons. Thailand, troligen Lanna, 14-1500-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
300. BÄGARE, silver. Shanghai, tidigt 1900-tal.
300. BÄGARE, silver. Shanghai, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
415. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
415. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
382. DEKORDELAR, två stycken, repoussé, Tibet, 1700/1800-tal.
382. DEKORDELAR, två stycken, repoussé, Tibet, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
474. DOSA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
474. DOSA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
489. DUBBELVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
489. DUBBELVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
310. FAT, ett par, keramik.  Song dynastin (960-1279).
310. FAT, ett par, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
482. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
482. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
326. FAT, fem stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-talets andra hälft.
326. FAT, fem stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
445. FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
445. FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
458. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
458. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
459. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
459. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
469. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
469. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
511. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
511. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
510. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
510. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
334. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1573-1619).
334. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
336. FAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
336. FAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
516. FAT, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.
516. FAT, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
485. FAT, porslin. Qingdynastin med Jiaqings sigillmärke (1644-1912).
485. FAT, porslin. Qingdynastin med Jiaqings sigillmärke (1644-1912).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
528. FAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
528. FAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
537. FAT, porslin. Qingdynastin, 1700-talets första hälft.
537. FAT, porslin. Qingdynastin, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
526. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
526. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
549. FAT, porslin. Qingdynastin, med Guangxus märke och period (1875-1908).
549. FAT, porslin. Qingdynastin, med Guangxus märke och period (1875-1908).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
505. FAT, porslin. Sen Qingdynasti, med Qianlongs märke (1644-1912).
505. FAT, porslin. Sen Qingdynasti, med Qianlongs märke (1644-1912).
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
479. FAT, vapenporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
479. FAT, vapenporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
413. FIGURIN, agat. Sen Qingdynasti (1644-1912).
413. FIGURIN, agat. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
367. FIGURIN, brons. 14/1500-tal eller tidigare.
367. FIGURIN, brons. 14/1500-tal eller tidigare.
Klubbat pris 
520 000 SEK
Utropspris
300 000 - 500 000 SEK
417. FIGURIN, nefrit, Qingdynastin (1644-1912).
417. FIGURIN, nefrit, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
344. FIGURIN, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
344. FIGURIN, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
462. FIGURIN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
462. FIGURIN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
472. FIGURINER, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
472. FIGURINER, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
514. FLASKA, porslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
514. FLASKA, porslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
454. FLASKA, porslin, imari, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
454. FLASKA, porslin, imari, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
553A. FLASKOR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
553A. FLASKOR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
437. FOTOALBUM, lack, trä och papper. Japan, Meiji (1868-1912).
437. FOTOALBUM, lack, trä och papper. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
496. GOLVVAS, porslin. Qingdynastin, omkring 1900 med märke.
496. GOLVVAS, porslin. Qingdynastin, omkring 1900 med märke.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
398. GOUACHE, Moghul, troligen 1700-tal.
398. GOUACHE, Moghul, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
378. GUANYIN, brons. Sen Mingdynasti.
378. GUANYIN, brons. Sen Mingdynasti.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
373. GUANYIN, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
373. GUANYIN, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
377. GUANYIN, förgylld kopparlegering. Mingdynastin (1368-1644).
377. GUANYIN, förgylld kopparlegering. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
368. GUDOM, förgylld kopparlegering. Nepal, norra Indien, 1100-tal.
368. GUDOM, förgylld kopparlegering. Nepal, norra Indien, 1100-tal.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
317. HUVUDSTÖD, keramik. Yuan/Mingdynastin (1271-1644).
317. HUVUDSTÖD, keramik. Yuan/Mingdynastin (1271-1644).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
315. HÄST, lergods. Tang/Suidynastin (581-906).
315. HÄST, lergods. Tang/Suidynastin (581-906).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
291. KEDJA/OBJEKT, bergkristall. Qingdynastin (1644-1912).
291. KEDJA/OBJEKT, bergkristall. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
316. KRUKA, keramik. Song/Yuandynastin (960-1368).
316. KRUKA, keramik. Song/Yuandynastin (960-1368).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
531. KRUKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
531. KRUKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
369. KUBERA, kopparlegering. Tibet, 1400-tal.
369. KUBERA, kopparlegering. Tibet, 1400-tal.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
364. KÄRL, brons. Mingdynastin (1368-1644) eller äldre.
364. KÄRL, brons. Mingdynastin (1368-1644) eller äldre.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
474B. LOCKURNA, porslin. Qing dynastin, omkring 1800.
474B. LOCKURNA, porslin. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
303. LYKTA, trä och siden. Qingdynastin, omkring 1900.
303. LYKTA, trä och siden. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
408. MANDARINHALSBAND, sen Qingdynasti (1644-1912).
408. MANDARINHALSBAND, sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
492. MEIPING VAS, keramik. Qingdynastin (1644-1912).
492. MEIPING VAS, keramik. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
433. MÅLNING, av Tong Zhengang (1959-), signerad.
433. MÅLNING, av Tong Zhengang (1959-), signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK