Kan inte nå servern

Important Spring Sale 601

 
918 föremål
465. BÄGARE, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
465. BÄGARE, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
497. SKULPTUR, trä. Qingdynastin (1644-1912).
497. SKULPTUR, trä. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
588. SKULPTUR, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
588. SKULPTUR, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
582. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
582. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
611. KRUKOR med LOCK, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
611. KRUKOR med LOCK, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
457. KRUKA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
457. KRUKA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
462. FAT, tre stycken, porslin, Ming dynastin, 1600-tal med Jiajings märke.
462. FAT, tre stycken, porslin, Ming dynastin, 1600-tal med Jiajings märke.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
472. URNA, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
472. URNA, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
581. STAV i SCHATULL, trä. Japan, Meiji (1868-1912).
581. STAV i SCHATULL, trä. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
181. Wolter Siewers, bägare, silver, Norrköping 1710, Karolinsk.
181. Wolter Siewers, bägare, silver, Norrköping 1710, Karolinsk.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
596. BUDDOR, två stycken, bergkristall. Kina, omkring 1900.
596. BUDDOR, två stycken, bergkristall. Kina, omkring 1900.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
613. URNA, porslin. Qingdynastin, 1600-tal.
613. URNA, porslin. Qingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
487. KRUKA, keramik. Song/Yuandynastin (960-1368).
487. KRUKA, keramik. Song/Yuandynastin (960-1368).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
537. ALTARBORD, hardwood. Tidigt 1900-tal.
537. ALTARBORD, hardwood. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
587. FIGURIN, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
587. FIGURIN, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
586. BÄLTESSPÄNNEN, tre stycken, nefrit. Kina, 1900-tal.
586. BÄLTESSPÄNNEN, tre stycken, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
191. Sked, ostämplad, silver, sannolikt Danmark, daterad i gravyren 1654.
191. Sked, ostämplad, silver, sannolikt Danmark, daterad i gravyren 1654.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
89. LJUSSTAKAR, ett par, tenn, Anders Hedenbom, Örebro 1734.
89. LJUSSTAKAR, ett par, tenn, Anders Hedenbom, Örebro 1734.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
677. PRAKTFAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
677. PRAKTFAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
679. KENDI, kraakporslin. Mingdynasti, Wanli (1572-1620).
679. KENDI, kraakporslin. Mingdynasti, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
615. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi. (1662-1722).
615. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi. (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
414. RICHARD BERGH, Olja på duk.
414. RICHARD BERGH, Olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
441. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
441. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
459. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal med Jiajings märke.
459. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal med Jiajings märke.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
483. FIGURIN/RÖKELSEHÅLLARE, blanc de chine, Transition, 1600-tal.
483. FIGURIN/RÖKELSEHÅLLARE, blanc de chine, Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
644. SKÅL, porslin. Qingdynastin, med Qianlongsmärke.
644. SKÅL, porslin. Qingdynastin, med Qianlongsmärke.
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
276. FAT, ett par, porslin. "Flora Danica", kunglig dansk, 1900-tal.
276. FAT, ett par, porslin. "Flora Danica", kunglig dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
12 100 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
151. Sked med dubbel kerubknopp, ostämplad, Sverige 1600-tal, renässans.
151. Sked med dubbel kerubknopp, ostämplad, Sverige 1600-tal, renässans.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
152. Sked med dubbel fruktknopp, ostämplad, Sverige 1600-tal, renässans.
152. Sked med dubbel fruktknopp, ostämplad, Sverige 1600-tal, renässans.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
5. STOLAR, sex stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
5. STOLAR, sex stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
100. Alexander Roslin Efter, Katarina den stora (1729-1796).
100. Alexander Roslin Efter, Katarina den stora (1729-1796).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
542. ROTSKULPTUR, trä. Qingdynastin, troligen 1700-tal.
542. ROTSKULPTUR, trä. Qingdynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
408. Richard Bergh, "Självporträtt som ung".
408. Richard Bergh, "Självporträtt som ung".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
808. ARMBAND, meshlänkar.
808. ARMBAND, meshlänkar.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
637. BRICKA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
637. BRICKA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
330. Hugo Elmqvist, Stående flicka med oljelampa.
330. Hugo Elmqvist, Stående flicka med oljelampa.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
512. PENSELVAS, brons. Qingdynastin, omkring 1900.
512. PENSELVAS, brons. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
555. RÖKELSEKAR, brons. Sen Qingdynasti.
555. RÖKELSEKAR, brons. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
43. POTTSKÅP, 1700-talets mitt. Rokoko.
43. POTTSKÅP, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
57. KARMSTOL. Gustaviansk 1700-talets slut. Gripsholmsmodell.
57. KARMSTOL. Gustaviansk 1700-talets slut. Gripsholmsmodell.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
700. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
700. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
553. RÖKELSEKAR, mässing. Qingdynastin (1644-1912).
553. RÖKELSEKAR, mässing. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
265. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, omkring 1900.
265. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, omkring 1900.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
657. ALTARSTAKAR, ett par, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
657. ALTARSTAKAR, ett par, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
173. Garrard's, skrivställ, silver, London 1827.
173. Garrard's, skrivställ, silver, London 1827.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
118. Kåsa, ostämplad, silver, Sverige 1600-tal.
118. Kåsa, ostämplad, silver, Sverige 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
184. Peter Biörkman, brännvinsskål, silver, Karlskrona 1748.
184. Peter Biörkman, brännvinsskål, silver, Karlskrona 1748.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
826. CARTIER, ring med briljantslipade diamanter.
826. CARTIER, ring med briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
554. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
554. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
878. BROSCHNÅL, med 27 gammalslipade diamanter totalt cirka 4.30 ct.
878. BROSCHNÅL, med 27 gammalslipade diamanter totalt cirka 4.30 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
426. Johan Ahlberg, Generallöjtnant Adam Ludvig Lewenhaupt (1748-1808).
426. Johan Ahlberg, Generallöjtnant Adam Ludvig Lewenhaupt (1748-1808).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
896. KURZ, armbandsur, 14,4 x 14,4 mm.
896. KURZ, armbandsur, 14,4 x 14,4 mm.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
732. RELIEF, sten. Troligen sen Mingdynasti /tidig Qingdynasti.
732. RELIEF, sten. Troligen sen Mingdynasti /tidig Qingdynasti.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
655. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
655. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
498. BODHISATTVA i kopparlegering, 1600/1700-tal.
498. BODHISATTVA i kopparlegering, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
333. Nils Möllerberg, "Morgon".
333. Nils Möllerberg, "Morgon".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
228. FABERGÉ, Snöflingebrosch prydnad med en gammal samt rosenslipade diamanter.
228. FABERGÉ, Snöflingebrosch prydnad med en gammal samt rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK