Kan inte nå servern

Important Spring Sale 601

 
918 föremål
733. RELIEF, sten. Troligen Mingdynastin (1368-1644).
733. RELIEF, sten. Troligen Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
148. Sked med dubbel kerubknopp, ostämplad, Sverige 1600-talets början, renässans.
148. Sked med dubbel kerubknopp, ostämplad, Sverige 1600-talets början, renässans.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
96. SMÖRASK MED LOCK, empire, 1800-talets första hälft.
96. SMÖRASK MED LOCK, empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
383. Christian August Printz, Gråsparv (Passer domesticus).
383. Christian August Printz, Gråsparv (Passer domesticus).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
97. SMÖRASK MED LOCK, empire, 1800-talets första hälft.
97. SMÖRASK MED LOCK, empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
839. COLLIER, med fasetterade smaragder samt åttkantslipade diamanter.
839. COLLIER, med fasetterade smaragder samt åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
413. Richard Bergh, Klockargården på Tyresö.
413. Richard Bergh, Klockargården på Tyresö.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
411. Richard Bergh, Böljande landskap.
411. Richard Bergh, Böljande landskap.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
726. VAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
726. VAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
195. Lars Boye, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1776, rokoko.
195. Lars Boye, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1776, rokoko.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
635. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
635. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
711. SKÅL, porslin. Qingdynastin med Qianlongs sigillmärke (1644-1912).
711. SKÅL, porslin. Qingdynastin med Qianlongs sigillmärke (1644-1912).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
513. SIGILL, brons. Troligen sen Qingdynasti.
513. SIGILL, brons. Troligen sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
687. FIGURIN, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
687. FIGURIN, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
26 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
730. PLAKETT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
730. PLAKETT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
612. SERVIS, 38 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
612. SERVIS, 38 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
659. PRAKTVASER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
659. PRAKTVASER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
503. TEMPELKLOCKA, brons. Sen Ming dynasti (1368-1643).
503. TEMPELKLOCKA, brons. Sen Ming dynasti (1368-1643).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
547. DOSA med LOCK, sköldpadd. Qingdynastin, 1800-tal.
547. DOSA med LOCK, sköldpadd. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
696. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
696. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
636. SERVISDELAR, 13 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
636. SERVISDELAR, 13 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
70. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97), rokoko.
70. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97), rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
285. Carl Fredrik Hill, "Nakna träd vid vatten".
285. Carl Fredrik Hill, "Nakna träd vid vatten".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
353. Roger Risberg, "Näcken".
353. Roger Risberg, "Näcken".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
239. MATTA, semiantik Ghom, ca 335 x 217 cm.
239. MATTA, semiantik Ghom, ca 335 x 217 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
892. ÖRHÄNGEN, med odlade Tahitipärlor samt briljantslipade diamanter.
892. ÖRHÄNGEN, med odlade Tahitipärlor samt briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
800. BULGARI, ring med briljantslipade diamanter.
800. BULGARI, ring med briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
539. KARMSTOLAR, ett par, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
539. KARMSTOLAR, ett par, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
359. Gusten Lindberg, "Vågen".
359. Gusten Lindberg, "Vågen".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
284. Carl Fredrik Hill, Vegetation vid vattendrag.
284. Carl Fredrik Hill, Vegetation vid vattendrag.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
268. SKULPTURBYST, parian. Kunglig dansk, 1800-tal.
268. SKULPTURBYST, parian. Kunglig dansk, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
26. SLAGSVÄRD, Holland/Tyskland, med klinga från 1640-talet.
26. SLAGSVÄRD, Holland/Tyskland, med klinga från 1640-talet.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
914. ÖRHÄNGEN, med gammalslipade diamanter.
914. ÖRHÄNGEN, med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
731. MASK, förgylld och bemålad kopparlegering. Nepal, troligen 16/1700-tal.
731. MASK, förgylld och bemålad kopparlegering. Nepal, troligen 16/1700-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
703. PUNCHKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
703. PUNCHKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
420A. Vicke Andrén, "Mälardrottningen".
420A. Vicke Andrén, "Mälardrottningen".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
362. Jan Cornelisz Verspronck Hans krets, Porträtt av en herre i svart dräkt.
362. Jan Cornelisz Verspronck Hans krets, Porträtt av en herre i svart dräkt.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
609. TRUMPETVAS, porslin. Qingdynastin, troligen 1800-tal.
609. TRUMPETVAS, porslin. Qingdynastin, troligen 1800-tal.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
175. Francis Higgins III, dessertbestick, 72 delar, London 1879.
175. Francis Higgins III, dessertbestick, 72 delar, London 1879.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
145. Sked, ostämplad, Sverige c:a 1600, renässans.
145. Sked, ostämplad, Sverige c:a 1600, renässans.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
163. Christian Hillan, tedosa, silver, London 1738. George II.
163. Christian Hillan, tedosa, silver, London 1738. George II.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
540. STOLAR, ett par, troligen Huanghuali. 16/1700-tal.
540. STOLAR, ett par, troligen Huanghuali. 16/1700-tal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
208. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike 1700-talets förra hälft, barock.
208. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike 1700-talets förra hälft, barock.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
793. ARMRING.
793. ARMRING.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
176. BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, silver, Sydtyskland, daterad 1636.
176. BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, silver, Sydtyskland, daterad 1636.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
22. MATBORD, Sverige, 1940-talets slut.
22. MATBORD, Sverige, 1940-talets slut.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
425. Carl Stephan Bennet, "Lifgardist till häst".
425. Carl Stephan Bennet, "Lifgardist till häst".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
893. ARMBAND, med gammal- samt åttkantslipade diamanter, ca 2.97 ct.
893. ARMBAND, med gammal- samt åttkantslipade diamanter, ca 2.97 ct.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
113. Gérard Rigot, toilettbord, Frankrike 1980-90-tal.
113. Gérard Rigot, toilettbord, Frankrike 1980-90-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
521. RULLMÅLNING, attribuerad till Gu Kunbo (1905-1970).
521. RULLMÅLNING, attribuerad till Gu Kunbo (1905-1970).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
214. Gustaf Folcker, dryckeskanna, silver, Stockholm 1847.
214. Gustaf Folcker, dryckeskanna, silver, Stockholm 1847.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
595. VAS med LOCK, bergkristall. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
595. VAS med LOCK, bergkristall. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
865. ÖRHÄNGEN, med odlade Tahitipärlor samt briljantslipade diamanter.
865. ÖRHÄNGEN, med odlade Tahitipärlor samt briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
489. SKÅL, keramik. Song/Yuandynastin.
489. SKÅL, keramik. Song/Yuandynastin.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
141. Daniel Elfbom, konfektskål, silver, Gävle 1783, rokoko.
141. Daniel Elfbom, konfektskål, silver, Gävle 1783, rokoko.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
715. PRAKTVAS, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
715. PRAKTVAS, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
63. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft.
63. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
801. BULGARI, ring med briljantslipade diamanter.
801. BULGARI, ring med briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK