Kan inte nå servern

Modern Art + Design 604

Välkommen till Bukowskis Modern Art + Design, en auktion dedikerad moderna pionjärer och 1900-talets mest inspirerande formgivare.
Läs mer om auktionen >


VISNING 16 – 20 NOVEMBER. Berzelii Park 1 i Stockholm. Öppet: mån–fre kl 11–18, lör–sön kl 11–17. Tel: 08-614 08 46 eller 08-614 08 47.
Lördag 18 november kl 13: Specialist Lena Rydén samtalar med Pontus Ljungberg, chef för Ljungberg-museet i Ljungby.
AUKTION 21 NOVEMBER. Start kl 14 på Arsenalsgatan 2 i Stockholm.

 
36 föremål
2. Edward Hald, vas, Slipgraal, Orrefors 1954.
2. Edward Hald, vas, Slipgraal, Orrefors 1954.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
3. Edvin Öhrström, vas, ariel, "Flickan och Duvan", Orrefors 1939.
3. Edvin Öhrström, vas, ariel, "Flickan och Duvan", Orrefors 1939.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
4. Edvin Öhrström, vas, ariel, Orrefors 1952.
4. Edvin Öhrström, vas, ariel, Orrefors 1952.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
5. Edvin Öhrström, vas, ariel, Orrefors 1968.
5. Edvin Öhrström, vas, ariel, Orrefors 1968.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
6. Sven Palmqvist, skål, ravenna, Orrefors 1953.
6. Sven Palmqvist, skål, ravenna, Orrefors 1953.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
7. Vicke Lindstrand, vas, glas, Kosta 1950-tal.
7. Vicke Lindstrand, vas, glas, Kosta 1950-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
8. Ingeborg Lundin, vas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1969.
8. Ingeborg Lundin, vas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1969.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
9. Nils Landberg, vas, Orrefors 1960.
9. Nils Landberg, vas, Orrefors 1960.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
10. Eva Englund, vas, graal, "Adam och Eva", Orrefors 1988.
10. Eva Englund, vas, graal, "Adam och Eva", Orrefors 1988.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
11. Per B. Sundberg, vas, "fabula", Orrefors 1998.
11. Per B. Sundberg, vas, "fabula", Orrefors 1998.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
12. Ann Wolff, skulptur, Transjö 1990-tal.
12. Ann Wolff, skulptur, Transjö 1990-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
13. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda 1992, unik.
13. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda 1992, unik.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
14. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.
14. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
16. Jan-Erik Ritzman, vas, Transjö 2004.
16. Jan-Erik Ritzman, vas, Transjö 2004.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
17. Kjell Engman, skulptur, Kosta Boda, unik.
17. Kjell Engman, skulptur, Kosta Boda, unik.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
18. TAPIO WIRKKALA, två vaser och skål, Iittala, 1950-tal.
18. TAPIO WIRKKALA, två vaser och skål, Iittala, 1950-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
19. Tapio Wirkkala, skål, nr 3359, Iittala, Finland, 1950-tal.
19. Tapio Wirkkala, skål, nr 3359, Iittala, Finland, 1950-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
20. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
20. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
21. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900.
21. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
22. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, tidigt 1900-tal.
22. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
23. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
23. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
24. Emile Gallé, skål, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
24. Emile Gallé, skål, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
25. Emile Gallé, skål, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
25. Emile Gallé, skål, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
26. Daum, skål, "Martelé", Nancy, Frankrike, jugend ca 1900.
26. Daum, skål, "Martelé", Nancy, Frankrike, jugend ca 1900.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
27. Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau ca 1900.
27. Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau ca 1900.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
29. Louis Comfort Tiffany, vas, "Favrile", U.S.A, 1909.
29. Louis Comfort Tiffany, vas, "Favrile", U.S.A, 1909.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
31. Paolo Venini, skål "Murrine", Venini, Italien 1960-tal.
31. Paolo Venini, skål "Murrine", Venini, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
32. Tobia Scarpa, vas "Occhi", Venini, Murano, Italien 1960-tal.
32. Tobia Scarpa, vas "Occhi", Venini, Murano, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
35. Peter Pelzel, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.
35. Peter Pelzel, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
36. Peter Pelzel, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
36. Peter Pelzel, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

100. Michael Schilkin, skulptur, björnunge, stengods, Arabia, Finland.
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
15 000
 
SEK
ditt bud
14 000
 
SEK
ditt bud
Fair warning
Fair warning
Fair warning
13 000
 
SEK
ditt bud
12 000
 
SEK
ditt bud
11 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
15 000 SEK