Kan inte nå servern

Important Spring Sale 609

 
981 föremål
616. FIGURIN, bergkristall. Qing dynastin.
616. FIGURIN, bergkristall. Qing dynastin.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
615. FIGURIN, bergkristall. Sen Qing dynasti.
615. FIGURIN, bergkristall. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
285. FIGURIN, biskviporslin. Gardner, Moskva, 1880-1917.
285. FIGURIN, biskviporslin. Gardner, Moskva, 1880-1917.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
583. FIGURIN, brons. Mytologiskt djur, 1600-tal.
583. FIGURIN, brons. Mytologiskt djur, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
594. FIGURIN, brons. Qingdynastin, 16/1700-tal.
594. FIGURIN, brons. Qingdynastin, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
588. FIGURIN, brons. Qingdynastin, 1700/1800-tal.
588. FIGURIN, brons. Qingdynastin, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
760. FIGURIN, elefant. Sen Qingdynasti omkring 1900.
760. FIGURIN, elefant. Sen Qingdynasti omkring 1900.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
602. FIGURIN, nefrit. Kina, 1900-tal.
602. FIGURIN, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
601. FIGURIN, nefrit. Kina, sen Qingdynasti.
601. FIGURIN, nefrit. Kina, sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
273. FIGURIN, porslin. Berlin, tidigt 1900-tal.
273. FIGURIN, porslin. Berlin, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
263. FIGURIN, porslin. Frankenthal, 1700-tal.
263. FIGURIN, porslin. Frankenthal, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
262. FIGURIN, porslin. Frankenthal, Tyskland, 1700-tal.
262. FIGURIN, porslin. Frankenthal, Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
266. FIGURIN, porslin. Ludwigsburg, Tyskland, 1700-tal.
266. FIGURIN, porslin. Ludwigsburg, Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
270. FIGURIN, porslin. Meissen, 1900-tal.
270. FIGURIN, porslin. Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
751. FIGURIN, porslin. Qingdynastin, omkring 1800.
751. FIGURIN, porslin. Qingdynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
283. FIGURIN, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
283. FIGURIN, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
613. FIGURIN, soapstone. Sen Qingdynasti.
613. FIGURIN, soapstone. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
752. FIGURINER, fem stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
752. FIGURINER, fem stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
607. FIGURINER, två stycken, nefrit samt hänge med lock, agat. Kina.
607. FIGURINER, två stycken, nefrit samt hänge med lock, agat. Kina.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
763. FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
763. FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
490. FLAMLÄNDSK SKOLA 1600-TAL, olja på duk.
490. FLAMLÄNDSK SKOLA 1600-TAL, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
245. FLASKA med PROPP samt BÄGARGLAS. Ryssland, 1800-tal.
245. FLASKA med PROPP samt BÄGARGLAS. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
567. FLASKOR, ett par, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
567. FLASKOR, ett par, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
538. FLASKOR, ett par, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
538. FLASKOR, ett par, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
189. Fabergé, dopbestick, 5 delar, silver, Moskva 1899-1908.
189. Fabergé, dopbestick, 5 delar, silver, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
180. Fedor Frolow, brödkorg, silver, Moskva 1838.
180. Fedor Frolow, brödkorg, silver, Moskva 1838.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
187. Fedor Rückert, skål, silver och emalj, Moskva, 1899-1908.
187. Fedor Rückert, skål, silver och emalj, Moskva, 1899-1908.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
199. Fickur med repeter, guld, ca 1820.
199. Fickur med repeter, guld, ca 1820.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
200. Fickur med repeter, skelettur, guld ca 1840.
200. Fickur med repeter, skelettur, guld ca 1840.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
527. Francesco Fracanzano Tillskriven, Democritos.
527. Francesco Fracanzano Tillskriven, Democritos.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
417. Frans Schwartz, Spetsknypplerskan.
417. Frans Schwartz, Spetsknypplerskan.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
528. Frits Thaulow, Flodkrök.
528. Frits Thaulow, Flodkrök.
Klubbat pris 
175 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
181. Fruktkorg, silver, oidentifierad mästare, S:t Petersburg 1861,
181. Fruktkorg, silver, oidentifierad mästare, S:t Petersburg 1861,
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
197. G Masterman, fickur silver, sent 1700-tal, London.
197. G Masterman, fickur silver, sent 1700-tal, London.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
226. GALLERIMATTA, antik TALISH, ca 264,5 x 115 cm.
226. GALLERIMATTA, antik TALISH, ca 264,5 x 115 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
488. GASPARD DUGHET, tillskriven. Olja på duk.
488. GASPARD DUGHET, tillskriven. Olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
914. GAUDY.
914. GAUDY.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
855. GEORG JENSEN & WENDEL.
855. GEORG JENSEN & WENDEL.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
925. GEORG JENSEN.
925. GEORG JENSEN.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 17 000 SEK
939. GIÒ POMODORO.
939. GIÒ POMODORO.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
251. GLASSERVIS, 86 delar. Troligen Baccarat, omkring 1900.
251. GLASSERVIS, 86 delar. Troligen Baccarat, omkring 1900.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
50. GOLVUR, av Johan Fredman (verksam 1736-1767 i Stockholm ), Rokoko.
50. GOLVUR, av Johan Fredman (verksam 1736-1767 i Stockholm ), Rokoko.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
687. GUANYIN, blanc de chine. Qing dynastin, 1800-tal.
687. GUANYIN, blanc de chine. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
582. GUANYIN, brons. Mingdynastin (1368-1644).
582. GUANYIN, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
596. GUANYIN, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
596. GUANYIN, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
556. GUANYIN, lackerat trä, 16/1700-tal.
556. GUANYIN, lackerat trä, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
750. GUANYIN, porslin. Qingdynastin, omkring 1800.
750. GUANYIN, porslin. Qingdynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
668. GUDOMAR, tre stycken, kopparlegering. Indien, 1800-tal.
668. GUDOMAR, tre stycken, kopparlegering. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
384. GUSTAF LUNDBERG, pastell, efter Giuseppe Nogari (1699-1766).
384. GUSTAF LUNDBERG, pastell, efter Giuseppe Nogari (1699-1766).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
904. GUSTAF MÖLLENBORG.
904. GUSTAF MÖLLENBORG.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
177. Garrard's, skrivställ, silver, London 1827.
177. Garrard's, skrivställ, silver, London 1827.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
482. Giovanni Battista Lampi Hans ateljé, Katarina den Stora (1729-1796).
482. Giovanni Battista Lampi Hans ateljé, Katarina den Stora (1729-1796).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
465. Giovanni Ghisolfi, Ruinlandskap med Jesus och äktenskapsförbryterskan.
465. Giovanni Ghisolfi, Ruinlandskap med Jesus och äktenskapsförbryterskan.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
491. Giulio Cesare Procaccini Hans krets, Madonnan med barnet.
491. Giulio Cesare Procaccini Hans krets, Madonnan med barnet.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
354. Gottfrid Kallstenius, "Akasia Allé vid Grèz".
354. Gottfrid Kallstenius, "Akasia Allé vid Grèz".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
523. Guido Reni Hans efterföljd, St. Filippo Neris vision.
523. Guido Reni Hans efterföljd, St. Filippo Neris vision.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
500. Gustaf Fjaestad, Kosterbåt på dyningar.
500. Gustaf Fjaestad, Kosterbåt på dyningar.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
447. Gustaf Fjaestad, Rimfrost.
447. Gustaf Fjaestad, Rimfrost.
Klubbat pris 
400 000 SEK
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
401. Gustaf Fjaestad, Vinterlandskap med röd stuga.
401. Gustaf Fjaestad, Vinterlandskap med röd stuga.
Klubbat pris 
220 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
451. Gustaf Fjaestad, Vinterlandskap.
451. Gustaf Fjaestad, Vinterlandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
225 000 - 250 000 SEK
404. Gustaf Fjaestad, Vintermotiv från Glava.
404. Gustaf Fjaestad, Vintermotiv från Glava.
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
146. Gustaf Stafhell d ä, bägare, silver, Stockholm 1742.
146. Gustaf Stafhell d ä, bägare, silver, Stockholm 1742.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
435. Gustaf Wilhelm Palm, "Vue af Ponte di Rialto i Venedig".
435. Gustaf Wilhelm Palm, "Vue af Ponte di Rialto i Venedig".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
875. GÜBELIN.
875. GÜBELIN.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
874. GÜBELIN.
874. GÜBELIN.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
873. GÜBELIN.
873. GÜBELIN.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
486. HAARLEM SKOLA 1600-TAL, Vanitas med Jesusbarnet.
486. HAARLEM SKOLA 1600-TAL, Vanitas med Jesusbarnet.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
850. HALSBAND.
850. HALSBAND.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
606. HANDSPEGEL, cloissonné-emalj, silver, nefrit och ben. Kina, tidigt 1900-tal.
606. HANDSPEGEL, cloissonné-emalj, silver, nefrit och ben. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
410. HANS DAHL, olja på uppfodrad duk, signerad Hans-Dahl.
410. HANS DAHL, olja på uppfodrad duk, signerad Hans-Dahl.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
856. HUGO STRÖMDAHL.
856. HUGO STRÖMDAHL.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
996. HUGO STRÖMDAHL.
996. HUGO STRÖMDAHL.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
359. Hanna Hirsch-Pauli, Visby ringmur.
359. Hanna Hirsch-Pauli, Visby ringmur.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
416. Helene Schjerfbeck, Historiserande mansporträtt.
416. Helene Schjerfbeck, Historiserande mansporträtt.
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
363. Helmer Osslund, "Torne Träsk om hösten".
363. Helmer Osslund, "Torne Träsk om hösten".
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
367. Helmer Osslund, Vy från Södermalm mot Kastellholmen och Djurgården.
367. Helmer Osslund, Vy från Södermalm mot Kastellholmen och Djurgården.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
194. Henri de Bary, fickur, silver, sannolikt sent 1600-tal.
194. Henri de Bary, fickur, silver, sannolikt sent 1600-tal.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
356. Hilma af Klint, Stigbergsgatan, Södermalm, med Katarina kyrka i fonden.
356. Hilma af Klint, Stigbergsgatan, Södermalm, med Katarina kyrka i fonden.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
526. Hugo Birger, "Kompositionskiss till 'Grodkungen' ".
526. Hugo Birger, "Kompositionskiss till 'Grodkungen' ".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
408. Hugo Birger, "Utanför ett spanskt värdshus".
408. Hugo Birger, "Utanför ett spanskt värdshus".
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
130 000 - 150 000 SEK
847. Hugo Strömdahl.
847. Hugo Strömdahl.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
912. HÄNGE med en PÄRLA.
912. HÄNGE med en PÄRLA.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK