321
1194065

MATTA, antik silke Keshan, möjligen Motachem, ca 208-213,5 x 129,5-132 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 730 - 3 630 EUR
2 900 - 3 870 USD
Klubbat pris

Benvit botten med stor polykrom vas, nisch, kolonner och tätt mönster av blommande stiliserade grenar. Bred vinröd huvudbård med palmett- och blommönster. Ljusblå sekundärbårder med blommor.

Abrasher. Obetydligt ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar varav en stor missfärgning, ställvis skör (cherook), lagningar, smärre skador. Delar av en kortsidas avslutningar senare.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

1320. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
Aktuellt bud:
8 500 SEK