Important Spring Sale 633

133 föremål
83. Ampel, för fyra ljus, 1800-talet första del, Empire.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
84. Ampel, för sex ljus, 1800-talets mitt, Senempire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
82. Ampel, för åtta ljus, ca år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
52. Bergére, 1700-talets slut, Gustaviansk.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
99. Biblioteksur, George Prior (1765-1812) London.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
37. Bord, 1700-talets senare del, Sengustavianskt.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
39. Bord, Mälardalen ca år 1800,
Gustavianskt.
39. Bord, Mälardalen ca år 1800, Gustavianskt.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
119. Bordslyster, för tre ljus, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
106. Bordspendyl, Frankrike 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
108. Bordspendyl, Frankrike ca år 1800, Directoire.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
107. Bordspendyl, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 25 000 SEK
133. Bricka, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
7. Byrå, 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
22. Byrå, Italien 1700-tales senare del, Louis XVI.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
26. Byrå, Mälardalen omkring år 1800, Gustaviansk.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
20. Byrå, Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), Gustaviansk.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
80 000 - 120 000 SEK
19. Byrå, Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), Gustaviansk.
Klubbat pris
140 000 SEK
Utropspris
80 000 - 120 000 SEK
16. Byrå, Stockholmsarbete 1700-tal, Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
11. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft,  Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
9. Byrå, av Johan Neijber, mästare i Stockholm 1768-1795, Rokoko.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
14. Byrå, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Rokoko.
Klubbat pris
270 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
125. Dryckeskastell, Sverige 1700-talets första del, Barock.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
128. Himmelsglob för bord, Newton & son London 1860.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
12. Hörnbyrå, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
114. Kandelabrar ett par, för två ljus, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
50. Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
33. Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustavianskt.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
34. Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustavianskt.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
32. Konsolbord, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
75. Ljuskrona, för sex ljus. Sverige, 1800-tal, Barockstil.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
76. Ljuskrona, för sex ljus. Sverige, 1800-tal, Barockstil.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
78. Ljuskrona, för sju ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
80. Ljuskrona, för sju ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
115. Ljusstakar, ett par, Frankrike 1700-tal, Louis XV.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
116. Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
118. Ljusstakar, ett par, Älvdalen, 1800-tal, Sengustavianska.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
132. Medaljong, kejsare Alexander I av Ryssland, omkring 1814, Empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1. Mästerstyckeskåp, för Mathias Wilhelm, Stockholm 1755, Rokoko.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
122. Saltkar, ett par. Älvdalen, omkring år 1800, Sengustavianska.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
126. Skrin, Europa 1700-talets första del, Barock.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
130. Skulptur, Italien 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
124. Skulptur, Nordeuropa sent 1400-tal samt runt år 1600.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
4. Skänk, sent 1700-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK