Important Spring Sale 641

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
301Matta, antik Ziegler Mahal, ca 452 x 321 cm.55 000 SEK
302Kakelplatta, ca 42 x 42 cm, lergods, Persien, Qajardynastin.Återrop
303Pokal med lock, glas, 1700-tal.6 500 SEK
304Spetsglas, 1700-tal. Möjligen Venetianskt.Återrop
305Pokal, glas. Skånska glasbruket, 1700-tal.24 000 SEK
306Pokal, glas. Skånska glasbruket, 1700-tal.7 000 SEK
307Pokalglas, möjligen Kungsholms glasbruk. 1700-tal.5 000 SEK
308Bägare, glas. Sengustaviansk, sannolikt Cedersbergs glasbruk, omkring år 1800.4 000 SEK
309Sejdel, glas. 1700-tal. Med etsade alliansmonongram ”G.R.G. M.E.W. 1781”.6 000 SEK
310Pokal, glas. Troligen Kungsholms glasbruk, 1700-tal.7 500 SEK
311Pokaler, glas, ett par. Troligen Kungsholms glasbruk, 1700-tal.16 000 SEK
312Pokal, glas. Troligen Kungsholmens glasbruk, 1700-tal.9 000 SEK
313Spetsglas, glas. Troligen Kungsholmglasbruk, 1700-tal.1 800 SEK
314Flakong, glas. Omkring 1800.Återrop
315Vinglas, 13 stycken snarlika. Frankike/Tyskland, sent 1700-tal.Återrop
316Champagnestrutar, 13 stycken, glas, 1800-tal.7 500 SEK
317Vinglas, 12 stycken. Troligen Sverige 1800-tal.5 000 SEK
318Vas, glas. Möjligen Ryssland, 1890-tal.6 500 SEK
319Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.2 200 SEK
320Gräddkanna, fajans. Rörstrand, 1700-tal.9 500 SEK
321Tallrikar, två stycken, fajans. Rörstrand, 1700-tal.2 600 SEK
322Potpurriurna med lock, fajans. Marieberg, 1700-talets senare hälft.36 000 SEK
323Karott med lock, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period, 1700-tal.34 000 SEK
324Terrin med lock, fajans. Marieberg, 1765.28 000 SEK
325Fat, fajans. Holland, Delft, 1600-talets andra hälft.Återrop
326Fat, fajans. Holland, 1600-talets andra hälft.7 000 SEK
327Tallrik, fajans. Holland, sent 1600-tal.Återrop
328Urna, fajans. Holland, sent 1600-tal.10 000 SEK
329Kopp med fat, porslin. Meissen, 1700-tal.6 500 SEK
330Kopp med fat, porslin. Meissen, 1700-tal.6 500 SEK
331Kopp med fat, porslin. Meissen, 1700-tal.2 200 SEK
332Figurgrupp, keramik. Italien, Vinovo, märkt 1817.32 000 SEK
333Fat, porslin. Empire, 1800-tal.Återrop
334Paradurna, porslin. Empire, Ludwigsburg, målad av C Goll, tidigt 1800-tal.Återrop
335Urna, porslin. Bing & Grøndahl, Danmark, 1860-tal.Återrop
336Jubileumsskål, porslin. Royal Copenhagen, 'Musselmalet', 1999.32 000 SEK
337Figurin, porslin. Lomonosov, 1963.20 000 SEK
338Ring 18K vitguld med en pärla.13 000 SEK
339Burle Marx ring 18K guld och lapis lazuli.10 000 SEK
340Collier fyra rader odlade pärlor lås 14K guld med en fasettslipad akvamarin.22 000 SEK
341Armband 18K guld.38 700 SEK
342Ett par örhängen guld och platina med trappslipade smaragder och gammalslipade diamanter.38 000 SEK
343Brosch 18K guld med en fasettslipad akvamarin, pärlor samt gammalslipade diamanter.16 000 SEK
344Cartier ring 18K guld.16 000 SEK
345Garnityr agat och silver.Återrop
346Ring silver och 18K guld med en fasettslipad peridot och rosenslipade diamanter.11 000 SEK
347En hjärtformad medaljong guld och silver med en fasettslipad rubin och rosenslipade diamanter.24 000 SEK
348Ett par örhängen silver med droppformade pärlor samt gammal- och rosenslipade diamanter.115 000 SEK
349Brosch silver och 14K guld med en blå sten och rosenslipade diamanter.13 000 SEK
350Tiffany & Co ett par örhängen 18K guld design Schlumberger.9 000 SEK
351Armband 18K guld med gammal-, åttkant- och baguetteslipade diamanter.75 000 SEK
352Cartier armband "Love" 18K vitguld.35 000 SEK
353Brosch silver och guld med gammalslipade diamanter i form av en halvmåne.42 000 SEK
354Hänge 14K guld med en camé, 1800-tal.Återrop
355Ring 18K vitguld med en fasettslipad safir och runda briljantslipade diamanter.Återrop
356WA Bolin två collier odlade pärlor lås 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter och rubiner.8 000 SEK
357Ett par örhängen platina med runda briljantslipade diamanter totalvikt 2.00 ct D if (internally flawless).150 000 SEK
358Brosch platina med en trappslipad smaragd samt gammal- och åttkantslipade diamanter.16 000 SEK
359Junod ring 18K guld med en fasettslipad safir och trapezslipade diamanter.40 000 SEK
360Armband 18K guld.Återrop
361Carlman brosch 18K guld med safirer, smaragder, rubiner och pärlor.Återrop
362Ett par örhängen 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.Återrop
363Ett par påhängen till örhängen 18K vitguld med odlade droppformade Tahiti pärlor och trapezslipade diamanter.Återrop
364Ring 18K guld med en rund briljantslipad diamant vikt 3.30 ct kvalitet E vs2.540 000 SEK
365Hjärtformat hänge/medaljong 18K guld med gammalslipade diamanter.95 000 SEK
366Ett par örhängen 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter totalvikt 1.04 ct kvalitet E vs1 och E si2.44 000 SEK
367Ett par manschettknappar 18K guld med två gammalslipade diamanter.Återrop
368Armband 18K guld och emalj.Återrop
369Brosch i form av måne silver och guld med gammal- och rosenlipade diamanter.28 000 SEK
370Ring 18K vitguld med en rund briljantslipad diamant vikt ca 1.70 ct kvalitet ca F si.Återrop
371Armband 18K guld.55 000 SEK
372Collier platina med gammalslipade diamanter.130 000 SEK
373Ett par örhängen guld och silver med cabochonslipade safirer och rosenslipade diamanter.24 000 SEK
374WA Bolin ring 18K vitguld med en cabochonslipad smaragd.24 000 SEK
375WA Bolin brosch 18K vitguld med en cabochonslipad smaragd och åttkantslipade diamanter.Återrop
376WA Bolin collier/ett par armband odlade pärlor lås 18K vitguld med cabochonslipade smaragder.Återrop
377WA Bolin ring 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.50 000 SEK
378Ring 22K guld med smaragder.12 000 SEK
379Collier 14K guld med fasettslipade ametister.36 000 SEK
380Gilbert Albert collier 18K guld med odlade pärlor och runda briljantslipade diamanter.Återrop
381Tina Karlsson ring 18K guld med en oval fasettslipad citrin.12 000 SEK
382Cartier ring 18K guld och emalj med runda briljantslipade diamanter, safirer och smaragder.Återrop
383Ett par örhängen 18K vitguld med fasettslipade droppformade akvamariner.15 000 SEK
384Ett par örhängen 18K vitguld med odlade Söderhavspärlor och runda briljantslipade diamanter.20 000 SEK
385Brosch i form av pil silver och guld med åttkant-och rosenslipade diamanter.Återrop
386Hugo Strömdahl ring 18K vitguld med tre gammalslipade diamanter.38 000 SEK
387Ring platina med en cushionformad gammalslipad diamant vikt 3.39 ct kvalitet J vs1 enligt medföljande HRD-certifkat.Återrop
388Brosch 18K guld och emalj med åttkantslipade diamanter.19 000 SEK
389Hängsmycke 14K guld och silver med gammal- och rosenslipade diamanter.14 000 SEK
390Ring 18K vitguld med en fasettslipad safir och gammalslipade diamanter.Återrop
391Ett par örhängen 18K vitguld med odlade droppformade pärlor och runda briljantslipade diamanter.Återrop
392Brosch 18K vitguld med odlade pärlor samt gammal-, åttkant- och rosenslipade diamanter.Återrop
393Tina Karlsson halsring 18K guld med en stor droppe av kvarts.13 500 SEK
394Ett par örhängen 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter totalvikt ca 2.00 ct kvalitet ca H/I vs.75 000 SEK
395Collier odlade Söderhavspärlor.36 000 SEK
396Ett par örhängen 18K guld med pärlor, möjligen naturliga, samt gammalslipade diamanter.36 000 SEK
397Gübelin ring platina och 18K guld med en radiantslipad diamant 3.21 ct Fancy Intense Yellow vvs 1.Återrop
398Collier och armband 18K guld.40 000 SEK
399Ett par örhängen 18K vitguld med fasettslipade smaragder.Återrop
400Ring 18K vitguld med en fasettslipad peridot och runda briljantslipade diamanter.17 000 SEK