Important Winter Sale 645

Auktion Live 7–9 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 1–6 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppettider vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema

1151 föremål
345. Koppar med fat, ett par, porslin. Sèvres, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1107. Rökelsekar, tripod. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
219. Johann Gottfried Möring, dosa silver, Reval 1790-1818.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
323. Bägarglas, två stycken. Holland, sent 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
842. Fat, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1016. Rökelsekar med lock, brons.  Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
924. Vas, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1044. Taktegel/dekorelement, lergods. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
887. Vas, porslin. Kina, troligen Republik, men Yongzhengs märke.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
916. Penselbad samt tuschsten, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
826. Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
912. Lotusknoppar, nefrit. Qingdynastin.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
886. Skål, porslin. Kina, troligen Republik, 1900-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1137. Tallrikar, sex stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
982. Kanna, porslin. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1114. Kanna, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1053. Bestick, fyra delar, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1097. Vinkanna, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1110. Urna, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
911. Gräshoppa, nefrit. Kina, arkaiserande.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
889. Fat, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
855. Skål, porslin. Brinjal, Qingdynastin, 1700.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
714. Rembrandt Harmensz van Rijn, ”Joseph telling his dreams”.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1134. Kärl, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
21. Nattskåp, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1087. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
81. Spegel, Stockholmsarbete ca år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
233. Jynne, "Rött Lejon", flamskväv, 43 x 40 cm, Skåne, omkring år 1800.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
103. Golvljusstakar, ett par, troligen Italien 1700-tal, Barock.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
338. Kanna utan lock, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1035. Bältesspänne, nefrit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
350. Fat, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, omkring 1900.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1003. Bord, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1151. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
985. Urna, stengods. Signerad. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1036. Tuschsten, i form av lotusblad, Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
265. Matta, semiantik, Keshan, figural, signerad, 205 x 135 cm.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
264. Matta, semiantik, Täbris, figural, ca 201 x 137 cm.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
858. Figurin, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1059. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1086. Vas, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
986. Skulptur, alabaster. Indien, Hannuman, sent 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
946. Tazzor, ett par, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1078. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
326. Champagnestrutar, åtta stycken, glas, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
341. Trembleuse, porslin. "Sèvres", 1800-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
906. Plakett, nefrit. Kina.
906. Plakett, nefrit. Kina.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1040. Fat, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
910. Figurin, nefrit. Qingdynastin.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1145. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1109. Fat, sju stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
872. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1131. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1073. Tallrikar, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
597. Carl Trägårdh, Kor i landskap.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1084. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1115. Skål, porslin, Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
819. Fat, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1140. Bojan, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
960. Kruka, keramik. Thailand, Sawankhalok, 1300-/1400-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1066. Stekfat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1132. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1138. Kruka, porslin, 1700-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
963. Skålar, ett par, pekingglas. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK