Kan inte nå servern

Important Winter Sale 645

Auktion Live 7–9 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 1–6 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppettider vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema

Var god notera Om du avser att bjuda för ett belopp som överstiger 3 miljoner kronor kan ett specialgodkännande via bankreferens krävas. Mejla validation@bukowskis.com för att bli godkänd på denna budnivå.

 
1151 föremål
559. Nils Kreuger, "Ankmarsch".
559. Nils Kreuger, "Ankmarsch".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
120. Bordsur, 1800-talets mitt, Senempire.
120. Bordsur, 1800-talets mitt, Senempire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
592. Alfred Wahlberg, Skånskt sommarlandskap med insjö.
592. Alfred Wahlberg, Skånskt sommarlandskap med insjö.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
296. Gallerimatta, antik, Ziegler Mahal, ca 617 x 86 cm.
296. Gallerimatta, antik, Ziegler Mahal, ca 617 x 86 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1042. Figuriner, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
1042. Figuriner, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1000. Weiqiaskar med lock, ett par, hardwood, Kina.
1000. Weiqiaskar med lock, ett par, hardwood, Kina.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
106. Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
106. Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
791. Axel Zachrison, Flodlandskap.
791. Axel Zachrison, Flodlandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
44. Karmstolar ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets mitt, Rokoko.
44. Karmstolar ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
328. Glasservis, 57 delar. Kosta, Odelberg, tidigt 1900-tal.
328. Glasservis, 57 delar. Kosta, Odelberg, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
386. Tiffany & Co brosch 18K guld i form av ett rådjur.
386. Tiffany & Co brosch 18K guld i form av ett rådjur.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
989. Vajra, porslin. Qingdynastin, Qianlong/Jiaqing (1736-1820).
989. Vajra, porslin. Qingdynastin, Qianlong/Jiaqing (1736-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
273. Matta, semiantik, Täbris, signerad, ca 271 x 175 cm.
273. Matta, semiantik, Täbris, signerad, ca 271 x 175 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
814. Elisabeth Keyser, Flicka med blommor.
814. Elisabeth Keyser, Flicka med blommor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
138. Byst av kejsar Julius Caesar, Frankrike 1800-tal.
138. Byst av kejsar Julius Caesar, Frankrike 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
594. Anna Gardell-Ericson, Pojke vid vattendrag.
594. Anna Gardell-Ericson, Pojke vid vattendrag.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
110. Ljusstakar, sex stycken, 1800-talets början, Empire.
110. Ljusstakar, sex stycken, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
572. Gerda Nordling, Franskt landskap.
572. Gerda Nordling, Franskt landskap.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
535. Axel Petersson Döderhultarn, Mjölkpiga och ko.
535. Axel Petersson Döderhultarn, Mjölkpiga och ko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
724. August Jernberg, Interiör med piprökande man.
724. August Jernberg, Interiör med piprökande man.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1047. Skulpturgrupp, biskviporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1047. Skulpturgrupp, biskviporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
22. Spelbord, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
22. Spelbord, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
9 600 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
552. Wilhelm Dahlbom, Gata i Menton.
552. Wilhelm Dahlbom, Gata i Menton.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
554. Hedvig Lagercrantz, "Jakobs brunn Ospetaletti".
554. Hedvig Lagercrantz, "Jakobs brunn Ospetaletti".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1057. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1057. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1065. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1065. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
649. Pipa.
649. Pipa.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1072. Bålskål, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1072. Bålskål, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
932. Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
932. Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
893. Ytterfoder, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
893. Ytterfoder, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
843. Kruka med lock, keramik. Yuandynastin (1271-1368).
843. Kruka med lock, keramik. Yuandynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
392. Hermès ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
392. Hermès ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
606. Konungarnas tillbedjan.
606. Konungarnas tillbedjan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
722. Per Krafft d.ä. Tillskriven, Ung flicka i brun klänning, midjebild.
722. Per Krafft d.ä. Tillskriven, Ung flicka i brun klänning, midjebild.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
65. Barnstol, Stockholmsarbete 1700-talets senare del,  Gustaviansk.
65. Barnstol, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
758. Vicke Andrén, Liggande manlig modellakt.
758. Vicke Andrén, Liggande manlig modellakt.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
112. Golvur, märkt Benjamin Shuckforth (1754-1760), England.
112. Golvur, märkt Benjamin Shuckforth (1754-1760), England.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
856. Fat, porslin. Qing dynasty, omkring år 1700.
856. Fat, porslin. Qing dynasty, omkring år 1700.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1147. Servisdelar, 51 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1147. Servisdelar, 51 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
543. Carl Milles, Solsångarens huvud.
543. Carl Milles, Solsångarens huvud.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
596. Alfred Thörne, Tvätterska.
596. Alfred Thörne, Tvätterska.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
834. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
834. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
882. Skålfat, porslin. Sen Qingdynasti, med Kangxis märke.
882. Skålfat, porslin. Sen Qingdynasti, med Kangxis märke.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
599. Anna Gardell-Ericson, Vallflicka vid vattendrag.
599. Anna Gardell-Ericson, Vallflicka vid vattendrag.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
833. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
833. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1099. Bordslampa/vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1099. Bordslampa/vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
881. Skålfat, porslin. Sen Qingdynasti med Yongzhengs märke.
881. Skålfat, porslin. Sen Qingdynasti med Yongzhengs märke.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
626. Ludvig Frid, "Änglar".
626. Ludvig Frid, "Änglar".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
118. Bordspendyl, av Hunziker (verksam i Paris 1807-1825), Empire.
118. Bordspendyl, av Hunziker (verksam i Paris 1807-1825), Empire.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
765. Gilbert William Gaul, Landskap med flod.
765. Gilbert William Gaul, Landskap med flod.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
277. Matta, semiantik, silke Hereke, signerad, ca 184,5 x 118 cm.
277. Matta, semiantik, silke Hereke, signerad, ca 184,5 x 118 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
278. Matta, semiantik, silke Hereke, ca 185 x 122 cm.
278. Matta, semiantik, silke Hereke, ca 185 x 122 cm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
332. Potpurriurna, fajans. Marieberg 1765.
332. Potpurriurna, fajans. Marieberg 1765.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1152. Pilgrimsflaskor, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1152. Pilgrimsflaskor, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1093. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1093. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
291. Matta, semiantik, Isfahan, signerad Ghena, ca 166 x 109 cm.
291. Matta, semiantik, Isfahan, signerad Ghena, ca 166 x 109 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
6. Byrå, Sverige 1700-talets mitt, Senbarock.
6. Byrå, Sverige 1700-talets mitt, Senbarock.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
201. Adolf Zethelius, samovar, silver, Stockholm 1814. Empire.
201. Adolf Zethelius, samovar, silver, Stockholm 1814. Empire.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
883. Vas, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
883. Vas, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
863. Kanna, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
863. Kanna, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
73. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
73. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
274. Matta, antik, silke Keshan, ca 208 x 131,5-136 cm.
274. Matta, antik, silke Keshan, ca 208 x 131,5-136 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
108. Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
108. Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1091. Fiskbassäng, porslin. Sen Qingdynasti/omkring 1900.
1091. Fiskbassäng, porslin. Sen Qingdynasti/omkring 1900.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1041. Zhenwu, blanc de chine/dehua. Sen Mingdynasti, 1600-tal.
1041. Zhenwu, blanc de chine/dehua. Sen Mingdynasti, 1600-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
496. Collier odlade sötvattenspärlor.
496. Collier odlade sötvattenspärlor.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
784. Robert Campin Efter, Heinrich von Werl och Johannes Döparen.
784. Robert Campin Efter, Heinrich von Werl och Johannes Döparen.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
302. Bönematta, antik, Marasali, ca 163 x 100 cm.
302. Bönematta, antik, Marasali, ca 163 x 100 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
79. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
79. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
421. Armband odlade pärlor.
421. Armband odlade pärlor.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1102. Fat, ett par, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongs märke.
1102. Fat, ett par, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
193. Adolf Zethelius, kaffekanna, silver Stockholm 1811. Empire.
193. Adolf Zethelius, kaffekanna, silver Stockholm 1811. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1092. Golvurna, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
1092. Golvurna, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1095. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1095. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
179. Lars Löfvgren, bägare, silver, Hudiksvall (1797-1853).
179. Lars Löfvgren, bägare, silver, Hudiksvall (1797-1853).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1058. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1058. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK