Important Spring Sale 649

Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

75 föremål
21. Sekretär, av Georg Haupt (mästare 1770 - 1784 Stockholm), Gustaviansk.
Klubbat pris
1 800 000 SEK
Utropspris
2 000 000 - 2 500 000 SEK
47. Konsolbord, Stockholmsarbete, tidigt 1800-tal, Empire.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
49. Kolonn, 1700-talets slut, Gustaviansk.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
50. Soffa, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
94. Spegel, Centraleuropa, omkring år 1700, Barock.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
96. Speglar, ett par, Norditalien, omkring år 1800, Louis XVI.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
126. Bordspendyl, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
130. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
133. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
134. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
142. Kandelabrar, ett par, Frankrike ca år 1800, Louis XVI.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
162. Konsol, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
163. Ramar, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
170. Uppsatsskål, 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK