Important Spring Sale 649

Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

75 föremål
142. Kandelabrar, ett par, Frankrike ca år 1800, Louis XVI.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
147. Ljusstakar, ett par, Ryssland 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
133. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
170. Uppsatsskål, 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
162. Konsol, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
130. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
49. Kolonn, 1700-talets slut, Gustaviansk.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
50. Soffa, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
94. Spegel, Centraleuropa, omkring år 1700, Barock.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
134. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
163. Ramar, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
126. Bordspendyl, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
21. Sekretär, av Georg Haupt (mästare 1770 - 1784 Stockholm), Gustaviansk.
Klubbat pris
1 800 000 SEK
Utropspris
2 000 000 - 2 500 000 SEK
47. Konsolbord, Stockholmsarbete, tidigt 1800-tal, Empire.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
96. Speglar, ett par, Norditalien, omkring år 1800, Louis XVI.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK