Important Spring Sale 665

Utlämning efter auktionen

864 föremål
513. Armband 18K vitguld med gammal- och åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
451. Figurgrupp, porslin. Meissen-liknande märke, 1800-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
682. Sam Francis, "Hurrah for the Red, White and Blue".
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
870. A Charcoal burner, Tianqi/Chongzhen (1621-1644).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1088. Skål, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1017. Handfat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
177. Brevpress, Ryssland, sent 1800-tal, Nikolaj II.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
874. Vas, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
427. Matta, semiantik Meshed, signerad Saber, ca 402 x 299 cm.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
689. Leopoldo Nóvoa, "Blanc à deux éléments".
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
898. Terrin med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
6. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
493. Hänge silver och 14K guld med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
72. Stolar, ett par, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Gustavianska.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
662. Anna Palm de Rosa, Skagenmotiv.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
661. Anna Palm de Rosa, Strandvy från Skagen.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
951. Rock, broderat siden, sen Qingdynasti.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1015. Kruka med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
637. Axel Petersson Döderhultarn, Stående dragspelare.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
448. Terrin med lock, fajans. Marieberg 1760-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1118. Dubbelvas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1031. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
942. Glasmålning, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
904. Skulptur, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
519. Brosch 14K guld och silver med en fasettslipad zirkon.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
985. Ask med lock, cloisonné och jade. Qingdynastin.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1109. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
137. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
22. Bord, Holland, tidigt 1700-tal, Barock.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
986. A nephrite cup, sen Mingdynasti.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
875. Skål, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1076. Bordskärm, porslin och trä. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
202. Johan Wettersten, bägare, silver, Borås 1697. Barock.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1067. Fiskbassäng, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
129. Läslampa, för ett ljus, sent 1700-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1011. Vaser, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
982. Ask med lock, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1103. Urna, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
888. Väggvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
150. Fickur, möjligen Schweiz, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
724. Gunnar Hallström, Flicka bland björkar, Adelsö.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1051. Tallrikar, ett par, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
931. Bord, huali. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK