Julönskningar

JULÖNSKNINGAR!
Hitta allt vad du önskar för att skapa en magisk jul, dekorera hemmet, granen och bordet i denna samlade temaauktion!

54 föremål
LJUSSTAKE, 1900-talets andra hälft,
Klubbat pris
3 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TOMTE, keramik, Heissner, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 010 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKRINDA, trä, Emmaljunga, 1900-tal.
Klubbat pris
2 501 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TOMTE, bemålad terrakotta, Tyskland tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
5 960 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TOMTE, bemålad terrakotta  Tyskland tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
5 050 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JULBONAD, Skåne, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JULKRUBBA, 1900-talets mitt.
JULKRUBBA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JULGRANSFOT, målat järn, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JULDEKORATIONER 13 st Bertil Vallien Boda glas, 1970-tal.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KERSTIN FRYKSTRAND, akvarell, signerad,
Klubbat pris
3 413 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MUMMAGLAS, fyra st snarlika, julmotiv, sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JULGRANSKULOR, 21 st inköpta på NK, början 1990-talet.
Klubbat pris
2 150 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
4 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPELDOSA, 2 Tyskland, 1900-talets senare del,
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NÖTKNÄPPARE AV ERIK LORENTZ MOLIIN. Monogramsignerad.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSPLÅT, 1900-tal.
LJUSPLÅT, 1900-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
2 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VINKYLARE / KORG, vitmetall. 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TOMTE, keramik, 1900-talets första hälft/mitt.
Klubbat pris
1 005 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTUR, Italien, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LISA LARSON, ljusstakar, ett par, stengods, Gustavsberg.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSSTAKE, 1700-tal.
LJUSSTAKE, 1700-tal.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JENNY NYSTRÖM, blandteknik, signerad.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
22 000 SEK
JULKRUBBA, 13 delar, porslin. Hummel, Goebel.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TOMTE, 1900-talets mitt.
TOMTE, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DUKAR, 2 st allmoge skåne 1900-talets början.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPARK, 1800-tal.
SPARK, 1800-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JULGRANSFOT, 1900-tal.
JULGRANSFOT, 1900-tal.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MUGGAR, 8 st, glas, 1900-tal.
MUGGAR, 8 st, glas, 1900-tal.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, allmoge, 1900-tal.
LJUSKRONA, allmoge, 1900-tal.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VINGLAS, 6 st, samt SNAPSGLAS, 4 st, 1900-tal.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK