Hans Eklund – konstkritiker och konstälskare

22 föremål
JOHAN TOBIAS SERGEL, hans krets. Rödkrita.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GEORGES ROUAULT, etsning, signerad och daterad 1928  i plåten.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EINAR LYNGE-AHLBERG, akvarell, signerad.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RICHARD LOHSE, färglitografi, signerad och numrerad 85/100.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KUMI SUGAI, färglitografi, signerad och daterad -64.
Klubbat pris
4 123 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PIERRE OLOFSSON, provtryck, signerad och daterad -48.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SIRI DERKERT, blyertsteckning.
Klubbat pris
5 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
5 303 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARL AXEL PEHRSON, olja på duk, signerad och daterad -63.
Klubbat pris
7 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HENRI MATISSE, litografi i sanguine, upplaga om 250.
Klubbat pris
8 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, Collage.
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HANS HARTUNG, etsning med akvatint, signerad.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
JOAN MIRÓ, litografi, signerad och numrerad 15/75.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
JOAN MIRÓ, portfölj med 8 pochoirer, numrerad 288, 1928.
Klubbat pris
12 501 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ANDRÉ BAUCHANT, olja på duk, signerad och daterad 1931.
Klubbat pris
22 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, gouache, signerad och daterad -26.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
VICTOR VASARELY, tuschteckning, signerad i blyerts.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
HENRI MATISSE, pochoir ur Jazz-sviten.
Klubbat pris
59 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK