Den nya romantiken

841 föremål
BIBLIOTEKSSTEGE, 1900-talets senare hälft.
Klubbat pris
380 EUR
Utropspris
300 EUR
OKÄND KONSTNÄR, 1800-TAL. olja på pannå.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, ett par, barock, 1700-tal.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, 1700-/1800-tal.
SKÅP, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, allmoge, daterad 1839.
SKÅP, allmoge, daterad 1839.
Klubbat pris
4 150 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, Louis XVI, Frankrike, sent 1700-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL LARSSON, etsning, (État 4) 1906, signerad i blyerts.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
K ANDERSSON, karott med lock silver Stockholm 1913.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VIKSKÄRM, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPELBORD, rokoko/rokokostil, 17/1900-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORD nyrokoko 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MINIATYRER, 5 st, 17/1800-tal. Akvarell/gouache.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, sent 1800-tal.
BYRÅ, sent 1800-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, sengustaviansk stil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Nain semiantik ca 266 x 152 cm.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SIDEBOARD, Gustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ikon, Moskva 1908-1917.
Ikon, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris
4 201 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅP, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ASK med LOCK, samt SKÅLFAT, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 201 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, mässing, 1800-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LOCKURNA Kina 1900-tal porslin.
Klubbat pris
4 211 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, Louis XV, Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SPEGEL, omkring 1900.
SPEGEL, omkring 1900.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
POTTSKÅP, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
4 202 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BERGÈRE, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.
Klubbat pris
4 230 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PHILIPPE DE ROUGEMONT, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
4 250 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, oljor på duk ett par, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
4 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, barockstil, 1800-tal.
BYRÅ, barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris
4 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FERDINAND FAGERLIN, olja på pannå, ej signerad.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
NICLAS FALKENGREN (1776-1813), spegel, gustaviansk, Jönköping.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, omkring 1900.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR, ett par, senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris
4 450 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, 1940-tal.
TAKLAMPA, 1940-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HÖRNSKÅP, rokoko, 1700-tal.
HÖRNSKÅP, rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
AXEL NILSSON, olja på duk, signerad och daterad 1928.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning, 1904, signerad med blyerts.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
7 000 SEK
BYRÅ, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KLÄDSKÅP, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VITRINSKÅP, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPEGEL, sengustaviansk 1700-talets slut.
Klubbat pris
440 EUR
Utropspris
500 EUR
VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Guangxu (1875-1908).
Klubbat pris
4 755 SEK
Utropspris
4 000 SEK
URNOR, ett par, porslin, Kina, sen Qing.
Klubbat pris
4 789 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Saruk, ca 200 x 150 cm.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, Art Deco, 1920-30-tal.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LJUSKRONA, sengustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BAROCKSKÅP, 1700-tal.
BAROCKSKÅP, 1700-tal.
Klubbat pris
4 802 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA, Oscariansk, 1800-talets slut.
Klubbat pris
4 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
THEODOR BILLING, olja på duk, signerad och daterad -68,
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BYRÅ, sengustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ELDSKÄRM, 1800-tal.
ELDSKÄRM, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅP,renässans/renässansstil 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, tidigt 1800-tal, olja på pannå, ett par.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KÄPPAR, 7 st, 18/1900-tal.
KÄPPAR, 7 st, 18/1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOFFA, rokoko, Lindome, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
5 002 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STOLAR 4 st senbarock 1700-talets mitt.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SKÄNK, omkring 1900.
SKÄNK, omkring 1900.
Klubbat pris
5 010 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVUR, 1800-talets mitt.
GOLVUR, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
BYRÅ, Rokoko, 1700-tal.
BYRÅ, Rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VITRIN-/BOKSKÅP, 1930-40-tal.
VITRIN-/BOKSKÅP, 1930-40-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATBORD, Gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
WERNER E. A. HOFFMANN, etsningar, 2 st, signerade.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSSPEGEL, silver, Österrike-Ungern, omkring 1900.
Klubbat pris
5 221 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1800-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris
5 256 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATBORD, 1800-talets mitt.
MATBORD, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
5 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK