NILS FOUGSTEDT, handspegel, tenn, modell 619, Firma Svenskt Tenn 1920/30-tal.
Tenn med reliefdekor av stiliserade figurer, svärtat trähandtag. Längd 35 cm.
Bristning vid spegelns överkant samt vid handtaget. Spegelglaset något anlupet. Handtaget något löst. Slitage.