Unika hem - Malin Glemme

I Bukowskis återkommande serie ”Unika hem” möter vi denna gång Malin Glemme, designer och grundare av Layered, ett internationellt uppmärksammat designföretag med fokus på kvalitetsmattor och möbler i modern skandinavisk design.

Denna gång har vi glädjen att kunna sälja ett antal objekt ur Malin Glemmes privata hem.

Läs intervjun med Malin Glemme här>

37 föremål
LAYERED, MATTA, "Onyx." Mått 250 x 350 cm.
Slutpris
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
3D SPEGEL, 2000-tal.
Slutpris
18 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ONE KINGS LANE, SPEGLAR, ett par, 2000-tal.
Slutpris
8 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, Oscar & Clothilde, 2000-tal.
Slutpris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFBORD, sent 1900-tal.
Utropspris
5 000 SEK
TOM DIXON, "Melt", taklampa.
Slutpris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIDEBOARD, rokokostil, samtida.
Slutpris
13 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RESTORATION HARDWARE, FÅTÖLJER, två stycken. 2000-tal.
Slutpris
13 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
TOM DIXON, "Melt", taklampa.
Slutpris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LAYERED, MATTA, Wool Cubes 390x620 cm.
Slutpris
25 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
LAYERED, soffa, 2000-tal.
Slutpris
8 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BORDSLAMPA, 2000-tal.
Slutpris
7 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ONE KINGS LANE, SPEGEL, 2000-tal.
Slutpris
3 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LAURA ASHLEY, FÅTÖLJER, ett par, 2000-tal.
Slutpris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
3D SPEGEL, 2000-tal.
Slutpris
12 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TOM DIXON, "Melt", taklampa.
Slutpris
5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RESTORATION HARDWOOD, matbord, metall, 2000-tal.
Slutpris
9 600 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Slutpris
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ONE KINGS LANE, FÅTÖLJER, ett par, 2000-tal.
Slutpris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
RESTORATION HARDWARE, STOLAR, 10 stycken, 2000-tal.
Slutpris
29 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SPEGEL, i silverfärgad ram. 2000-tal.
Slutpris
2 675 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, svart metall med glaskupor, 2000-tal.
Slutpris
13 001 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OSCAR & CLOTHILD, SPEGEL, 2000-tal.
Slutpris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
NATTDUKSBORD, ett par, lackerat trä, 1900-tal.
Slutpris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK