Design Sale Helsinki F207

233 föremål
Paavo Tynell, taklampa, Taito tidigt 1950-tal.
Klubbat pris
27 200 EUR
Utropspris
25 000 - 30 000 EUR
Klubbat pris
38 751 EUR
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
Klubbat pris
9 200 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
Märta Blomstedt, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
Klubbat pris
9 600 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Rut Bryk, relief, signerad Rut Bryk.
Klubbat pris
6 200 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Alvar Aalto, taklampa, modell A332, "Bikupa", Valaistustyö.
Klubbat pris
26 600 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Paavo Tynell, bordslampa, 9202, Taito, 1940-tal.
Klubbat pris
6 100 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Klubbat pris
8 900 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Paavo Tynell, golvlampa, modell 9609, Taito Oy, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
5 202 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
Paavo Tynell, taklampa, modell 9029/4, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
5 500 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Alvar Aalto, fåtölj, "Tank", Artek 2008.
Klubbat pris
3 700 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
Paavo Tynell, taklampa, modell 1994/3, Taito 1950-tal.
Klubbat pris
4 504 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Paavo Tynell, kandelaber, Taito / Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
Klubbat pris
6 100 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Paavo Tynell, taklampa Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
Arnold Madsen, sannolikt, fåtölj, "Clam chair". Formgiven ca 1944.
Klubbat pris
9 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Alvar Aalto, matbord H94, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
Kai Ruokonen, golvlampa, Orno 1970-tal.
Klubbat pris
3 800 EUR
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
Klubbat pris
4 100 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Klubbat pris
3 700 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Klubbat pris
5 500 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Klubbat pris
4 600 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Paavo Tynell, golvlampa, modell 9626 Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris
5 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Paavo Tynell, golvlampa, modell K10-10, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
6 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Björn Weckström, "Lapplands stenar", 14K guld. Lapponia 1966.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
2 500 - 2 800 EUR
Björn Weckström, Armband "Quadrate forms", 14K guld. Lapponia 1974.
Klubbat pris
3 400 EUR
Utropspris
2 500 - 2 800 EUR
Björn Weckström, Armband "Mystica", 14K guld. Lapponia 1973.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
2 300 - 2 500 EUR
Björn Weckström, Armband "Fantasi", 14K guld. Lapponia 1969.
Klubbat pris
2 750 EUR
Utropspris
2 200 - 2 600 EUR
Alvar Aalto, vilstol, modell 43, Artek 1900-talets slut.
Klubbat pris
1 350 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Meret Oppenheim, bord "Traccia table", ca 1990.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Kaj Franck, Vas, signerad Kaj Franck, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Rut Bryk, relief, stengods signerad BRYK.
Klubbat pris
3 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Andrzej Rajch, väggtextil, "Cubes II". 1989. Ca 230x200 cm.
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Björn Weckström, skulptur, signerad Björn Weckström -86.
Klubbat pris
3 411 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
Ilmari Tapiovaara, bokhylla, "Pala", för Asko 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Yrjö Kukkapuro, golvlampa, modell 100 G, Haimi, 1960-tal.
Klubbat pris
2 101 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Takkrona, Centraleuropa ca 1900-tal.
Klubbat pris
6 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Björn Weckström, Armband "Kaskad", 18K guld. Lapponia 1989.
Klubbat pris
2 200 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
Björn Weckström, Halsband "Tundra", 14K guld. Lapponia 1973.
Klubbat pris
2 511 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
Ritva Puotila, rya, för Finska handarbetets vänner. Ca 187x125 cm.
Klubbat pris
6 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Paavo Tynell, bordslampa, modell 5066, Taito Oy, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 002 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Hårgarnsmatta, 1920/1930-tal. Ca 300x200 cm.
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
Klubbat pris
2 900 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
Klubbat pris
1 450 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
Armband, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1965.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR