Bukowskis Julauktion S195

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
709TALLRIKAR, 6 st, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.Återrop
710VÄLLINGKLOCKA, malm. Joh. A. Beckman Stockholm 1897.Återrop
711Viktor Malmberg, Kvinna med krus.10 000 SEK
712BÄGARE, silver. Erik Granroth, Sala 1746.2 200 SEK
713Jöran Andersson Nordberg, LEBEN CARL DES ZWÖLFTEN, KÖNIGS IN SCHWEDEN, MIT MÜNZEN UND KUPFERN. 1-3.2 000 SEK
714Karel Appel, Orchard Street, New York.Återrop
715SKÅL, sterling, "Oregelbunden regelbunden form", Christina Zachrisson Stockholm 1976.5 500 SEK
716SOFFA. Rokoko, 1700-tal.13 000 SEK
717BOJAN, kompaniporslin. Qing dynastin 1700-tal.4 000 SEK
718SLAGBORD, allmoge. Dalarna. 17-1800-tal.19 500 SEK
719COLLIER, doserade orientaliska pärlor, lås med diamant.3 000 SEK
720Einar Nerman, Dalapar.5 000 SEK
721FIGUR, svartpatinerad brons. Meiji, Japan.2 600 SEK
722TALLRIK, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).1 500 SEK
723CIGARETTETUI, silver. Moskva 1874.12 000 SEK
724Ellen Jolin, Stilleben med frukter och bär.15 200 SEK
725ANNIKA VON HAUSSWOLFF, foto, Utan titel, 2007.Återrop
726KÅSA, tenn, Anders Näsman, Hudiksvall 1834 (1831-1839).2 200 SEK
727BÄGARE, silver. Johan Söderdahl, Söderköping 1778.4 000 SEK
728Axel Törneman, Trädgårdsscen med damer.17 000 SEK
729BÄGARE, 3 st, silver, olika mästare, Moskva 1863-1895.3 600 SEK
730SKÅL, glas. Sven Palmqvist, "Ravenna", Orrefors 1971.4 200 SEK
731SKÄNKKANNA, tenn. Daniel Eklund, Kalmar 1846-58.950 SEK
732KRUKA, Porslin, Mingstil 1900-tal.42 000 SEK
733TRANCHERBESTICK, ben och silver. Sheffield, England 1857-61.1 100 SEK
734KARMSTOLAR, 4 st, Sverige 1900-talets mitt.1 000 SEK
735BRICKA, porslin. Troligen Japan, 1800/1900-tal, fyra karaktärers märke.2 200 SEK
736Frederick-Edwin Bertin, French women, The Science Anthropology Dept. Cambridge IV '93.3 200 SEK
737Porträtt av rysk officer.10 500 SEK
738MATTA. Semiantik Baotou. 96,5 x 171,5 cm.Återrop
739BRÄNNVINSFLASKA med 7 st GLAS. Tapio Wirkkala, Iittala- 47.3 000 SEK
740RING, fasettslipad turmalin. Vikt ca 12 gr,5 600 SEK
741SKÄNKSKÅP, allmoge. Dalarna, 1700-talets senare del.12 000 SEK
742KAROTTE MED LOCK, porslin. Kina Qingdynastin (1644-1912).4 200 SEK
743STÅNKA, allmoge, 1800-tal.1 400 SEK
744VAS, glas. Tapio Wirkkala, Iittala, sign. "Kantarelli".1 900 SEK
745JOHAN ZACHARIAS BLACKSTADIUS, olja på duk, sign o dat 1858.Återrop
746Timo Solin, Kvinna med rött hår.5 200 SEK
747Miniatyrer, 3st.5 500 SEK
748Thure Wallner, Björktrast i rönnbärsträdet.12 000 SEK
749Claes Oldenburg, "Dance Costum in the form of a Fag whith fallen Dancer".2 800 SEK
750PORTRÄTTMEDALJONG, föreställande Karl XIV Johan. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.3 700 SEK
751Olle Bærtling, Yak.22 000 SEK
752SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).1 500 SEK
753Empiredam.2 600 SEK
754YTTERFODER, porslin. Sen Qing.4 200 SEK
755SKRIVBORD. Gustaviansk stil, 1900-talets början.27 000 SEK
756VINKYLARE, pläter, 1800-tal.1 100 SEK
757LJUSSTAKAR, ett par, mässing och granitell. Sverige 1800-talets andra hälft.10 000 SEK
758RING, citrin, ametist, akvamarin, peridot samt briljantslipade diamanter, tot. ca 0,40 ct.9 500 SEK
759RING, tre briljantslipade diamanter, tot. 0.78 ct.Återrop
760STEKFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).3 200 SEK
761SKÅL, porslin. Qing dynastin, med sigillmärke i underglasyrblått.3 500 SEK
762RING, Ole Lyngaard, briljantslipad diamant, tot. 0.15 ct.Återrop
763FIGURIN, porslin, Kina, Kangxistil, Qing dynastin 1800-tal.5 200 SEK
764Alexis Ankarcrona, Rävjakt.6 000 SEK
765SOFFA. Troligen Italien 1700-tal.7 000 SEK
766URNA, brons och cloisonné. Sen Qing dynasti.Återrop
767SULLASTOLAR, ett par, gustaviansk stil 1900-talets mitt.38 000 SEK
768KAFFEKANNA med LOCK, porslin. 1700-tal troligen Meissen.Återrop
769RING, 32 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.95 ct.Återrop
770RING, fasettslipad tanzanit. Vikt 10 gr.6 200 SEK
771SNUSHUND, 1800/1900-tal.3 500 SEK
772FIGURIN, blance de chine. Qing dynastin.11 000 SEK
773Anton Corbijn, Bono.9 500 SEK
774FLASKA, glas, 1800-tal.Återrop
775RING, briljantslipade diamant, 2.01 ct, med briljantslipade diamanter på sidorna, tot. 1.04 ct.Återrop
776RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.Återrop
777DAMARMBANDSUR, Roger Dubuis, automatisk. Briljantslipade diamanter på krans och spänne.Återrop
778MANCHETTKNAPPAR, Dunhill, silver. I etui.2 700 SEK
779HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.Återrop
780ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter,tot. ca 0.80 ct. Antik stil.11 500 SEK
781ÖRHÄNGEN , briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 med odlad pärla.3 800 SEK
782RING, fasettslipad citrin, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.22 ct.Återrop
783HÄNGE, fasettslipad ametist och briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.16 000 SEK
784RING, briljantslipad diamant, tot. 0.81 ct.10 500 SEK
785HÄNGE, kors med briljantslipade diamanter och smaragder.Återrop
786Tuija Lindström, UR "12 FRAKTALER AV EN PLANTA/12 FRACTELS OF ONE PLANT, 2004".7 000 SEK
787COLLIER, odlade pärlor, ca 8,6 mm.13 000 SEK
788ÖRHÄNGEN, clips.4 000 SEK
789ÖRRINGAR, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.Återrop
790COLLIER, fasettslipad citrin med briljantslipad diamant.Återrop
791COLLIER, odlade Tahitipärlor, 11 mm.Återrop
792RING, oval briljant- åttkant- och baguetteslipade diamanter, tot. ca 0.85 ct.Återrop
793ARMBAND, 18k guld. Vikt 38,2 g.Återrop
794ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct.3 400 SEK
795RING, briljantslipad diamant, 0.44 ct.Återrop
796RING, ljusgul fasettslipad chrysoberyl.Återrop
797RING, guld med fasetterad smaragd.2 500 SEK
798ÖRHÄNGEN, onyx med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.30 ct.5 500 SEK
799ÖRHÄNGEN, ioliter, briljantslipade diamanter samt odlade South sea pärlor.10 000 SEK
800COLLIER, tre rader kedja med små pärlor, samt lås med smådiamanter och odlade pärlor.Återrop
801COLLIER, odlade japanska pärlor, ca 8,2 mm.4 600 SEK
802ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct.13 500 SEK
803ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 0.72 ct/0.71 ct ca J (Crystal) /vs.31 000 SEK
804BROSCH, briljantslipade diamant, (ca F/VS) tot. ca 2 ct och navettslipade blå safirer, ca 3.50 ct.20 000 SEK
805RING, Cartier, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 cts. (E-F/VVS).21 000 SEK
806RING, briljantslipad diamant, 0.81 ct. ca J (crystal)/si.Återrop
807HÄNGE, briljantslipad diamant , ca 0.75 ct ca H (Wesselton) /SI.Återrop
808RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.20 ct, ca G-H (Top Wesselton ) /VS.Återrop