Bukowskis Julauktion S195

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
609VASER, två stycken, keramik. Qing dynastin.3 000 SEK
610LJUSSTAKAR, ett par. Nyrokoko, 1800-talets andra hälft.3 800 SEK
611FAT, porslin. Ming.3 000 SEK
612Albert Johansson, "Målning".8 500 SEK
613BÄGARE, silver. Simson Ryberg, Stockholm 1797. Vikt 456 gram.Återrop
614CHAMPEGNESTRUTAR, 3+2 st, 1800-tal.4 000 SEK
615SKYLTFIGUR. 1940-50-tal.Återrop
616KANNA, tenn, Johan B Sundberg, Göteborg (1781-1812).3 800 SEK
617SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).1 000 SEK
618Axel Petersson Döderhultarn, Par ur bröllopsgruppen.10 000 SEK
619LENNART RODHE, olja på duk, monogramsignerad och daterad 1943 a tergo.Återrop
620STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).2 500 SEK
621RÖKELSEKAR, sten. Kina 1900-tal.500 SEK
622SÄNG, Kina 1900-tal.13 500 SEK
623KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.10 000 SEK
624Ivan Ivarson, Från Seinestranden.8 000 SEK
625ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, 1 ct st.62 000 SEK
626Thure Wallner, Vintermotiv med domherrar.18 000 SEK
627DALAHÄST, allmoge,Dalarna tidigt 1900-tal.6 000 SEK
628Anders Zorn, De två.4 000 SEK
629KAFTAN, Indien, 1900-talets början.750 SEK
630FAT, tenn av Carl Gustaf Malmborg, verksam i Stockholm (1767-1806).2 800 SEK
631SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.5 500 SEK
632Lars Lerin, Vinterlandskap.20 000 SEK
633Olle Hjortzberg, Blomsterstilleben.2 200 SEK
634SKÅL, porslin. Kangxi-stil sen Qing dynasti.5 500 SEK
635RING, Erik Johansson och Christina Zachrisson, Arvika 1998.3 600 SEK
636FIGURIN, porslin. Qing dynastin 1700-tal.Återrop
637SPELDOSA, silver. Tyskland 1800-tal.23 000 SEK
638Karel Appel, Indifference, peur de L'autre peur de soi.Återrop
639GOLVVASER, ett par, porslin. Japan 1900-talets första hälft.Återrop
640GLASSERVISDELAR, 24 st, 1800-tal.4 500 SEK
641KALLKALLSKÅL, tenn. Märkt 1832.3 400 SEK
642Helmut Newton, Sumo.Återrop
643PENSELBAD, porslin, claire de lune, trol Qing.8 000 SEK
644FAT, majolika. Italien 17/1800-tal.3 000 SEK
645WILHELM AMANDUS BEER, Signerad W A Beer och dat 1874.Återrop
646ÖRHÄNGEN, 2 par. 18k guld.1 800 SEK
647SKED, silver, med dubbel kerubknopp, omärkt, Sverige 1700-taltes slut/1800-talets början.6 000 SEK
648HÄNGSMYCKE, åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct.8 000 SEK
649RÖKELSEKAR, grön sten. Troligen sen Qing dynasti.2 500 SEK
650SLAGBORD. Allmoge, 1800-tal.Återrop
651JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, sign o dat -95.Återrop
652RING, 18k vitguld med baguette- och briljantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct.Återrop
653VÄGGHYLLA, design Hans Wegner för Ry Möbler, Danmark.2 600 SEK
654ETSNING i RAM, Directoirstil, Ryssland, 1800-tal.22 000 SEK
655LJUSSTAKE, smidesjärn. Sannolikt Blekinge 1700/1800-tal.18 500 SEK
656AXEL OLSON, signerad Axel Olson och daterad Berlin -23, svartkrita.Återrop
657HÄNGSMYCKE, ametister, citriner, granat och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.65 ct.18 000 SEK
658KAFFEKANNA, tenn, Sven Ekström, Norrköping (1824-1852/61).1 400 SEK
659RING, cabochonslipad rutilkvarts (bergkristall med inneslutningar av rutilnålar).Återrop
660TERRIN, porslin. Meissenmodell, ca 1900.Återrop
661RENÉ LALIQUE Vas, "Acacia", Frankrike 1921-25.Återrop
662Pierre Olofsson, Utan titel.11 000 SEK
663SOPHUS JACOBSEN, olja på duk, sign.Återrop
664RING, prinsesslipad diamant, 0.56 ct, samt på sidorna mindre prinsesslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.7 000 SEK
665KALLSKÅL, tenn, Gottlob F Bauman, Hudriksvall (1789-1826/31).7 200 SEK
666KISTA, allmoge, Hälsingland. Märkt "Målad år 1830, PPS".2 200 SEK
667RING, pärla med gammalslipade diamanter, tot. ca 1 ct.5 200 SEK
668BÄGARE, silver. Simson Ryberg, Stockholm 1787.Återrop
669RING, sex briljantslipade diamanter samt en hjärtslipad diamant, tot. 1.14 ct.17 000 SEK
670Hjalmar Strååt, Kafferep på holmen.Återrop
671SOLUR, kalksten 1700-tal.3 700 SEK
672ÖRHÄNGEN, 78 briljantslipade diamanter, tot. 1.19 ct.Återrop
673IKON med silverinfattning, S:t Petersburg 1814.25 000 SEK
674VASER, 2 st, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.Återrop
675SNUSHUNDAR, 2 st, 1800/1900-tal.2 000 SEK
676Porträtt av gosse.10 300 SEK
677COLLIER, runda guldkulor med hänge i form av hjärta med små odlade pärlor.Återrop
678VÄVNAD. Rölakan. 117 x 169. Signerad BR Wiklund.Återrop
679BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 1 ct.Återrop
680FOHUNDAR, ett par, biskviporslin. Qing dynastin, 1800-tal.Återrop
681ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 3.45 ct.Återrop
682HÄNGE, stor fasettslipad rökkvarts fattad i vitguld.Återrop
683PENSELSTÄLL, två stycken, porslin. Qing dynastin.2 200 SEK
684KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete.10 500 SEK
685Damporträtt.27 000 SEK
686ISAAC GRÜNEWALD. Pastell på papper, sign.Återrop
687TULPANVAS, flintgods. Arthur Percy, Gefle.1 200 SEK
688TALLRIKAR, 11 (5+2+2+1+1) st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1800-tal.2 000 SEK
689KOLONNSKÅP, ett par. Empire, 1800-talets början.Återrop
690DAMARMBANDSUR, Cartier, 'Panthere'.Återrop
691KAFFESKEDAR, 6 st, sterling. Johan Rodhe för Georg Jensen. "Konge/Acron".1 900 SEK
692MARC CHAGALL, färglitografi. Utförd 1964. av Charles Sorlier, tryckt hos Mourlot, Paris, utgiven av Tourisme francais,Återrop
693KISTA, allmoge. Boda, Järvsö, Hälsingland.10 500 SEK
694Andrei Roiter, Utan titel.Återrop
695DAMARMBANDSUR, Luxor, åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.40 ct.Återrop
696SOFFA, Arne Norell, tresitsig.11 000 SEK
697Lars Lerin, "Öde Hus".20 000 SEK
698TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).1 500 SEK
699FAT, tenn. Peter Karm, Hudiksvall (verksam 1756-1758). Märkt med årsbokstav P (1756).1 600 SEK
700ALTARLJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin (1644-1912).22 000 SEK
701SNUSHUNDAR, 2 st, 1800/1900-tal.5 500 SEK
702Arvid Knöppel, Flicka på snäcka.40 000 SEK
703VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.2 000 SEK
704RING, carréslipade rubiner.2 500 SEK
705FAT PÅ FOT, glas, 1800-tal.Återrop
706USCHEBTI, fajans, troligen 21 dynastin, Egypten 1070-945 f Kr.7 000 SEK
707CAFÉ AU LAIT KANNOR, ett par pläter.3 025 SEK
708KAFFEKANNA, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1735-95).3 200 SEK