Bukowskis Julauktion S195

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
306LJUSSTAKAR, ett par, tenn. Martin Moberg, Jönköping (1777-1815).14 500 SEK
307ÖRHÄNGEN, vitguld med hängande kors, avtagbara.Återrop
308URNA, keramik. Song dynastin.2 000 SEK
309John Sten, Studie.7 000 SEK
310GOLVLAMPOR/LJUSSTAKAR, ett par, Kina 1900-tal.900 SEK
311JOSEF FRANK Bokhylla, Firma Svenskt Tenn, modell 2255.12 500 SEK
312SKÄNK, allmoge. Hälsingland, 17-1800-tal.10 000 SEK
313HÉLÈNE PERDRIAT, olja på duk, sign.Återrop
314JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, Sign N. J. Oppenheimer och dat 2001.Återrop
315Helmer Osslund, Landskap med röda hus.Återrop
317ÖRHÄNGEN, hängande hjärtan, clips.Återrop
318Elias Sehlstedt, Vy över Grönskär fyr, Sandhamn.15 500 SEK
319VAS, porslin. Kina, 1900-tal.20 000 SEK
320TALLRIKAR, 7 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).2 200 SEK
321HÄNGSKÅP, allmoge. Dalarna. Märkt 1796.11 500 SEK
322ÖRHÄNGEN, 88 briljantslipade diamanter, tot. 1.20 ct.10 000 SEK
323BESTICKSUPPSÄTTNING, 120 delar, silver. K.G.Markström, Uppsala 1957-78. Modell Uppsala.31 000 SEK
324TERRIN, flintgods. 1800-tal.3 000 SEK
325Einar Nerman, Julklappar.5 000 SEK
326KREDENSFAT, majolika. Historismus, 1800-tal, daterat 1545.11 500 SEK
327FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).2 600 SEK
328SEKRETÄR, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
329Carl Larsson Efter, Tittut.2 800 SEK
330MAGNUS DAHLBÄCK, olja på uppklistrad duk, Utan titel.Återrop
331ASK med LOCK, porslin. Song (960-1279).1 500 SEK
332SPELBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.10 500 SEK
333FAT, 2 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).2 000 SEK
334FÅTÖLJ. Empire, 1800-talets första hälft.Återrop
335FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).3 800 SEK
336KANDELABRAR för två ljus , ett par, empire. Nordeuropa.32 000 SEK
337RING, handgjord med infattad sötvattenspärla. Vikt 18,9 g.Återrop
338TALLRIKAR, 3 st, djupa, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).2 200 SEK
339Carl Bengtsson, Utan titel.13 000 SEK
340RING, fasettslipad citrin. Vikt ca 12 gr.Återrop
341SKÅLFAT, porslin, Kina Yongcheng (1723-35).3 800 SEK
342Suzan Etkin, Utan titel.Återrop
343Jesus undervisar i templet.6 000 SEK
344SKULPTURER, ett par, 1900-tal.4 000 SEK
345MATTA. Maskingjord med lugg. Omkring 1920-1930. 410,5 x 291,5 cm.10 000 SEK
346Vyer från Rom.Återrop
347FAT, tenn, Anders Åkerman, Söderhamn (1772-1798).4 400 SEK
348STÅNKA, allmoge 1800-tal.1 900 SEK
349Max Mikael Book, Rigiröse.4 000 SEK
350Flicka i röd skrud.12 000 SEK
351ARMRING, sex briljantslipade diamanter, tot. ca 0.25 ct.Återrop
352Pastoralt landskap med ridande sällskap.26 000 SEK
353TRÅGSOFFA, rokokostil, delvis 1700-tal.8 000 SEK
354SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).4 400 SEK
355TERRIN med LOCK och FAT, porslin. Meissen, Marolinis period omkring 1800.3 700 SEK
356Lars Lerin, Vinter, skärjen.11 500 SEK
357KOPPARKITTEL, 1800-tal.1 900 SEK
358KENDI, porslin. Japan, 1700-tal.1 500 SEK
359SIDEBOARD MED HYLLOR, Vladimir Kagan Designs Inc, USA.9 400 SEK
360VAS, silver. WA Bolin Stockholm 1948.2 300 SEK
361WIWEN NILSSON, brosch, Lund 1964, sterling.Återrop
362THANGKA, blandteknik, Tibet/Nepal, 1900-tal.Återrop
363PRAKTFAT, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.5 000 SEK
364Lucas van Leyden, The dentist.5 500 SEK
365SKOHORN, sterlingsilver. Georg Jensen. Design Allan Scharff. Modell 475.Återrop
366Ole Lynggaard, COLLIER, Ole Lynggaard, olika rosafärgade sötvattenspärlor med lås med briljantslipad diamant, tot. ca 0.03 ct.5 500 SEK
367SIRI DERKERT. Olja på pannå. Sign.Återrop
368UPPSTOPPAD SPARVHÖK, 1900-tal.1 400 SEK
369SKEDFAT, 4 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).2 500 SEK
370KARAFF med PROPP samt MUGGAR, ett par, glas. 1800-talets början.Återrop
371SKÅL, trol nefrit. Kina.1 200 SEK
372TALLRIKAR, 3 st (2+1), tenn. C.Weigang (2) samt S.Marnel (1), Sthlm 1750-tal. Rokoko.4 800 SEK
373SKÅLAR, två stycken, keramik. Song/Yuan dynastin.1 025 SEK
374VIKSKÄRM, fyra delar, trä, porslin och brons. Qing dynastin samt senare 1900-tal.120 000 SEK
375TALLRIKAR, 3 st, porslin. Berlin, 1800-tal.1 025 SEK
376MUGG, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).1 100 SEK
377David Teniers d.y Efter, Värdshusinteriör med kortspelande bönder.23 000 SEK
378HÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna. Märkt 1794.3 800 SEK
379REMMARE, 6 st, glas 1700-tal.5 500 SEK
380AMPEL, sengustaviansk stil 1800/1900-tal. H ca 75.Återrop
381MAT- OCH KAFFESERVIS, 101 delar, porslin. Berlin, 1900-talets början.11 000 SEK
382ÖRHÄNGEN, guldclips.Återrop
383KONSOL. Nyrokoko, 1800-talets andra hälft.6 100 SEK
384Axel Petersson Döderhultarn, Brudparet ur bröllopsgruppen.19 000 SEK
385TALLRIK, porslin. Meissen 1800/1900-tal.1 300 SEK
386Lars-Erik Falk, Modulrelief B33.3 600 SEK
387FLASKA, glas. 1700/1800-tal.1 100 SEK
388TALLRIKAR, 2 st, tenn. J.G.Ryman samt E.P.Krietz, Sthlm 1775 resp 1755.4 400 SEK
389OBJEKT, keramik. Ulla Kraitz.1 800 SEK
390STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).7 000 SEK
391BONADSMÅLNING, Sunnerboskolan, Småland. 1800-talets första hälft.17 500 SEK
392Lennart Rodhe, Utan titel.Återrop
393KÅSOR, ett par, tenn. Anders Näsman, Hudiksvall 1831-39.2 400 SEK
394Gianpietro Zanotti Tillskriven, Dopscen.9 500 SEK
395THANGKA, föreställnade Buddhas liv, Tibet/Nepal, 1900-tal.10 000 SEK
396SKÅL, keramik. Tang dynastin.6 500 SEK
397Peter Adolf Hall Efter, Grevinna d'Egmont.1 000 SEK
398MUGG, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.1 000 SEK
399HÄNGSMYCKE, 100 briljantslipade diamanter, tot. 2.01 ct, i form av hjärta.14 000 SEK
400SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.700 SEK
401STÅNKA, allmoge. Hälsingland, märkt 1824.2 900 SEK
402Kjartan Slettemark, Blomma.600 SEK
403SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Ming dynastin.1 700 SEK
404Peter Ilsted, Läxläsning.Återrop
405SKÅL, lergods. Persien, möjligen 1200-tal.4 000 SEK
406TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).3 200 SEK