Bukowskis Julauktion S195

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
508Signerad Helmer Osslund. Olja på pannå.Återrop
509NÄVERJOLLE, allmoge. Järvsö, Hälsingland, 1800-tal.5 000 SEK
510RICO WEBER, blandteknik, metall. Sigo dat juli 1991 a tergo.Återrop
511KLAFFBORD. Sengustaviansk, 1700-talets slut.18 500 SEK
512RING, sju briljantslipade diamanter, tot. 0.56 ct. Handgjort.Återrop
513VAS, porslin. Kina.1 500 SEK
514RÖKELSEKAR, porslin. Sen Qing dynasti.5 700 SEK
515KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.6 800 SEK
516DRÄKTSMYCKE/COLLIER, silver med röda pastestenar. 1800-tal.1 500 SEK
517SOFFA, rokoko, Frankrike 1700-talets andra hälft.17 000 SEK
518VINKYLARE, mässing. Barockstil, 1800-tal.Återrop
519Axel Olson, "Groende jord".38 000 SEK
520YTTERFORDER samt SKÅL, flintgods. Wilhelm Kåge, Gustavsberg 1925-27.3 000 SEK
521Nils Fougstedt, Kleopatra.8 500 SEK
522FRANCE & DAVERKOSEN Soffbord, Danmark, 1950-60-tal.4 200 SEK
523ARNULF RAINER, fotogravyr, sign.Återrop
524ÖRHÄNGEN, guld med odlade sötvattens pärlor.2 000 SEK
525SKULPTUR, marmor/alabaster. Indien, 1800-tal.2 400 SEK
526Erik Olson, Ljusets tillbedjare.26 000 SEK
527FIGURIN, porslin. Kangxi-stil Qing dynastin.16 000 SEK
528RING, fasettslipad granat. Vikt ca 13 gr.6 100 SEK
529Anshelm Schultzberg, Islossning vid Dalälven.15 500 SEK
530SERVERINGSSKED, sterling silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, design nr 141.1 700 SEK
531SOCKERSKÅL med LOCK, silver. P. Åkerman, Stockholm 1784. Vikt 482g.Återrop
532KÖPMANNADISK, 1900-talets början.17 000 SEK
533SKULPTUR, brons, Kina, sannolikt 1700-tal.Återrop
534Antik studie.Återrop
535PIPSTÅNKA, allmoge, Norge 1800-tal.6 700 SEK
536SOFFA. Josef Frank, Svenskt Tenn. Mod 968.11 000 SEK
537STEGE, 1900-talets början.2 700 SEK
538RING, blå safir med briljantslipade diamanter, tot ca 1,60ct.9 300 SEK
539KOPPAR med FAT, ett par, emalj på koppar, Qing dynastin, 1700-tal.Återrop
540FIGURINER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.1 500 SEK
541PENSELBAD, malakit. Sen Qing dynasti ( 1644-1912).10 000 SEK
542ROCK, Kina 1900-talets början.2 200 SEK
543TALLRIKAR, 3 st, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).1 500 SEK
544BÄGARE, av Jonas Berg, Stockholm 1784.6 200 SEK
545SCHATULL. Karl Johan.Återrop
546BORDSUPPSATS, Empirestil 1800/1900-tal.Återrop
547VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.6 000 SEK
548Helmer Osslund, Landskap.8 000 SEK
549LJUSKRONA, för 24 ljus. Venetiansk,1800-talets första hälft.32 000 SEK
550KOLONN. Empirestil.7 000 SEK
551SKRIVBORD med UPPSATS. Rokokostil, delvis 1700-tal.16 500 SEK
552Uno Vallman, Skog.Återrop
553MICHAEL DAHL, hans efterföljd, olja på duk, 1700-tal.Återrop
554POUL HENNINGSEN Takarmatur, "PH-kontrast", Louis Poulsen, Danmark.8 500 SEK
555SÄNGVÄRMARE, mässing och koppar.Återrop
556FAT, fajans Hans Hedberg, Biot Frankrike.1 500 SEK
557SNUSHUNDAR, 2 st, 1800/1900-tal.3 800 SEK
558FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).2 000 SEK
559Roj Friberg, Fräulein Bürstners Rum.8 500 SEK
560RING, rosa safir med briljantslipade diamanter tot 0,06 ct.Återrop
561SKÅP, Sverige 1940-50-tal, okänd formgivare.4 000 SEK
562LE CORBUSIER Soffa, "LC3", Cassina, Italien.23 000 SEK
563ARMBAND, guld och vitguld med 56 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.80 ct.Återrop
564SKÅPDÖRRAR, ett par, allmoge, Jämtland. 1800-talets första del.6 500 SEK
565BOCKBORD, allmoge. 17-1800-tal.22 500 SEK
566Lars Lerin, Utan titel.8 000 SEK
567TALLRIKAR, 5+2 st kompaniporslin. Qingdynastin, 1700/1800-tal.1 400 SEK
568FAT, porslin. Qing dynastin.3 200 SEK
569SALVADOR DALI, Etsning kolorerad med stencil, 1976, signerad med blyerts 115/450.Återrop
570MATSALSBORD, mahogny. Ralph Lauren.12 000 SEK
571GOLVUROR, ett par, porslin. Sen Qing dynastin 1800-tal.15 500 SEK
572Peter Paul Rubens Hans ateljé, Den heliga familjen under äppelträdet.470 000 SEK
573FACKELBÄRANDE ÄNGLAR, ett par. 1700/1800-tal.41 000 SEK
574FLASKA, glas 1700/1800-tal.1 500 SEK
575Joan Miró, "Maravillas con variaciones acrósticas en el jardin de Miró".Återrop
576Peter Ilsted, Two little girls playing.Återrop
577Örjan Wikström, Interiör med figurer.3 200 SEK
578FLASKA, glas, 1700/1800-tal.1 900 SEK
579STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).1 600 SEK
580Valdemar Nyström, Soldis.5 000 SEK
582FIGURIN, blanc de chine. Sen Qing dynasti.4 600 SEK
583"Alexander Puschkin" (1799-1837).13 200 SEK
584RING, odlad pärla och briljantslipade diamanter.2 500 SEK
585LJUSSTAKAR, ett par, tenn Nils Justelius Eksjö 1796.4 000 SEK
586SKRIVBORDSET, 4 delar. Tenn. Olof Ahlberg, Schreuder & Olsson, Stockholm.1 230 SEK
587Greta Gerell, Arbetshästen.5 000 SEK
588Einar Nerman, Hovdam.6 500 SEK
589LJUSKRONA. Oscariansk, 1800-talets slut.23 000 SEK
590GRÄDDKANNA, silver. A. Zethelius, Stockholm 1827.1 200 SEK
591MICHAEL DAHL, hans efterföljd, olja på duk.Återrop
592INDUSTRILAMPA, PeFeGe, Sverige, 1900-talets första hälft.3 200 SEK
593BRICKA, mässing. 1800/1900-tal.5 000 SEK
594FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong 1736-95.4 000 SEK
595POKALGLAS, glas. Simon Gate, Orrefors 1929.1 500 SEK
596GUDOM, brons. Troligen sen Qing dynasti.42 000 SEK
597Empire herre.3 000 SEK
598BOK, 18 vol. "Slott och herresäten i Sverige". Allhems förlag, Malmö 1966-71.Återrop
599Lowell Nesbitt, Three anemonies.11 000 SEK
600Elias Martin Tillskriven, Vestal.Återrop
601RING, hjärtslipade gula safirer. Vikt 6 gr.Återrop
602KANDELABRAR för tre ljus, ett par. nysilver. Nyrokoko, 1800-tal.6 500 SEK
603FOHUNDAR, ett par. Elfenben. Kina 1900-tal.6 600 SEK
604SOCKERSKÅL PÅ FOT, silver. Adolf Zethelius, Stockholm 1838.4 000 SEK
605JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, sign N. J. Oppenheimer och daterad -96.Återrop
606Einar Jolin, Cairo.23 000 SEK
607BORDSUR, empire. 1800-talets första hälft.5 500 SEK
608BACON DISHES med LOCK, ett par, pläter. England 1800-tal.Återrop