Bukowskis Julauktion S195

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
407Bengt Lindström, Portfölj med 16 litografier.6 500 SEK
408Arie van Hattem, Husarer.Återrop
409SMÖRASK MED LOCK OCH FAT, kolmårdsmarmor.2 600 SEK
410TAZZOR, ett par. Möjligen Sverige, 1700/1800-tal.10 000 SEK
411SKÅL med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.7 000 SEK
412LAMPETTER, ett par, Sverige, 1700-tal.5 700 SEK
413Mosse Stoopendaal, Talgoxe på gren.7 000 SEK
414Anders Zorn, Dunkelt hörn.12 500 SEK
415DOCKSERVISDELAR, 8 st. Porslin. England, 1800-tal.Återrop
416VAS, keramik. Yuan dynastin.4 000 SEK
417Konrad Simonsson, Stora Sjötullen Djurgården, Stockholm.7 500 SEK
418Inge Schiöler, Orange blommor.Återrop
419TERRINFAT, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).2 000 SEK
420FAT, tenn. 1600-tal.8 000 SEK
421TALLRIKAR, 3 st (2+1), porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).3 800 SEK
422Louis Julius Asher Efter, Flicka vid piano.1 000 SEK
423Jenny Nyström, Påskkärring med katt.15 000 SEK
424EMMA EKWALL. Pastell, oval.Återrop
425Rembrandt Harmensz van Rijn, The raisinig of Lazarus: Large plate.Återrop
426OTTO HESSELBOM, olja på duk, signerad.Återrop
427Olof Ågren, Tobacco bar.Återrop
428SPEGEL, senbarockstil, 1800/1900-tal.6 500 SEK
429KAROTTER, ett par, Qing dynastin, Jiaqing (1796-1822).1 400 SEK
430ULLA & GUSTAV KRAITZ Skålfat, Fogdarp, Förslövsholm 1994.3 800 SEK
431SPEGEL, Sverige/Finland, 1930-40-tal.Återrop
432ARMBAND, sju briljantslipade diamanter, tot. 1.42 ct.10 000 SEK
433TALLRIKAR, 9 (4+3+1+1) st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.4 000 SEK
434MATTA. Semiantik Kaukas. 150,5 x 87,5 cm.3 000 SEK
435JOSEF FRANK Soffbord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073.15 000 SEK
436LJUSKRONA, för sju ljus. Gustaviansk stil, 1900-tal.17 000 SEK
437FAT, keramik. Yuan/Ming dynastin.4 200 SEK
438SKÅL, jade, Qing dynastin.2 600 SEK
439ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter tot ca 0,60 ct.5 000 SEK
440HÄNGSMYCKE, stor odlad tahiti pärla, ca 14,7 mm, med briljantslipad diamant, ca 0.15 ct.8 500 SEK
441TALLRIK, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.1 000 SEK
442BODHISATTVA. Java, brons, omkring 900-1000 e.Kr.Återrop
443John Sten, Studie.8 000 SEK
444POLYPHON SPELDOSA,1 800 SEK
445Axel Törneman, Skuggor.12 500 SEK
446SALTKAR, kompaniporslin. Qing dynastin, Kangxi.Återrop
447STEFAN KARLSSON, blandteknik på pannå. Sign o dat 1989 a tergo.Återrop
448Robert Motherwell, Utan titel.2 000 SEK
449TALLRIKAR, 4 st, porslin, Qing dynastin, tidigt 1700-tal.1 200 SEK
450FLASKA, glas 1700/1800-tal.3 200 SEK
451SNUSHUND, allmoge, Sverige 1800-tal.5 000 SEK
452Johan Henrik Scheffel, "Friherre Arent Gustav Silfversparre" (1727- 1818).14 000 SEK
453STOLAR, 4 st. "Plastic chair", Charles och Ray Eames, Vitra 2001.9 000 SEK
454RING, tre navettslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct.Återrop
455RING, briljantslipad diamant, 1.50 ct.65 000 SEK
456FLASKA, tenn. Otydliga stämplar.2 000 SEK
457Erik Olson, "Franskt landskap".7 500 SEK
458RAGUSKED, silver. Trol J.Malmstedt, Göteborg 1828.1 600 SEK
459SKÅP, KA72 modell 737, design Göran Malmvall för K A Andersson & Söner, Sverige.Återrop
460MATSERVIS, 116 delar flintgods. "Ambasadör" Wilhelm Kåge, Gustavsberg 1930-41.24 000 SEK
461LÄPPSTIFTSFODRAL, 18k guld. Ca 70 gr.9 000 SEK
462COLLIER, Ole Lyngaard, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.45 ct.Återrop
463GUDOM, patinerad brons. Tibet, 1800-tal.5 000 SEK
464OKÄND KONSTNÄR 1800-talets första hälft. Gouache.Återrop
465TESERVIS, 4 delar, snarlika, silver, Moskva 1873-1908.11 500 SEK
466VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxistil.6 000 SEK
467RING, fasettslipad turmalin med briljantslipade diamanter.2 600 SEK
468STÅNKA, allmoge, 1800-tal.600 SEK
469BORD, sydostasien, 1800/1900-tal.Återrop
470MANSCHETTKNAPPAR och FRACKKNAPPAR, cabochonslipade blå safirer samt små rosenslipade diamanter. Gustaf Möllenborg, Stockholm.15 500 SEK
471Sven X:et Erixson, Vårlandskap med hus.8 000 SEK
472THURE WALLNER, olja på pannå.Återrop
473KANDELABRAR, ett par, silver, Häberlein, Nürnberg 1799-1803, samt Carl Friedrich Schönberg, efter 1820. Vikt 1300g.Återrop
474GLASSKÖLJARE, ett par, 1800-tal.1 300 SEK
476MATTA. Old Silke Ghom. 205 x 139 cm.7 000 SEK
477Anders Udd, Parkering.6 300 SEK
478SANSHI ZHANG, gouache på papper, sign.Återrop
479Donald Lipski, Cone.3 200 SEK
480Johan Philip Korn, Insjölandskap med fiskare och vandrande figur med hund.5 600 SEK
481Nils Andersson, Korna vattnas.6 500 SEK
482KRUS, fajans och tenn 1700-tal.2 400 SEK
483ENARMAD BANDIT, "Sega Bonus Jackpot" 1900-talets andra hälft.Återrop
484MINIATYRDOSA, låghaltigt guld, England 1800-tal.4 200 SEK
485Carl Bengtsson, Utan titel.10 000 SEK
486Mikael Fagerlund, Utan titel.Återrop
487TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).3 000 SEK
488KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.10 000 SEK
489FAT, glas. Tapio Wirkkala, Iittala.1 025 SEK
490MINIATYRKAFFEKANNA, koppar, 1700/1800-tal.2 200 SEK
491IVOR ABRAHAMS, blandteknik med collage, sign o dat -71.Återrop
492OKÄND KONSTNÄR, Italiensk skola, olja på uppfodrad duk, 1700-tal.Återrop
493ARMBAND, guld. Vikt 39 g. L. 21 cm.10 000 SEK
494TALLRIKAR, 5 (2+2+1) st, djupa, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.1 700 SEK
495BRICKA, flintgods "Exotica" Arthur Percy, Gefle.2 400 SEK
496AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, skulptur, trä, stämpelsign.Återrop
497Anders Zorn, August Strindberg.15 200 SEK
498Jenny Stigsdotter-Nilsson, Självporträtt 950 x 980.20 000 SEK
499KIRKEBY PER, Färglitografi 35/50, signerad och daterad PK -89.Återrop
500BORD, barock 1700-tal.18 000 SEK
501FAT, porslin. Frankenthal, Paul Hannong (1755-9).Återrop
502VÄRMEFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).1 500 SEK
503HÖRNHÄNGSKÅP, allmoge. Hälsingland. Märkt 1831.1 900 SEK
504JARDINIERE. Empirestil, 1800/1900-tal.Återrop
505KRISTINA ELANDER, Olja på duk. Signerad K.E och daterad -86.Återrop
506SKÅLFAT, porslin, Mingdynastin, 1600-tal.7 500 SEK
507COLLIER, rubin med briljantslipde diamanter, tot. ca 1.80 ct.11 000 SEK