Kan inte nå servern

Eclectic Auktion S197

 
586 föremål
208. Carin Nilson, Flicka på tå.
208. Carin Nilson, Flicka på tå.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
139. Carin Nilson, Sittande kvinna.
139. Carin Nilson, Sittande kvinna.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
367. Carlo Maderno Efter, "Hercules och Antaeus".
367. Carlo Maderno Efter, "Hercules och Antaeus".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
442. Charles Baxter Tillskriven, Dam med äpplen.
442. Charles Baxter Tillskriven, Dam med äpplen.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
536. Charles Friberg, Kvinna med blomstergirlang.
536. Charles Friberg, Kvinna med blomstergirlang.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
460. Christo & Jeanne-Claude Efter, Running Fence.
460. Christo & Jeanne-Claude Efter, Running Fence.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
462. Christo & Jeanne-Claude Efter, Surrounded Islands.
462. Christo & Jeanne-Claude Efter, Surrounded Islands.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
461. Christo & Jeanne-Claude Efter, Vally Curtain.
461. Christo & Jeanne-Claude Efter, Vally Curtain.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
463. Christo & Jeanne-Claude Efter, Wrapped Coast.
463. Christo & Jeanne-Claude Efter, Wrapped Coast.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
324. Christo & Jeanne-Claude, Project for the Arc de Triomphe, Paris.
324. Christo & Jeanne-Claude, Project for the Arc de Triomphe, Paris.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
287. Christo & Jeanne-Claude, Wrapped Reichstag.
287. Christo & Jeanne-Claude, Wrapped Reichstag.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
403. Claes Oldenburg, "Figure and phallus I".
403. Claes Oldenburg, "Figure and phallus I".
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
169. DAMKÄPP, KÄPP samt VANDRINGSSTAV, trä, 1900-tal.
169. DAMKÄPP, KÄPP samt VANDRINGSSTAV, trä, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
270. DANSMASK, Afrika, 1900-tal.
270. DANSMASK, Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris 
700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
264. DANSMASKER, 2 st,  Afrika, 1900-tal.
264. DANSMASKER, 2 st, Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
263. DANSMASKER, 2 st. Afrika, 1900-tal.
263. DANSMASKER, 2 st. Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
338. DEKORDELAR, 2 st, snidat trä. Barock, 1600/1700-tal.
338. DEKORDELAR, 2 st, snidat trä. Barock, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
82. DEKORPLATTOR, 12 st, ben. Kina 1900-tal.
82. DEKORPLATTOR, 12 st, ben. Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
351. DOSOR, 2 st. sköldpadd, 1800-talets förra hälft.
351. DOSOR, 2 st. sköldpadd, 1800-talets förra hälft.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
318. DRYCKESKANNA, silver. saknar stmplr. Barockstil.
318. DRYCKESKANNA, silver. saknar stmplr. Barockstil.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
323. DRÄKTVÄRJA modell 1893.
323. DRÄKTVÄRJA modell 1893.
Klubbat pris 
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
554. DUBBBELKAROTTER, 2 st, pläter. England 1800-tal.
554. DUBBBELKAROTTER, 2 st, pläter. England 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
496. DUK/VÄGGTEXTIL. Sverige 1800-tal. 123 x 138 cm.
496. DUK/VÄGGTEXTIL. Sverige 1800-tal. 123 x 138 cm.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
498. Dansande puttis.
498. Dansande puttis.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
466. Denise Grünstein, "21 maj", 2007.
466. Denise Grünstein, "21 maj", 2007.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
485. Dubbelt flickporträtt.
485. Dubbelt flickporträtt.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
173. DÖRRPAR, Burma, 1900-talets första hälft.
173. DÖRRPAR, Burma, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
516. EDUARD WIIRALT, torrnålsgravyr, signerad i bläck Eduard Wiiralt.
516. EDUARD WIIRALT, torrnålsgravyr, signerad i bläck Eduard Wiiralt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
477. ELDHUNDAR, ett par, mässing. Rokokostil.
477. ELDHUNDAR, ett par, mässing. Rokokostil.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
3. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
3. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
412. ERIK JERKEN, olja på duk. Sign Jerken, Nice.
412. ERIK JERKEN, olja på duk. Sign Jerken, Nice.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
434. ERLING ÄRLINGSSON, olja på pannå. Sign EÄ o dat -46.
434. ERLING ÄRLINGSSON, olja på pannå. Sign EÄ o dat -46.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
219. ERNST JOSEPHSON, tuschteckning, sign.
219. ERNST JOSEPHSON, tuschteckning, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
473. EVERT LUNDQUIST, torrnålsgravyr. Sign o numr 7/50.
473. EVERT LUNDQUIST, torrnålsgravyr. Sign o numr 7/50.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 500 - 4 500 SEK
472. EVERT LUNDQUIST, torrnålsgravyr. Sign och numrerad 9/50.
472. EVERT LUNDQUIST, torrnålsgravyr. Sign och numrerad 9/50.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 500 - 4 500 SEK
158. Edouard Boubat, "Hommage à Douanier Rousseau".
158. Edouard Boubat, "Hommage à Douanier Rousseau".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
47. Eduard Wiiralt, "NUDES IN LANDSCAPE" (AKTID MAASTIKU TAUSTAL).
47. Eduard Wiiralt, "NUDES IN LANDSCAPE" (AKTID MAASTIKU TAUSTAL).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
517. Eduard Wiiralt, "Okaapid".
517. Eduard Wiiralt, "Okaapid".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
115. Einar Jolin, Nakenstudie.
115. Einar Jolin, Nakenstudie.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
407. Emma Magnus, Prinsessa.
407. Emma Magnus, Prinsessa.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
538. Enrico Baj, "Baj chez Baj".
538. Enrico Baj, "Baj chez Baj".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
497. Eric Detthow, Kvinna i röd klänning.
497. Eric Detthow, Kvinna i röd klänning.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
395. Eric Detthow, Utan titel.
395. Eric Detthow, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
559. Erling Ärlingsson, Landskap.
559. Erling Ärlingsson, Landskap.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
340. Erling Ärlingsson, Utan titel.
340. Erling Ärlingsson, Utan titel.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
272. Ernst Josephson, "Kärleksmöte".
272. Ernst Josephson, "Kärleksmöte".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
521. Ernst Nilsson, Kvällsvy över Uppsala Slott.
521. Ernst Nilsson, Kvällsvy över Uppsala Slott.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
77. Erotiskt motiv.
77. Erotiskt motiv.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
479. Esaias Thorén, "Vision IV".
479. Esaias Thorén, "Vision IV".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
520. Esther Kjerner, Blomsterstilleben.
520. Esther Kjerner, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
181. FAT, W.A. BOLIN, Stockholm 1918.
181. FAT, W.A. BOLIN, Stockholm 1918.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
357. FAT, ett par, porslin. "Sévres", troligen 1800-tal.
357. FAT, ett par, porslin. "Sévres", troligen 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
289. FAT, porslin, Qingdynastin, Qinglong (1736-95).
289. FAT, porslin, Qingdynastin, Qinglong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
246. FAT, porslin, Qingdynastin. Qianlong (1736-1795).
246. FAT, porslin, Qingdynastin. Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
301. FAT, porslin. Ming. Celadon.
301. FAT, porslin. Ming. Celadon.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
90. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
90. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
91. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
91. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
599. FAT,fajans. Italien 1800-tal.
599. FAT,fajans. Italien 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
492. FIGURIN samt FIGURGRUPP, blanc de chine. Trol sen Qing.
492. FIGURIN samt FIGURGRUPP, blanc de chine. Trol sen Qing.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
378. FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).
378. FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
377. FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).
377. FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
176. FIGURIN, elfenben. Kina sekelskifte 1900.
176. FIGURIN, elfenben. Kina sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
133. FIGURIN, mässing. Orientalisk, 1900-tal.
133. FIGURIN, mässing. Orientalisk, 1900-tal.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
493. FIGURIN, patinerad brons. Kina, 1700-tal.
493. FIGURIN, patinerad brons. Kina, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
563. FIGURIN, porslin, trol republik. Kina 1900-tal.
563. FIGURIN, porslin, trol republik. Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
108. FIGURIN, porslin. Kina, 1900-tal.
108. FIGURIN, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
900 SEK
Utropspris
800 SEK
138. FIGURIN, porslin. Kongl Dansk. Gerhard Henning.
138. FIGURIN, porslin. Kongl Dansk. Gerhard Henning.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
59. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-tal.
59. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
13. FIGURIN, porslin. Qing dynastin 1700-tal.
13. FIGURIN, porslin. Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
313. FIGURIN, porslin. Sen Qingdynasti.
313. FIGURIN, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
314. FIGURIN, porslin. Troligen Meissen.
314. FIGURIN, porslin. Troligen Meissen.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
239. FIGURIN, s k Wienerbrons, omkring 1900.
239. FIGURIN, s k Wienerbrons, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 SEK
1. FIGURINER, 2 st, elfenben. Kina, 1900-talets första hälft.
1. FIGURINER, 2 st, elfenben. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
107. FIGURINER, 2 st, porslin. Kina, 1900-tal.
107. FIGURINER, 2 st, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
40. FIGURINER, 3 st lergods. Sydamerika samt Thailand.
40. FIGURINER, 3 st lergods. Sydamerika samt Thailand.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
376. FIGURINER, 3 st, brons. Qing dynastin (1644-1914).
376. FIGURINER, 3 st, brons. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
111. FIGURINER, 8 st, elfenben, Kina 1900-talets början.
111. FIGURINER, 8 st, elfenben, Kina 1900-talets början.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
358. FIGURINER, två stycken, porslin. Berlin, 1700-talets slut.
358. FIGURINER, två stycken, porslin. Berlin, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
7 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
494. FOTOGENLAMPA/PARFYMBRÄNNARE, 1800-talets andra hälft.
494. FOTOGENLAMPA/PARFYMBRÄNNARE, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
470. Fanizani Akuda, "Father and son".
470. Fanizani Akuda, "Father and son".
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
486. Fredrik Wretman, "Minitrans".
486. Fredrik Wretman, "Minitrans".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
433. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
433. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
604. FÄLLBORD. Alrot, Mälardalen, 1800-tal.
604. FÄLLBORD. Alrot, Mälardalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
506. FÄRGGRAVYR, föreställande Gustav III, 1700-tal.
506. FÄRGGRAVYR, föreställande Gustav III, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
164. FÅTÖLJ. Empire, 1800-talets första hälft.
164. FÅTÖLJ. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
464. Färgträsnitt med olika motiv 9 st.
464. Färgträsnitt med olika motiv 9 st.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
365. GALLERIMATTA. Semiantik Kayseri Saff. 246 x 86,5 cm.
365. GALLERIMATTA. Semiantik Kayseri Saff. 246 x 86,5 cm.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
410. GARDINER, 1 par, och GARDINKAPPA. Gobelängteknik.
410. GARDINER, 1 par, och GARDINKAPPA. Gobelängteknik.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

98. Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, tjur, stengods, Förslöv, på sockel av diabas.
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
Budhistorik
125 000
 
SEK
ditt bud
120 000
 
SEK
ditt bud
115 000
 
SEK
ditt bud
110 000
 
SEK
ditt bud
105 000
 
SEK
ditt bud
100 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
125 000 SEK