Kan inte nå servern

Eclectic Auktion S197

 
586 föremål
102. GLADYS NILSSON, akvarell.
102. GLADYS NILSSON, akvarell.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
397. GOLVLAMPA, brunpatinerad brons och cloissoné. Sekelskifte 1900.
397. GOLVLAMPA, brunpatinerad brons och cloissoné. Sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
507. GRAVYR i RAM, 1700/1800-tal.
507. GRAVYR i RAM, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
505. GRAVYR i RAM, 1700/1800-tal.
505. GRAVYR i RAM, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
503. GRAVYR, Gustav III, 1700-tal.
503. GRAVYR, Gustav III, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
501. GRAVYRER, 4 st, 1700-tal.
501. GRAVYRER, 4 st, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
518. GRAVYRER, ett par efter J.B Massé.
518. GRAVYRER, ett par efter J.B Massé.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
384. GRÄDDSNÄCKA, Anders Schotte, Uddevalla 1797.
384. GRÄDDSNÄCKA, Anders Schotte, Uddevalla 1797.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
393. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Boye, Stockholm 1769. Rokoko.
393. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Boye, Stockholm 1769. Rokoko.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
465. GUNGSTOL, Jacob & Josef Kohn, Wien, omkring 1900.
465. GUNGSTOL, Jacob & Josef Kohn, Wien, omkring 1900.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
578. GUNNAR CYRÉN, Popglas, ett par, Orrefors 1967.
578. GUNNAR CYRÉN, Popglas, ett par, Orrefors 1967.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
163. Gerda Palm, Naken modell.
163. Gerda Palm, Naken modell.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
445. Gunnar Ström, Ekivok interiör.
445. Gunnar Ström, Ekivok interiör.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
438. Gustav Rudberg, Båt, Hven.
438. Gustav Rudberg, Båt, Hven.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
16. GÖSTA ADRIAN-NILSSON,  akvarell och gouache, sign GAN.
16. GÖSTA ADRIAN-NILSSON, akvarell och gouache, sign GAN.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
597. Göran Augustson, Föreställningens början.
597. Göran Augustson, Föreställningens början.
Klubbat pris 
8 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
157. Gösta Werner, "Tatueringar".
157. Gösta Werner, "Tatueringar".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
209. HJÄLM sk "Khula Khud", Indopersisk 1800-tal.
209. HJÄLM sk "Khula Khud", Indopersisk 1800-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
1 800 - 2 000 SEK
45. HUVUD, sten. Buddha. Thailand.
45. HUVUD, sten. Buddha. Thailand.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
69. HUVUDJÄGARSVÄRD med KNIV. Borneo. Sent 1800-tal.
69. HUVUDJÄGARSVÄRD med KNIV. Borneo. Sent 1800-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
294. Hans Hammarskiöld, Flundra, 1976.
294. Hans Hammarskiöld, Flundra, 1976.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
368. Helmer Osslund, Landskapsmotiv.
368. Helmer Osslund, Landskapsmotiv.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
502. Hendrick Goltzius Efter, "Le Hanc".
502. Hendrick Goltzius Efter, "Le Hanc".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530. Hugo Zuhr, Fartyg med segel.
530. Hugo Zuhr, Fartyg med segel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
320. IKON, förgylld mässing. Ryssland 1800-talets slut 1900-talets början.
320. IKON, förgylld mässing. Ryssland 1800-talets slut 1900-talets början.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
146. IKON, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets förra hälft.
146. IKON, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets förra hälft.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
122. IKON, med silverinfattning, Moskva 1818, Maria och Jesusbarnet. 33x27 cm.
122. IKON, med silverinfattning, Moskva 1818, Maria och Jesusbarnet. 33x27 cm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
2. INDUSTRILAMPA, järn. 1900-talets första hälft.
2. INDUSTRILAMPA, järn. 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
81. INROS, 2 st, ben, Japan 1900-tal.
81. INROS, 2 st, ben, Japan 1900-tal.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
366. Isaac Grünewald, Sommarlandskap.
366. Isaac Grünewald, Sommarlandskap.
Klubbat pris 
78 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
572. Isaac Grünewald, Utan titel.
572. Isaac Grünewald, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
590. J. G. Delincourt, Haremsinteriör.
590. J. G. Delincourt, Haremsinteriör.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
72. JACKA, siden. Längd 107 cm. Kina omkring 1900.
72. JACKA, siden. Längd 107 cm. Kina omkring 1900.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
570. JARDINIERE, silver 800/1000, Tyskland.
570. JARDINIERE, silver 800/1000, Tyskland.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
166. JARDINIERE. Empirestil, 1800/1900-tal.
166. JARDINIERE. Empirestil, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
277. JARDINJÄR, silver. K. Andersson, Stockholm  1896.
277. JARDINJÄR, silver. K. Andersson, Stockholm 1896.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
382. JEAN LOUIS GRÉGOIRE. Skulptur, brons. Signerad J Gregoire.
382. JEAN LOUIS GRÉGOIRE. Skulptur, brons. Signerad J Gregoire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
440. JOHN JACOBSON, olja på trä, sign och dat à tergo, -90.
440. JOHN JACOBSON, olja på trä, sign och dat à tergo, -90.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
549. JOHN KANDELL
Skåp, "Solitär", för Källemo AB, Värnamo 1981.
549. JOHN KANDELL Skåp, "Solitär", för Källemo AB, Värnamo 1981.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
54. JORMA PURANEN, C-print, sign, numr 2/6 o dat 2004.
54. JORMA PURANEN, C-print, sign, numr 2/6 o dat 2004.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
548. JOSEF FRANK
Skrivbord/sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 2115.
548. JOSEF FRANK Skrivbord/sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 2115.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
330. JOSEF FRANK, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 647.
330. JOSEF FRANK, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 647.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
329. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 968.
329. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 968.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
5. JOSEF LORENZL
Figurin, Goldscheider, Wien ca 1936.
5. JOSEF LORENZL Figurin, Goldscheider, Wien ca 1936.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
427. JULES SCHYL, olja på duk, sign.
427. JULES SCHYL, olja på duk, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
331. Jacques André Portail Tillskriven, Kvinnostudie.
331. Jacques André Portail Tillskriven, Kvinnostudie.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
487. Jean Baptiste Monnoyer Kopia efter, Blomsterstilleben.
487. Jean Baptiste Monnoyer Kopia efter, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
441. Joakim Kocjancic, "Trafalgar Sq., London", 2005/2009.
441. Joakim Kocjancic, "Trafalgar Sq., London", 2005/2009.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
591. Joakim Stephenson, "Moving art".
591. Joakim Stephenson, "Moving art".
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
48. Johan Axel Wetterlund, "Tiger".
48. Johan Axel Wetterlund, "Tiger".
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
411. John Börjeson, Stående yngling.
411. John Börjeson, Stående yngling.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
589. John James Wilson, Kustlandskap med ryttare.
589. John James Wilson, Kustlandskap med ryttare.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
401. Joseph Sylvestre, Interiör.
401. Joseph Sylvestre, Interiör.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
355. Jules Schyl, "Vid fönstret".
355. Jules Schyl, "Vid fönstret".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
22. JÜRGEN BRODWOLF, blandteknik, sign o dat 1973.
22. JÜRGEN BRODWOLF, blandteknik, sign o dat 1973.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
21. JÜRGEN BRODWOLF. Blandteknik, collage. Sign o dat 1973.
21. JÜRGEN BRODWOLF. Blandteknik, collage. Sign o dat 1973.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
127. KAFFEKANNA, av Gustaf Möllenborg-Féron, Stockholm 1862.
127. KAFFEKANNA, av Gustaf Möllenborg-Féron, Stockholm 1862.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
183. KAFFEKANNA, silver. G.Hofstedt, Örebro 1825.
183. KAFFEKANNA, silver. G.Hofstedt, Örebro 1825.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
12. KAI LYNGFELDT-LARSEN, karmstol, Søren Villadsen, Danmark, 1960-tal.
12. KAI LYNGFELDT-LARSEN, karmstol, Søren Villadsen, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
385. KALKAR, ett par, Adam Tillström, Växjö 1815.
385. KALKAR, ett par, Adam Tillström, Växjö 1815.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
383. KANDELABRAR, ett par, nysilver. CG Hallberg.
383. KANDELABRAR, ett par, nysilver. CG Hallberg.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
233. KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
233. KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
92. KANNA, glas och silver. Österrike 1901-21.
92. KANNA, glas och silver. Österrike 1901-21.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
413. KARAFF samt GLAS, 8 st. 1900-tal.
413. KARAFF samt GLAS, 8 st. 1900-tal.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
149. KARAFF, glas med dekor i guld. SAINT LOUIS Frankrike 1800-talets slut.
149. KARAFF, glas med dekor i guld. SAINT LOUIS Frankrike 1800-talets slut.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
266. KARMSTOL, 1700-tal. Barock.
266. KARMSTOL, 1700-tal. Barock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
134. KARMSTOL, gustaviansk, 1700-talets slut.
134. KARMSTOL, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
252. KARMSTOL, sengustavianskt Stockholmsarbete, ca år 1800.
252. KARMSTOL, sengustavianskt Stockholmsarbete, ca år 1800.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
224. KARMSTOL. Sverige, omkring 1700. Barock.
224. KARMSTOL. Sverige, omkring 1700. Barock.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
222. KARMSTOLAR ett par. provinsarbeten ca år 1800. Gustavianska.
222. KARMSTOLAR ett par. provinsarbeten ca år 1800. Gustavianska.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
253. KARMSTOLAR, ett par. Ca år 1800. Sengustavianska.
253. KARMSTOLAR, ett par. Ca år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
535. KARMSTOLAR, ett par. Louis XV, 1700-tal.
535. KARMSTOLAR, ett par. Louis XV, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
310. KARMSTOLAR, ett par. Régencestil, omkring år 1900.
310. KARMSTOLAR, ett par. Régencestil, omkring år 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
436. KAVIARSKÅL, icke identifierad mästarstämpel, S:t Petersburg 1886.
436. KAVIARSKÅL, icke identifierad mästarstämpel, S:t Petersburg 1886.
Klubbat pris 
6 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
193. KIMONO, siden. Längd 152 cm. Japan 1900-tal.
193. KIMONO, siden. Längd 152 cm. Japan 1900-tal.
Klubbat pris 
2 100 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
194. KIMONO, siden. Längd 172 cm. Japan 1900-tal.
194. KIMONO, siden. Längd 172 cm. Japan 1900-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
196. KIMONO, siden. Längd 173 cm. Japan 1900-tal.
196. KIMONO, siden. Längd 173 cm. Japan 1900-tal.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
429. KISTA, moriskstil. 1800-talets senare del.
429. KISTA, moriskstil. 1800-talets senare del.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
7. KNAPPAR, ett par samt SPÄNNE, nefrit. Trol sen Qing.
7. KNAPPAR, ett par samt SPÄNNE, nefrit. Trol sen Qing.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
500. KOHUD. Argentina 1970-tal. 226,5 x 198,5 cm.
500. KOHUD. Argentina 1970-tal. 226,5 x 198,5 cm.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
167. KOLONNSKÅP, ett par. Empire, 1800-talets början.
167. KOLONNSKÅP, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
504. KOLORERAD GRAVYR, föreställande Gustav III. Ram i gustaviansk stil.
504. KOLORERAD GRAVYR, föreställande Gustav III. Ram i gustaviansk stil.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
109. KOLORERADE GRAVYRER, 2 st, 1800-tal.
109. KOLORERADE GRAVYRER, 2 st, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
220. KONSOLBORD, 1800-talets första hälft. Empire.
220. KONSOLBORD, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
532. KONSOLBORD, Karl Johan 1800-talets första hälft.
532. KONSOLBORD, Karl Johan 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
223. KONSOLBORD. Empire. Sverige, 1800-talets början.
223. KONSOLBORD. Empire. Sverige, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
359. KOPP med FAT och LOCK, porslin. Meissen, 1700-tal.
359. KOPP med FAT och LOCK, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
362. KOPP med FAT, porslin. "Sevres", 1800-tal.
362. KOPP med FAT, porslin. "Sevres", 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
145. KRUCIFIX, silver. Moskva, 1868.
145. KRUCIFIX, silver. Moskva, 1868.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
78. KRUKOR, ett par, mässing. Märkt Edvard Johansson, Norrköping.
78. KRUKOR, ett par, mässing. Märkt Edvard Johansson, Norrköping.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK