Erik Höglund, ljuskrona, Boda Smide, 1900-talets andra hälft.
Stomme av smidesjärn, behängd med glaskulor av blått glas och klarglas, samt form hängen i klarglas. För 6 ljus. Två extra krokar medföljer. Diameter 45, höjd (exklusive extra krokar) 65 cm.
Smärre slitage. Nagg.