SERVISDELAR, 89 delar, porslin, "Ostindia", Rörstrand, formgiven 1932.
6 större mattallrikar, 8 mindre mattallrikar, 13 djupa tallrikar, 14 förrättstallrikar, 9 assietter, 10 bärtallrikar, 12 tekoppar, tekanna med lock, tillbringare, 6 uppläggningsfat i olika storlekar och former, 2 terriner (en med lock), sockerskål, 2 gräddkannor, såsskål, skål, såssnipa, äggkopp. Olika årgångar.
Äggkopp med skiljande dekor, trasig kuverttallrik och trasigt uppläggningsfat medföljer.
Slitage. Skador. Nagg. Sprickor. Kantskador. Glasyrdefekter. Krackeleringar. Fläckar. Lock till terrin trasigt.