SERVISPORSLIN, 22 delar, "Picknick", Marianne Westman, Rörstrand.
1 lockkarott
2 uppläggningsfat
1 skärbräda
1 skål
1 skål med handtag
1 kanna med lock
1 mjölkkanna med lock
1 sockerskål med lock
1 ask med lock
12 assietter
Bruksslitage.
Den keramiska fabriken Rörstrand grundades 1726 i Stockholm och har i snart 300 år varit en av de ledande fabrikerna i Sverige. I början tillverkades främst fajanser med blå underglasyr från förebilder i Delft och Rouen. På 1890-talet inleddes en tradition av att anlita konstnärliga medarbetare för att designa servismönster. Kända formgivare genom tiderna har varit Louise Adelborg, Edward Hald, Gunnar Nylund, och Hertha Bengtsson. Oförglömliga serviser som "Swedish Grace", ”Mon amie” och "Blå eld" finner än idag sin plats i svenska hem.
Läs mer